Joels tårfyllda avsked i Scandinavium
Ishockeyns regelbok har en svår slutspelsvår. Inför miljoner TV-tittare och utsålda arenor tänjs på gränser som vi aldrig upplevt tidigare. I slaget om ishockeyns mästartrofé, Le Mat pokalen, och i kvalet till SHL, blåser domarskrået - inte alls.
Det är förvisso ingen nyhet. Den här årstiden råder hela havet stormar i våra hockeyrinkar, år efter år. Det är strängt taget bara tacklingar mot huvudet , spearing samt någon enstaka hakning som föranleder domaråtgärd.

Tripping, holding, charging, slashing och interfernec, hindrande av icke puckförande spelare, är sällsynta begrepp den här tiden på året.
Det är förstås ingen slump att play off striden varit mål snål. I serielunken är nivån en helt annan, då beivras ovan nämnda ojustheter med två minuter. straff. Med mål i power play, spel i numerära överlägsen.
Märkliga uttalanden
Hur många mål i power play har vi sett i jakten på SM-guldet och i det hockey allsvenska kvalet? Någon som vet?
Ironiskt nog föll Frölundas ledningsmål 1-0, Max Friberg, i efterdyningar av en Växjö-utvisning, för just interferenc..
I vanlig ordning är också tonläget högt i spelarbåsen.
Djurgårdens sportchef K G Stoppel är rekordhållare i avdelningen märkliga uttalanden. Han var missnöjd med disciplinnämndens dom mot egna spelaren Lukas Vejdemos spearing i magtrakten på Björklövens Fredrik Weigel.
Spearing, stick mot motståndare med klubbladets spets, tillhör ishockeyns verkliga avarter, och är en regelöverträdelse som ses med avsky även i NHL.
Disciplinnämnden var för mild
Jag tycker disciplinnämnden var alltför mild i sitt beslut – två matchers avstängning för Vejdemo. Stoppel ansåg att en matchs vila hade räckt! Man tar sig för pannan.
Han ansåg i stället att ”Löven”-spelaren Alex Hutchings borde ha straffats hårdare än de två matchers vila han fick för en pååkning/kollision med Djurgårdens målvakt, Matthew Galajda.
Vid 22.30 på annandags kvällen bokade säsongens tabelletta, Växjö Lakers, den ena finalbiljetten efter avgörande i förlängningen, 2-1, genom veteranen Robert Rosén. Samma Rosén som elakt huvudtacklades av Frölunda kaptenen Joel Lundqvist i den femte semifinalen.
Disciplinnämnden gav Frölunda ikonen tre matchers avstängning, helt enligt regelboken.
Efter Roséns avgörande blev det ett avsked i kostym för Lundqvist på Scandinaviums is. Efter 20 år tjänst i Frölunda-dressen lämnar han nu ishockeyn, beslutet var känt sedan tidigare. Han hyllades av en utsåld arena, 12 044, åskådare. För sjätte gången var det röd lykta i play off-striden – härliga slantar för ekonomiskt ansvariga i föreningen.
Växjös ishockey inte publikfriande
Växjö går nu uppe i sin fjärde SM-final, första säsongen med Jörgen Jönsson som coach. Tidigare tre finaler har slutet med guldhattar och firande inför jublande smålänningar. Tränare Jönsson har skickligt följt i sin föregångare på coachbänken, Sam Hallams, fotspår.
Jönssons och Växjös ishockey är inte publikfriande, en stark defensiv är den tyngsta grundstenen. Snabba omställningar är vinnarvapen, som Robert Roséns avgörande.
Pucken som på ett radband från Ludvig Nilsson, som stod emot en Nicklas Lasu tackling, via kanadensaren Dave Sexton till Rosén som hittade femte hålet, mellan benen på Lasse Johansson, Frölundas målvakt.
Inför play off striden skrev jag att målvaktsspelet bestämmer guldadressen. I den här semifinalen har såväl Lasse Johansson som Växjös finske keeper, Emil Larmi briljerat. Nu radades Frölunda upp chans på chans i förlängningen. Larmi stod emot och hade också en millimeter tur som bra målvakter tycks förtjäna.
Frölunda-coachen Roger Rönnberg lyfte också fram Emil Larmi som största anledning till att Frölunda misslyckades med att tvinga fram en sjunde och direkt avgörande match.
Domarparet, Mikael Nord/Mikael Holm, tummade på regelhäftet åtskilliga gånger, och lät lagens spelare bestämma nivån. De gav Växjö 5x2 straff minuter och Frölunda 1x2 minuter.
Lagens spelare var tydligt medvetna om matchens betydelse, de smällde både här och där, men hyfsat inom regelverket. Ishockey är en kontaktsport och tacklingar är en del som gör sporten älskad, det kan inte nog poängteras.
För er hockeynördar, jag är själv en sådan, kan det vara intressant att se vilka Frölunda-spelare som fanns på isen, 11.57, in på fjärde perioden. I avgörandets ögonblick.
Dessa var backarna Filip Johansson och Petteri Lindbohm samt av forwardar Loui Eriksson, Max Friberg och Nicklas Lasu.
Matchvinnare Robert Rosén är 35 år, född i Alvesta, nästgårds till Växjö. Hans karriär tog fart i Modo, fortsatte i AIK, blev utköpt av Växjö, från AIK inför säsongen 2012-2013.
Han förarbetade med en snygg bredsida med skridskon till danskfödde Joachim Blichfeld som hittade en fristående Manuel Ågren vid kvitteringen till 1-1. Robert Rosén och Emil Larmi var Växjös vinnarduon. Nu väntar final mot segraren i kampen Örebro-Oskarshamn, 3-2 i matcher för serietvåan Skellefteå.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar