Köprusch bland vissa i SHL

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Med hävda restriktioner och publiken tillbaka på SHL:s arenor har lagens sportchefer jagat febrilt inför stängningen av ishockeyns transferfönster, 24.00 den 15:e februari. 

Vinstlotten tycks Leksands sportchef. Thomas Johansson, ha dragit. Förra säsongens poängkung i SHL, slovaken Marek Hrivik, 51 poäng på 44 matcher skrev på måndagen på sitt instagram-konto, ”Vi ses snart  LIF”. Samtidigt avslöjades att kontraktet med hans KHL-lag, Torpedo Nizhny Novgorod, hade brutits.

Kent Norberg, erfaren och luttrad sportchef önskar att han hade hade haft tillgång till mer pengar så att han kunde förstärka Timrå.

Marek Hrivik spelar just nu OS i Peking men väntas ansluta till Leksand direkt efter OS. Enligt uppgift har Leksand lockat med ett kontrakt över tre år, plus resterande del av den här säsongen.

Ejendahl bidrar igen

En redan hög hockeytemp i runt Siljan höjs dramatiskt, det ekonomiska spelet är riskfyllt  men i bakgrunden finns säkert föreningens mångåriga välgörare, Per Olof Ejendahl.

Kreativiteten i Leksand är det i varje fall inget fel på. I december 2021 begärde Tillväxtverket tillbaka 2.9 miljoner av utbetalda 5 miljoner i coronastöd. Leksand svarade omgående med en överklagan till Förvaltningsrätten med begäran om undanröjande av tidigare beslut.

Förra vårens finallag, Rögle, har också sett om sitt hus. Äntligen kommer nya Catena Arena att fyllas till sista plats, ny kapacitet 6 500, och när Kanada-backen Eric Gelinas lockades av Djurgården har sportchefen Chris Abbot fyllt på två OS-backen , Tjeckens Vojtech Mozik och Finlands Valtteri Kemiläinen.

 Båda har kommit loss från sina KHL-lag. Lag som missat slutspel, har spelat klart för säsongen något som öppnat upp marknaden för köpstarka SHL-lag. På måndagen ryktades också forwarden Daniel Zaar vara på ingång från sitt KHL-lag. Han var förra säsongens främste poängmakare och en stor favorit i Ängelholm.

Förstärkt Djurgården

Nämnde Gelinas kan bli tungan på vägen för att  Djurgården lyfter i bottenstriden. Förra säsongen var kanadensaren en av SHL:s främsta. Frågan är förstås vad Djurgårdens tillfällige sportchef, K G Stoppel, har lockat med?  Han har varit framgångsrik på spelarbörsen och den nuvarande truppen ser helt annorlunda ut än upplagan från i höstas.

 

På Timrås hemsida beklagar sportchefen Kent Norberg att ekonomiska muskler saknas för att konkurrera om lediga KHL-spelare. Kklubben gick ”all in” då förre Djurgårds-spelaren Pontus Åberg överraskande valde Medelpads stolthet för Stockholms vid återkomsten från proffslivet. Nu har Åberg varit avstängd två matcher men är tillbaka och tillgänglig för spel. Men på måndagskvällen fram kom att Timrå förstärker truppen med den KHL-meriterade Ziyat Paigin.

Inte heller Malmö Redhawks, tredje lag i bottenkampen, har gjort några förändringar i spelartruppen. Den nya tränarduon Pär Styf/Tomas Kollar har ännu poängförsprång till jagande Djurgården och Timrå men grundseriens avslutning blir ångestladdad. Lag 14 och 13 till avgörande kvaldrama med miljoner i vågskålen. 

I Peking-OS ska äntligen ishockeyn ta plats – ett gruppspel där alla går vidare har varit en gäspning. Tre Kronor kollapsade oroväckande  mot Finland i matchens slutskede. Var fanns ledargestalterna som borde ha klivit fram när ”Lejonen”  ökade trycket för att nå ikapp?

Nu väntar Kanada i kvartsfinal, ingen önskemotståndare, men  är det någon gång Tre Kronor ska besegra Kanada i VM och OS-sammanhang är det nu!

Tror ändå på Tre Kronor

 ”Lönnlöven” modell 2022 är en salig blandning av spelare från SHL, ryska KHL, schweiziska och tyska ligan, universitets och college-ligor samt e n NHL-veteran, 37-årige Erich Staal, 17 NHL-säsonger, 1293 matcher men denna säsongen i AHL-laget Iowa Wild.

Jag skulle bli djupt besviken om inte Johan Garpenlövs lag skickar hem detta hopsamlade gäng. Visserligen har Kanada en enastående förmåga att komma ihop som lag med ett ”lönnlöv” på brösten.

 Och visserligen har Kanada i VM och OS vunnit 12 gånger mot Tre Kronors fem segrar sedan OS I Salt Lake City 2002. OS-historien visar också att Tre Kronor försvunnit i kvartsfinal inte mindre än fem gånger och tvingats packa för hemresa före medaljkampen. Senast i Sydkorea 2018 och hej då mot Tyskland efter förlängning.

Men nej, Tre Kronor bryter den dystra sviten och lever kvar i OS-turneringen. Jag hoppas verkligen för Garpenlövs skull att laget presterar på den nivå som borde finnas.

I annat fall går ”Garpen” till historien med två tunga bakslag på sitt CV, efter debaclet i Riga VM våren 2021 med en nionde plats.

 Eller ska SHL-inslaget i Kanada leverera ännu en saftig smäll. Målvakt är Frölundas skicklige Matt Tomkins och bland lagets forwardar återfinns  Rögles poängspelare Adam Tambellini.

I laget finns också 2021 års draftetta, vald av Buffalo, Owen Power. Tröjnummer 22 och garanterat ett hot mot Tre Kronors defensiv, och ”Garpens” renommé.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).

- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.

Det är inte varje dag som två ekonomiska tungviktare, oberoende av varann, vill kliva sin som externa huvudägare i en golfklubb. Det är verklighet för Haninge GK på Södertörn, söder om Stockholm.

På medlemsmöte kommer föreningens cirka 1000 medlemmar att ta ställning till två budgivare som båda lovar investeringar i flermiljonklassen. Anläggningen har 27 hål och är skuldtyngd, cirka 20 miljoner, efter ombyggnad och renovering av två nio håls slingor.

 I Sverige finns det närmare en halv miljon golfspelare.En majoritet av dem lär ha gjort samma sak i helgen -  tillbringat timmar framför tv:n trots stundtals härligt väder. SVT serverade direktbilder från södra Spanien och uppgörelsen  mellan Europa och USA i Solheim Cup.Tre dagar med ca sju timmar varje dag innebar att det inte var lätt att slita sig. Det blev också en riktig kamp mellan världens bästa damer  på den soldränkta banan några mil från Gibraltar - med fem svenskor i huvudroller.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.

Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.

Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.

Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel  tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett  ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos  27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska  erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.

Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar. 

– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen