19-åring får 40 miljoner i Buffalo

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Svensk ishockey fortsätter att dräneras på talanger.

 Senast i raden av spelare som väljer NHL är Leksands Isak Rosén, 19 år, och son till tidigare Västerås-spelaren Roger Rosén. Sonen lämnar nu SHL för ett treårs kontrakt med Buffalo Sabres till ett värde av 4,35 miljoner dollar,  totalt drygt 40 miljoner kronor.

Många spelare går vidare til NHL

Enligt det nya NHL-avtalet erhåller Leksand 3,3 miljoner för Rosén

Därmed har hela 19 spelare i vår, med bakgrund i SHL eller Hockeyallsvenskan, valt att fortsätta karriären ”over there”. 

De här står på tur

Tidigare i vår har Leksands-duon Emil Heineman och Max Veronneau skrivit på för Montreal respektive San Jose.På plussidan har Leksand backduon, Olle Alsing och Anton Lindholm, båda  närmast från KHL.  Ny bland forwards är Djurgårdens Filip Cederqvist.

Frölundas Elmer Söderblom, 21 år, blir sannolikt den 20:e spelaren som lämnar för NHL, här är det Detroit som inom kort väntas bekräfta övergången. 

Söderblom valdes överraskande bort av Tre Kronors förbundskapten, Johan Garpenlöv, i den sista gallringen av forwards inför VM i Tammerfors. I SHL antecknades Söderblom för 33 poäng varav 21 mål förra säsongen.

NHL:s spelardraft på klassiskt vis, live, är nu tillbaka efter två säsongers digitala spelarval på grund av pandemin.

NHL-draften tillbaka

 Årets draft äger rum 7 och 8 juli i Montreal.  Redan nu har NHL-organisationen bjudit in 96 av världens främsta talanger till olika typer av tester och intervjuer i Buffalo. 

Bland de utvalde finns nio svenskar, bland dem fyra från Djurgården av vilka Jonathan Lekkerimäki väntas väljas i första rundan. Han var svensk guldhjälte i det U18 lag som vann guld i tyska Landshut i månadsskiftet april/maj.

 På plats i Buffalo finns också Leksands-backen Lian Bichsel med schweiziskt pass samt Rögles Marco Kasper, från Österrike, mycket sevärd i SHL:s slutspel och VM-forward för Österrike i Tammerfors.

Apropå Österrike,  sparkade Johan Pennerborn var i högsta grad delaktig i Färjestads SM-guld, men hade fått gå när det roliga började.  Nu tar han ny sats, hos Graz 99ers i Österrike, som kombinerad tränare/sportchef.

Hockeyvärldens mest jagade spelare  är sannolikt  Finlands Sakari Manninen,  30 år, som sköt målet i förlängningen, 4-3, och därmed säkrade Finlands fjärde VM-guld i tiderna. Han antecknades på 10 matcher för sex mål och fyra assist och enligt hans agent Arif Hairedin, i en intervju med finska MTV Sport, står klubbar i kö.

Största stjärnan

Säsongen 2017-2018 spelade han i Örebro och gjorde 28 poäng (11+17) på 48 matcher. Enligt Nerikes Allehanda har Örebro åter tagit kontakt men Manninens valmöjligheter är stora.

-Det ser bra ut för honom, det finns intresse från flera NHL-klubbar och en rad europeiska lag. Men vi har inte bråttom, säger hans agent.

Manninen kommer närmast från KHL och Salavat Yulaev. Han lämnade laget efter Rysslands invasion i Ukraina.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.

Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda. 

Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.

- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Ludvig Åberg är tillbaka, och då är också TVtittarna där. I synnerhet när det handlar om en Major på Augusta National, klenoden på touren. The Masters gäller torsdag-söndag med en Ludvig Åberg i stort begär.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.