En mediaprofessor i nattmössan

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Kvinnorna har tagit över sportsidorna. Det är DN som tutar i basunen och tror sig har kommit på något sensationellt. Det är synnerligen märkligt och dessutom väljer de flesta idrottskonsumenter strikt efter kvalitet och underhållningsvärde. Könet är underordnat.
Visst skrevs det och det var inte annat än naturligt. Precis som vid så många andra tillfällen, menar Åke Stolt i sin krönika. Foto: Scanpix

 

Den klena undersökning tidningen bygger sitt påstående på gjordes mellan 15 juni och 25 juli, d v s under den period då Pia Sundhage genomgick sin kanonisering i de svenska medierna och EM i fotboll (för kvinnor) arrangerades i Sverige.

Det är ungefär som att göra en mätning av det politiska materialet i tidningarna under socialdemokraternas partikongress och konstatera att sossarna favoriseras i medierna.

Trodde forskare ställde högre krav

Men det märkligaste av allt; på denna tendentiösa och korta undersökning uttalar sig Gunilla Jarlbro, professor i Media- och kommunikationsvetenskap vid Lunds universitet, bestämt och finner bevis för att tidningarna vaknat och att kvinnliga reportrar ökat genusmedvetandet på tidningsredaktionerna.

Jag trodde verkligen att den akademiska forskarvärlden ställde högre krav på undersökningar innan professorer drog sina slutsatser.

Hon talar nämligen helt i nattmössan.

Vore att nedvärdera kvinnliga reportrar

Det är inte förekomsten av kvinnliga reportrar som förklarar den kompakta bevakningen av dam-EM i fotboll. Inte heller baskettjejernas internationella framgångar. Att Serena Williams kom till Båstad, att Frida Wallberg hjärnskadades i ringen, att Irene Eklund slagit ett 30 år gammalt rekord, att Sarah Sjöström tagit EM-guld är framgångar och händelser som är journalistiskt självklara att rapportera, har inte ett dugg med eventuellt nytänkande på sportredaktionerna eller förekomst av kvinnliga reportrar att göra.

Det skulle vara att nedvärdera de många duktiga kvinnliga reportrarna i svensk sportpress på senare år, att hävda att de gör sina bedömningar utifrån genusperspektiv istället för journalistisk fingertoppskänsla.

Tidningar skall inte redigeras på genusmässiga utan journalistiska grunder. Det  är prestationer, genomslagskraft, konkurrens, kvalitet, internationella meriter, attraktionskraft, publikintresse mm som styr vad som skall stå i tidningen. Så sker vanligtvis - EM-turneringen nyligen var möjligen ett hysteriskt undantag - och det är absolut ingenting nytt.

Då hade det varit skillnad

Jag menar, om DN gjort sin undersökning under vardagsfotbollen - när t ex herrmatcherna i Malmö lockar 15 000 åskådare och tjejerna endast 700, trots den makalösa EM-publiciteten, eller under ishockeysäsongen, så hade man funnit att kvinnorna inte tagit över sportsidorna.

Kvinnorna har absolut inte varit förfördelade i svensk press. De har fått förtjänad publicitet. Länge. I simning har Therese Alshammar och Sarah Sjöström dominerat, ingen manlig simmare har haft en chans i mediamatchen.

I skidor handlar det lika mycket om Charlotte Kalla, Anna Haag och Ida Ingmarsdotter som om Johan Olsson och Marcus Hellner. I varje fall är det helt prestationerna som dikterar publiciteten. Precis som det skall vara.

För att inte tala om Anja Pärson som utklassat allt.

Svenska kvinnor är bäst i världen

I skidskytte har Forsberg, Aco och Helena Jonsson sett till att ge övervikt åt damsidan.

I friidrott har Kajsa Bergqvist och Carolina Klüft aldrig behövt uppleva att de fått operera i skuggan av Stefan Holm eller Christian Olsson. Snarare tvärtom.

Att svenska kvinnor är bäst i världen är ingen ny upptäckt. Det har vi vetat och beskrivit länge.

"Tidningarna har väl vaknat och insett att den andra hälften av befolkningen också är oerhört sportintresserad", säger professor Jarlbro.

Varför går de då inte på damfotboll?

Tror hon verkligen att en tidning skriver om kvinnliga prestationer för att få kvinnliga läsare?

Om halva befolkningen ( den kvinnliga) skulle välja kvinnlig fotboll borde damallsvenskan i så fall ha samma publiksnitt som herrallsvenskan.

Knappast så va?

Intresset för fotboll har ökat enormt bland kvinnor de senaste decennierna. Men i huvudsak för manlig fotboll.

Vi väljer efter kvalitet och värde

De flesta idrottskonsumenter väljer strikt efter kvalitet och underhållningsvärde. Könet underordnat.

Jag läser, precis som säkert de flesta män, om intressanta personligheter i sportens värld. Kvinnor lika intressanta som män. Naturligtvis.

Och svensk idrott har under rätt lång tid nu haft exceptionellt framgångsrika kvinnor på den internationella scenen. Och de har på intet vis missgynnats i medierna.

Om kvinnor tar mera på plats på sportsidorna så beror det vanligtvis på att de sportsligt förtjänar det, inte att några sportredaktioner "har vaknat".

Mest orolig över den professorn

Att sedan fotbollen och ishockeyn styr över dominansen åt manligt håll är en annan sak. Inte så mycket att göra åt tror jag. Inte heller det är en genusfråga utan ett resultat av korrekt journalistisk bedömning.

Tidningar skall inte försöka skapa en jämställd värld för att sedan skildra den utan bevaka världen så som den ser ut.

De tidningar som görs till genusprojekt kommer snart att gå i graven.

Men nu oroas jag mest för studenterna vid Media- och kommunikation vid Lunds universitet som har en professor som drar "säkra" slutsatser på helt värdelösa forskningsresultat.

Åke Stolt

Författare och föreläsare, f d sportchef och krönikör på Sydsvenska Dagbladet.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Peter Kastensson (inte verifierad)

tors, 2013-08-08 09:03

1. Genus

Hej Åke, Två helsidor i din gamla tidning Sydsvenskan inför LdB Malmös senaste match i damernas elitserie i fotboll. Som lockade 712 åskådare, säkert hälften fribiljetter. Jag vågar påstå att en dylik bevakning nog ändå är genusrelaterad. Men Sydsvenskan är ju tyvärr också på väg mot graven. I övrigt håller jag - som nästan alltid - med dig.

Anders Jacobsson (inte verifierad)

tors, 2013-08-08 09:29

2. Har rätt

Åke har rätt på varje punkt.

Åke Stolt (inte verifierad)

tors, 2013-08-08 11:09

3. Genus

Hej Peter. Tyvärr kan jag inte motsäga dig på denna punkt.

Sven Essen (inte verifierad)

sön, 2013-08-11 18:50

4. Genus och idrott

Lagidrotter som fotboll, hockey, handboll, basket, bandy o s v är företeelser, som obarmhärtigt avslöjar vad publiken anser vara underhållning att betala för. Bevisen kan sägas vara publikframgångarna för tjejerna i handboll och basket.

Under 2024 ökade det egna kapitalet hos ligans 16 klubbar med 17 procent jämfört med 2023. I siffror till närmare 2 miljarder kronor med Malmö FF som den fortsatt kapitalstarkaste klubben med 764 miljoner i eget kapital.

MFF följs av Djurgården med 364 miljoner och Elfsborg med 170 miljoner. Procentuellt stod GAIS för den största ökningen med en ökning av eget kapital från 6 till 19 miljoner kronor. 13 av 16 klubbar ökade sitt eget kapital under 2024.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

För att stötta svenska spelare i deras elitsatsningar inleder Svenska Tennisförbundet samarbete med tennisakademin Good to Great Tennis Academy som därmed blir ett rekommenderat utvecklingscenter.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

En svensk spelare har skrivit historia genom att kamma hem den största spelvinsten någonsin i Sverige – orimliga 1,25 miljarder kronor på Eurojackpot. Under tisdagskvällen stod det klart att en rad spelad i Sverige var ensam med full pott, och nu har Svenska Spel Tur fått tag på den lyckliga vinnaren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.