Ge Rydström fria händer!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Henrik Rydström till Malmö FF. Kittlande, spännande, kravfyllt.

Rydström är det mesta spännande tränarnamnet som kommit fram i Sverige på flera år, hans tydliga stil, inspirerad av bland andra Pep Guardiola, har slagit an på fotbollspubliken, Kalmar FF har varit ett av de mest underhållande lagen på senare år, årets fjärdeplats är oerhört meriterande.

Nu går han till en mycket större klubb men just nu - till ett sämre lag. MFF kom först på sjunde plats som bekant.

Det är ingen fotbollsdåre som nu tar hand om den både meriterande och krävande uppgiften att få ett snedseglat Malmö FF på fötter igen. 

Kapten som 23-åring

Han är utbildad SO-lärare, har en magisterexamen i litteraturhistoria och han har bidragit med krönikor i flera tidningar, både rikspress (DN och Expressen) och den lokala Kalmartidningen Barometern.

Så det blir kanske blir både dikter och andra uppläsningar i MFF:s omklädningsrum framöver.

Rydström har, efter att två år varit framgångsrik huvudtränare i Kalmar FF, skrivit ett tillsvidarekontrakt med MFF och han kommer att få stor press på sig i en klubb med starka traditioner och viljor.

Det har funnits starka ledaregenskaper i Rydström länge. Han var bara 23 år gammal  och när han utsågs till kapten i Kalmar FF och han bar kaptensbindeln ända fram till att han fjorton år senare slutade som aktiv spelare efter 802 matcher i klubbens tröja. Han är för evigt en ikon i Kalmarfotbollen. På planen var han både en hårt arbetande, spelande och drivande spelare, verbal förstås och påstridig. Och med krav på sina lagkamrater.

2008 fick han vara med om att ta ett sensationellt guld för Kalmar FF och han utsågs till Allsvenskans bäste kapten.

Underverk i Kalmar

Sin tränarutbildning har han mest skaffat sig i KFF:s akademi. 2016 trädde han in som biträdande till klubbens dåvarande tränare, Nanne Bergstrand, men 2018 fick han erbjudandet att ta över Sirius, ett lag som han formade efter sitt eget huvud och fick till ett både effektivt och underhållande spel som gjorde Sirius till ett stabilt allsvenskt lag.

De två senaste säsongerna har han gjort underverk med Kalmar som imponerat med passningssäker fotboll, skolat  kreativa spelare av ett formbart men knappast glansfullt material; bollsäkerheten, spelövertaget, kvickheten i passningsspelet har imponerat. Det har varit underhållande att titta på och imponerade att skåda kombinationen av kreativ fotboll och bra försvarskontroll.

Rydström är Malmö FF:s fjärde namn på tränarlistan under året. Man kan bara hoppas för klubbens skull att Rydström, bland alla kockar som vill vara med vid grytorna, får fria händer att forma laget och hur det skall spela. Han är en stark personlighet, en tänkande man med verbal förmåga att motivera både sina spelare och chefer om vilken väg han vill gå och hur det skall göras.

Ett tacksamt läge

Det kan låta som ett självmordsuppdrag att ta ett tränarjobb i en klubb som har så litet tålamod med sina tränare men han kommer samtidigt i ett drömläge där allting bara kan bli bättre. 2022 har varit ett svagt år för Malmö FF med en åldrande trupp, massor av svårförklarliga skador, tappade ledningar, svaga insatser mot sämre lag, klent målskytte. Värvningarna i somras förstärkte inte laget med en enda procent.

Det han måste få klubben att göra är främst att stuva om i truppen, få en lägre åldersstruktur och hålla emot när agenterna försöker sälja de unga spelarna. Det MFF nu behöver är några års lugn för att bygga upp ett hållbart lag igen. Det kommer att krävas en grundlig analys för att få klarhet i allt som gått snett och en uthållighet de närmaste åren för att återskapa den kvalitet som gjort klubbens till 2000-talets klart bästa svenska fotbollsklubb.

Om Rydström ges förutsättningarna och får fria händer och den trupp han anser sig behöva kommer han att göra succé i Malmö också.

Det är en bildad man med integritet som nu tar över Allsvenskans mest segerrika lag genom tiderna.

Får han bara tid på sig kan nog himlen snart övergå från grått till ljusblått igen. Och då kan mycket väl Europa vara nästa marknad. För MFF kanske, men definitivt för Rydström.

MFF är att gratulera.

Åke Stolt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Örebros tidigare vice ordförande och sportchef, Mikael Lindqvist, tidigare Fahlander, 49 år, dömdes på tisdagen av Örebro tingsrätt till tre år och sex månades i fängelse, i tre fall av grova skattebrott, samt fem års näringsförbud. Han var under flera säsonger, 2010-2014, ishockeylagets största sponsor.

På lördag, 30 mars, inleds 100 års jubilerande allsvenskan i fotboll, i en tid när våld och allvarliga incidenter på läktaren har ökat kraftigt. Ansvariga inom polisen talar till och med om att supporters till  lag från Stockholm, Göteborg och Malmö har ”radikaliserats” och inte är främmande för omstörtande verksamhet.Enligt en kartläggning av SVT har 224 personer tillträdesförbud till den allsvenska premiären.

Finalfeber, och Rögles klubbdirektör, Daniel Koch, skrattar hela vägen till banken! Tio raka segrar i hockeyns SM-slutspel ger garanterat klirr i kassan. Catena Arena, med plats för 6 310 åskådare lämnar ett nettoöverskott på 1,7 – 2 miljoner vid varje matchtillfälle 
Så här långt har Daniel Koch bokfört upp mot tio miljoner extra på nu spelade fem hemma matcher – och nu väntar den stora festen, det tidigare bandylagets andra SM-final genom tiderna.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

- Egentligen har vi inget genuint idrottsintresse, trots att vi åkt både Vasaloppet och sprungit Lidingöloppet, säger Jan Blad,69, företagsledare och gudfader för Amo Handboll, nykomlingar i handbollsligan.

I Alstermo i Kronobergs län finns elit-handbollens mest anonyma lag, men med störst optimism via stor framtidstro. Och med stort stöd av Amokabel, en skandinavisk branschledande koncern med tre kabelbolag som tillverkar olika typer av ledningar och kablar. 

Sedan starten 1991 har den ideella organisationen Folkspel, via främst BingoLotto och Sverigelotten, betalat ut uppemot 18 miljarder till svenskt föreningsliv.  Men det är inte nog.nu startar Folkspel Joyna, ett nytt digital tlotteri.

Den 14 mars släpps podden Radiosporten Hockey och leds av journalisten Magnus Wahlman tillsammans med experten Per Svartvadet. Här ska mixen av intervjuer med stora hockeyprofiler, historierna bortom isen och aktuella händelser ge något den hockeyintresserade publiken inte får någon annanstans.
Radiosporten Hockey med Wahlman och Svartvadet är en podd där lyssnaren i varje avsnitt får höra några av de mest aktuella och tongivande rösterna inom svensk och internationell hockey. Här blandas intervjuer med aktuella och profiler med analyser från programledarna.

Storstjärnorna lämnar och nye sportchefen i IK Oskarshamn, förre SHL-målvakten Oscar Alsenfeldt, har ett blankt papper när han i vår och sommar ska bygga ett lag för hockeyallsvenskt spel.

På torsdagen tog föreningen officiellt avsked tav 14 spelare (!), bland dem poängkungen Patrik Karlkvist som ”satt på” ett sex årskontrakt värt 300 000 kronor i månaden.