Idrotten klarar sig på egen hand

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

'Det har under den senaste tiden framförts önskemål från debattörer om en ny statlig idrottspolitisk utredning. Jag tror utifrån de politiska tendenser som finns i det offentliga Sverige, bland politiker och tjänstemän, att detta kan leda till mer riktade medel och regleringar som skulle vara negativt för idrottsverksamheten och utmana motivationen för många engagerade idrottstränare- och ledare. 

I Sverige bygger vi framtidens idrott tillsammans.

 

I sin tur kan det leda till mindre samhällsnyttig verksamhet och detta är därför i längden inte önskvärt för varken politiker eller offentliga tjänstemän. Nej, en någon ny statlig idrottspolitisk utredning är inte rätt väg framåt.

Vi bygger tillsammans

Den fria folkrörelsen idrott, som är nationens största, levererar ur ett brett perspektiv på en mycket hög nivå i förhållande till vår befolkningsmängd. Visst finns det problem och jag är inte ute efter att endast framhålla en solskensbild, men det är en följd över att verksamheten når så stora delar av samhället. 
Den offentliga makten har all anledning att vara nöjd med verksamheten som kanske är viktigare än någonsin i en utmanande samhällstid med polarisering, hälsoklyftor och ett land som dras isär. Sverige bygger vi tillsammans och i det samhällsbygget är idrotten ovärderlig.
Idag har Sverige i en internationell jämförelse en väldigt fri medelstilldelning. Det kan konstateras även om idrottens företrädare med rätta under de senare åren haft en del synpunkter på riktade stöd från det offentliga.
Svensk idrott behöver ett konstruktivt och långsiktigt hållbart samarbete med det offentliga Sverige. Det går att skriva en doktorsavhandling om svensk idrottspolitik men jag nöjer mig med några kommentarer.  
För att idrottspolitiken ska fungera krävs en respektfull relation, övergripande överenskommelser och ett kontinuerligt samtal och mellan idrotten som självständig folkrörelse och den offentliga makten. 

Låg föreningskunskap 

En del politiska företrädare har en alltför stor regleringsiver kring idrotten och för liten respekt för folkrörelsemodellen. Dagens politiker, självklart finns det undantag, har mindre kunskap om föreningslivet och dess förutsättningar än många tidigare generationer.  
Folkrörelsemodellen är unik för Norden. I övriga världen har ofta staten och andra offentliga samt privata aktörer större makt över styrningen av idrotten. 
Till exempel finns det i många länder ett idrottsdepartement i Regeringskansliet med betydande makt. 
I Sverige har emellertid idrotten själv en hel del uppgifter som de sköter som det heter i myndighets ställe. 
Det är viktigt att komma ihåg att den nordiska idrottspolitiska folkrörelsemodellen har varit väldigt framgångsrik och i förhållande till vår befolkning har vi nått stora resultat på alla nivåer. Såväl på elit- och breddnivån, samt beträffande den demokratiska föreningsverksamheten ur många olika aspekter.
Det är således mycket intressant att se hur det s.k. fritidskortet kommer att utmana den svenska idrottsmodellen.  

Idrottspolitisk balans 

Idrotten, med så många människor ur hela befolkningen som engagerade, kommer dock inte som en stor självständig folkrörelse att uppnå en perfekt verksamhet. 
Emellertid är det viktigt att politiker och andra beslutsfattare känner att idrotten på ett trovärdigt sätt kontinuerligt arbetar för att förbättra sin verksamhet och ta itu med problem och utmaningar ur ett vidare perspektiv. Den person är påtagligt naiv som tror att politiken endast kommer att skicka pengar och att idrotten ska få sköta sig helt själv utan någon form av måluppföljning. 
Då kommer även det implicita kontraktet mellan det offentliga och idrotten att försvagas.  
Vår största folkrörelse ska fortsätta att försvara sin självständighet men måste även visa en förståelse för politiken, inklusive dess uppbyggnad och processer. 

Måste behålla balansen

Den idrottspolitiska balansen, att ledare m.fl. har en god känsla för balansen mellan idrottens önskemål och det offentliga organens övergripande mål, är central för ett fortsatt betydande offentligt stöd.  
Samhällsnyttan som idrotten skapar är betydande. Emellertid måste den kontinuerligt från idrottens företrädare kommuniceras gentemot politiker och andra offentliga befattningshavare. Det gäller såväl på den kommunala, regionala och nationella nivån. Använd den forskning om samhällsnyttan som redan finns.
Politiker har inte sällan bristfällig kunskap om den empiri och de studier om samhällsnyttan som finns tillgängliga. 

Johan Storåkers

här kan du läsa om utredningen

fakta om idrottens framtid

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen