Hon var drottningen i straffområdet - när världsettan besegrades
6 augusti i Melbourne, ett datum att skriva in i historieböckerna.
Ett drama på nagelbitarnivå, Sverige till kvartsfinal med en millimeters marginal - och en svensk målvaktsstjärna född.
Det är matcher som den här, när Sverige slog ut damfotbollens världsetta, de fyrfaldiga världsmästarna USA, som ger ännu en skjuts uppåt för den kvinnliga fotbollen.

Vi kan inte skriva VILKEN MATCH för det var till stora delar kamp och organisation och Zecira Musovics fantastiska målvaktsspel som gjorde att de svenska tjejerna verkligen kunde ge sig själva chansen att ännu en gång få stå i en avgörande straffläggning.
Det var försök till inspel som gick fel, det fanns nästan inte en riktigt bra, öppnande passning in i straffområdet, så när den tilltänkta målskytten Stina Blackstenius blev utbytt var det för ett outtröttligt försvarsarbete hon skulle hyllas.
Men allt det där kan vi egentligen strunta i.
En målvaktsstjärna född
Det var förmågan att hålla USA mållöst, det var de många meter spelarna tuggade i sig, det var för fysiken, viljan, kampen som det till slut blev utdelning och ett lyckligt slut.
Och det var förstås den 27-åriga målvakten Zecira Musovic som när hon kom till Nya Zeeland och Australien inte hade stått i mål i en enda mästerskapsmatch. Hon har suttit där på bänken och sett Hedvig Lindahl överskugga allt och alla, göra stormatcher, bli matchhjälte.
Nu skall också förbundskaptenen Peter Gerhardsson hyllas för att han valde rätt målvakt. Han vägrade att utse ”nummer 1”, den givna, odiskutabla. Han hade ett av sina svåraste val att göra när det nu var dags för den viktigaste matchen.
Det blev total succé
Jag har ibland varit lite tveksam till Musovic, tyckt att hon varit lite tveksam i vissa situationer; och så går hon in, mot de regerande världsmästarna, mot Fifas förstarankade lag och gör sitt livs match.
Att hon med det här spelet inte skulle vara given i ett europeiskt storlag (i Chelsea är det väl lite ut och in) kan tyckas ofattbart efter den här matchen, men det blir kanske med henne som med herrlandslagets Robin Olsen; stormatch efter stormatch i landslaget men aldrig riktigt given i sina klubblag.
Den före detta Rosengårdsspelaren har sagt i någon intervju att hon älskar ansvaret med målvaktsspelet men att hon absolut inte älskar att slänga sig. Svårt att tro efter den här matchen. Hon var klockren i allt hon gjorde och några av räddningarna var i absolut världsklass.
Vi kan prata straffarna hur mycket som helst, men Sverige hade aldrig varit där, aldrig fått chansen om inte Musovic hade spelat som hon gjorde.
Hon är visserligen 27 år fyllda, en fin målvaktsålder, men först nu kan vi skriva att det här var hennes stora genombrott internationellt. Sverige har fått en ny målvaktsstjärna.
Oförglömligt straffdrama
USA är världens mest merittyngda landslag på damsidan med sina fyra guld och medaljer i alla mästerskap. Sverige bröt lagets framgångssvit och det är väl möjligt att det här amerikanska laget inte sprudlade som det brukar. Men det kan vi också strunta i.
Svag svensk första halvlek. Bättre andra, mycket bättre förlängning. Det var svenskorna som uppenbarligen hade den bästa orken, försvarsspelet är värt mycket beröm överlag och nu blir det kvartsfinal trots att de högst profilerade spelarna som Kosovare Asllani, Fridolina Rolfö och Stina Blackstenius inte alls har spelat avgörande roller. Det är som att kampen och det fysiska spelet kräver så mycket att skärpan och passningssäkerheten får stryka på foten. Det är alltjämt inspelen i den hotande zonen som brister.
Men så har det sett ut för många svenska landslag, herr som dam, och det har gått att vinna matcher ändå.
Straffläggningen blev ett drama som överskuggar det mesta man sett i den vägen. Det är lätt att få upp Sveriges kvartsfinal mot Rumänien i Palo Alto 1994 i tankarna, men den gången var det en svensk målvakt som spelade huvudrollen. Thomas Ravelli skrev in sig i fotbollshistorien för alltid. Nu trodde jag - efter det vi hade sett under matchen - att Matchens lirare, Zecira Musovic, skulle bli straffhjälte också men hon behövde inte göra en enda räddning.
Hjälte på en millimeter
Det sköts över och utanför och i stolpen och när Rolfö, Rubensson, Bennisson och Eriksson slagit in sina (Björn och Blomqvist missat) och amerikanskan O´Hara sköt via stolpen och ut stod Lina Hurtig där - precis som Carolina Seger en gång
Ensam med bollen, med den amerikanska målvakten Alyssa Naeher framför sig och en hell nations förväntningar på sina axlar och det var ett sånt där magiskt ögonblick då hjältar föds eller olyckskorpar kraxar. Och så missar hon, nej målvakten räddade, neeej, men vad faen, bollen var inne. Domaren fick det i sitt öra, hon ropade ut vad alla (svenskar) ville höra, hon vinkade av matchen och så, efter väntan, kom den oförglömliga bilden, det absolut nödvändiga beviset; när den amerikanska målvakten vispade ut bollen i desperation var den redan inne.
En millimeter såg det ut som. Hela bollen inne med knappast möjliga marginal. Den millimetern mätte ut ännu en svensk landslagshjälte: Lina Hurtig. Vilken prestation i ett utsatt läge!
Man pratar inte om rättvisa en sådan här dag.
Japan favorit
Eller, rättare sagt; det är kanske precis det vi skall göra. Att vi, också bland alla gammeldagstänkare i svensk fotboll, naturligtvis som i övriga världen skall ha ett system som kan skapa rättvisa.
Utan tekniken hade Sverige inte vunnit den här matchen eftersom man hellre friar än fäller när man inte är säker.
VAR. När? Nu!
På fredag spelar Sverige kvartsfinal mot Japan. Jag såg Japan slå ut Norge. Med fantastiskt snabba spelare, med precisa passningar, med underbar bollkontroll. Det blir styrka och kamp mot teknik och begåvning.
Japan är som en enda väldig champagneflaska som öppnas. Bubblande, sprudlande, berusande. Det blir två stilar mot varann och det kan bli en alldeles underbar föreställning.
Med japanskorna som favoriter.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Idrottsgalan har blivit en institution i svensk idrott. Planering inför Idrottsgalan 2026 pågår och det säger något om omfattningen och allt bakomvarande jobb. Nu har staben inriktningen mot januari 2026. Då ska bl a 100:e bragdguldet delas ut.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.