Ett landslag att tycka om

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Fotboll är egentligen världens enklaste spel. Vilket inte hindrar en och annan att konstra till det så mycket som det bara går. Vi hade en förbundskapten som lyckades med det. Vi har en annan nu. Det är anmärkningsvärt hur snabbt Janne Andersson har lyckas korrigera hela apparaten, dra tillbaka klockan nu när alla ställer fram den, vrida tillbaka reglagen, drar ner axlarna och ge oss ett landslag med blickarna högt, framåttänkande, enkelhet och samspel.
Sverigejubel med assisterande tränare Peter Wettergren och förbundskapten Janne Andersson efter segern med 4-0 iVM-kvalmatchen i fotboll grupp A mellan Sverige och Vitryssland på Friends Arena. Foto: Janerik Henriksson / TT

 

Från solokrati till demokrati. Från krystat och krångligt till enkelt och självklart.

Både i teoretiskt tal och praktiskt utförande.

4-0 mot Vitryssland avslöjar inte VM-klass. Därtill var motståndet alltför tandlöst och dåligt organiserat.

Hade målvakten Robin Olsen överhuvudtaget ett enda skott att rädda?

Det är inte resultatet som imponerar utan utförandet, inställningen, alla spelares snabba sätt att ta till sig den fotboll som Janne Andersson vill spela, som han lyckades så skickligt med i Norrköping att han fick betalt i svensk guldfot.

Norrköpings guldfotboll

Man märker skaparglädjen, känner tryggheten, den tydliga viljan att söka sig framåt, hota, mala vidare med nästa mål i tankarna istället för att fegspela, säkra, ”bolla gris” i backlinjen.

Det här är guldfotboll från Norrköping direkt applicerad på vårt svenska landslag och även om motståndet var bräckligt så imponerade det svenska hantverket. Bollar skall gå rätt, de skall helst gå framåt, spelet kräver rörlighet, vilja, löpning (fotboll är lika mycket friidrott som bollartisteri), hjälpsamhet, samsyn.

Det visade Janne Anderssons lag snabbt nog redan i höstas, det stadfästes nu. Det här är ett lag som genomsnittligt blivit starkare av att alla känns lika viktiga; som en teater där alla har namngivna roller och inte statistfunktioner till den store solitären.

Eric Hamrén hade lyckan att få leda ett landslag där han fick exponera den främste svenske fotbollspelaren genom alla tider, Zlatan Ibrahimovic. Men under hans tid fanns så mycken osäkerhet på andra håll, så många som anpassade sig, höll sig i skuggan, nöjde sig med underleverantörens tillbakadragna position; summan av kardemumman blev sällan att lagets snittkapacitet höjdes mot Den Stores nivå, snarare att många doldes i skuggan av det stora trädet.

Sådan teatralisk obalans är sällan huvudrollsinnehavarens fel utan brister i regin.

Negativ analys…

Tittar man på målen, de fyra mot Vitryssland, kan man som felsökare göra en negativ analys. Var straffen på Marcus Berg solklar? Kanske. Var Forsbergs straff perfekt? Nja, målvaktens hand var inte långt ifrån bollen. Andra målet en ofattbar målvaktstabbe i ett VM-kval. Marcus Bergs 3-0-nick; var den bollen överhuvudtaget inne och var inte Kiese-Thelin offside vid 4-0?

Men så är det ju; de positiva, de framåtsträvande, de konsekventa, de offervilliga får alltid mera utdelning än de kanske förtjänar. Och viktigast av allt; ingenting oroväckande i det försvarsarbete som vi haft anledning att oroa oss så mycket för under några år.

Fotbollens strategi skall vara inriktad på att alltid ha blicken framåt, vinna terräng och gräs, utmana och attackera. Det är inte bara en anfallsåtgärd. Janne Anderssons klara filosofi är också att så säkrar man försvaret bäst; att så länge och så ofta som möjligt hålla sig borta från det egna målet

Det finns fler

Det är härligt att se nye, unge vänsterbacken Ludvig Augustinsson, att se den självklara pondus som Pontus Jansson förskaffat sig i Leeds med distinkta, tydliga obekymrade uppspel (ett riktigt fint inhopp för Nilsson-Lindelöw även om själva försvarsarbetet för dagen knappast var ansträngande). 

Emil Forsberg är den svensk som spelar på högsta liganivå just nu (Leipzig tvåa i Bundesliga) och det märks. Synd att en skicklig playmaker som Albin Ekdahl har sin bräckliga fysik emot sig. Det blir alltför många hack i hans karriär på grund av skador. Det är lite oroväckande.

 Men det finns Victor Claesson att ta till, Sam Larsson, Jacob Johansson, Niclas Hult och några till och det enda som det här landslaget skulle behöva för att ta ett rejält kliv uppåt i nationshierarkin är några nya forwardstalanger som kan utmana Berg och Toivonen och de andra.

Så blekt som det just nu rätt stjärnfattiga Holland såg ut i förlustmatchen i Sofia senare på kvällen (2-0 till Bulgarien) hyser jag gott hopp om att Sveriges skall klara en andraplats i gruppen efter Frankrike.

Janne Andersson och det trygga landslag han med enkla recept har skapat har i alla fall gett mig en ökad tro på den närmaste framtiden. Och ett landslag med realism tillbaka till fotbollens grundidé.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.