Nu är det dags - sjunde gången gillt!
Fördel Luleå, det är mitt spontana tips inför torsdagskvällens (kl. 19.00) avgörande i hockeyns sjunde SM-final. Få ord i idrottsvärlden har samma laddning som match sju.
Bäst av sju infördes säsongen 2000-2001 och endast två gånger tidigare har lag tvingat fram ett avgörande i match sju . Bägge gångerna har HV 71 blivit mästare och utnyttjat hemmafavören.
2004, hela 5-0 mot just Färjestad, och 2017, Simon Önerud avgjorde i förlängning, 2-1 mot Brynäs.

Coach i Brynäs då var Thomas ”Bulan” Berglund, hans sista match för gästrikarna, före flytten till just Luleå. Det var en ”Bulan” i tårar som mötte media i Jönköping.
-Det är tufft att höra hur publiken hyllar HV, men det går inte att blunda för att först till fyra segrar gäller, suckade han den gången.
Odiiskutabel fördel
Nu är oddsen på ”Bulans” sida. Hemmaplansfavör är en odiskutabel fördel.
I den här finalserien har båda laget lyfts flera nivåer inför hemmapubliken.
En utsåld Coop Norrbotten Arena, 6150, som stående kommer att skapa en ljudvolym som omöjliggör taktiska direktiv från båsen – och ett tryck som påverkar domarparet Johan Nordlöf/Tobias Björk, något som de aldrig erkänner!.
Luleå har väntat på sitt andra SM-guld sedan det historiskt första, 1996 mot Frölunda i Frölundaborg. Luleå, med ”Bulan” som lagkapten, kunde på flyget norrut skratta åt hemmaplansfavören.
Färjestads final – och guldhistoria är betydligt tyngre. Nio SM-guld, det senaste erövrat 2011. Totalt har värmlänningarna varit uppe i 20 finaler, imponerande siffror.
Ekonomiskt tillhör finallagen SHL:s tungviktare. Båda lagen har också kommit ur pandemins härjningar. Tack vare starka organisationer med hög kompetens i ledande kansliroller, som Stefan Larsson i Färjestad och Stefan Enbom i Luleå.
Kapialet mot miljardären
Färjestad med full kontroll över den egna arenan redovisade vid senaste bokslutet maj 2021 ett eget kapital på 118 miljoner. Luleå, som är hyresgäst hos Luleå kommun, hade ett eget kapital på 28 miljoner. Luleå har dock en överlägsen sponsor i it-miljardären Jakob Porser, uttalad Luleå-supporter och skapare av datorspelet Minercraft.
Till skillnad från Färjestad har Luleå en ledande position även inom damishockey. Föreningen har fyra SM-guld de senaste fem åren och i 2022 års final besegrades Brynäs i en direkt avgörande i Gävle.
En historisk dubbel är inom räckhåll, en bedrift som skulle få LKAB:s nya framställning av fossilfritt stål, hybrit-tekniken att blekna.
Avgörande matcher är som skapade för oförglömlig status.
När Luleå-stjärnan Linus Omark har blivit ”uppäten” av Färjestads Jakob de la Rose har spelare som, Kiruna-födda Einar Emanuelsson 25 år, klivit fram och är definitivt den stora favoriten i publikhavet. Efter en svag SHL-säsong har han växlat upp rejält med fem final mål Omark har så långt endast tre assistpoäng i finalen.
Färjestad har slutspelets poängkung i Per Åslund, 35 år, 18 poäng (5+17).
I somras tycktes karriären över för trotjänaren från Kil. Han debuterade redan 2005-2006 och först efter sega förhandlingar i juli skrev dåvarande sportchefen Peter Jakobsson ett kontrakt över ett år med Åslund.
Låglönarens betydelse
Lönemässigt kan sannolikt inte Åslund konkurrera med ”hemvändare” som Gustav Rydahl och Linus Johansson men på isen kan Åslund bli värd sin vikt i guld. Han vet vad som krävs för guldhattar på torsdagskvällen.
I intervjuer före avgörandet är Åslund förstås kaxig.
-Vi ska åka upp till Luleå och förstöra festen för ”Bulan”.
Guldadressen skrivs också ut av målvakternas insats. Både Joel Lassinantti, 29 år, Luleå-produkt, och Dominik Furch, 33 år, invärvad från Pilzen i tjeckiska ligan, kan vínna matcher på egen hand. Något som absolut kommer krävas i torsdagens häxkittel.
Är jag övertygad om SM-guld i Norrbotten?
Nej, men jag litar på hemmaplansfavören, att publiktrycket till slut blir övermäktigt för värmlänningarna.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar