Hammarbys publiksuccé en guldgruva

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Nya Tele2 i Stockholm är rena guldgruvan för Hammarbys fotboll. Sedan flytten från Söderstadion sommaren 2013 är publikökningen 170 procent, en tillväxt som ger laget en tredje plats i Europa, bland klubbar som under den senaste tioårsperioden flyttat till nya arenor.
Foto: Fredrik Sandberg / TT

Endast tyska Hoffenheim och engelska Brighton redovisar högre publiktillväxt.

I exakta tal har Hammarby haft ett publiksnitt på 21 734 personer på de 63 hemmamatcher som har spelats på Tele2, sedan klassiska Söderstadion övergavs. Totalpubliken uppgår till 1 369 287 personer.

¬Publikrusningen till Tele2 innebär i biljettintäkter per år cirka 50 miljoner kronor, ett belopp som bekräftas av vd Henrik Kindlund på föreningens hemsida. Totalt cirka 200 miljoner kronor på fyra år och som möjliggör det nya lagbygge som danske tränaren Jakob Michelsen, ”Mini-Mourinho”, har påbörjat.

Topplag – nästa säsong

Sedan Michelsen tillträdde, till årets säsong, har 19 spelare lämnat klubben, 13 nya har stämplat in. SVT-experten Daniel Nannskog har redan klassat Hammarby som ett topplag – nästa säsong.

– Givetvis är publiken en bra plattform för oss. En fylld arena är också ett bra dragplåster för att få in nya sponsorer, säger Henrik Kindlund.

Djurgården, som också har Tele2 som ny hemmaarena efter Stockholms Stadion, redovisar en publikökning på 78 procent, och innehar andra plats i den tabell som visar publikutvecklingen över svenska lag under de första fyra åren på den nya arenan, i jämförelse med de fyra sista på gamla arenan.

Efter Hammarby och Djurgården följer Elfsborg, + 51 procent, AIK + 27, Kalmar, +20, och Malmö + 6 procent. Städer som byggt om befintliga arenor, som Norrköping, ingår inte i den analys som redovisas av Hammarby Fotboll.

I tabellen över publikutvecklingen hos klubbar i Europa, som flyttat till nya arenor under den senaste tioårsperioden är tyska Bundesligalaget Hoffenheim i särklass med en ökning på 404 procent. Laget spelar på Rhein-Neckar-Arena, invigd 2009. Här spelade förra säsongen Jiloan Hamad, nu i Hammarby.

Djurgården 13:e

På andra plats återfinns säsongsnya Premier League-laget Brighton, med en 284-procentig ökning, därefter Hammarby +170 , Legia Warszawa, +158, är på fjärde plats. Djurgårdens 78- procentiga ökning ger föreningen en 13:e plats.

– När arbetet med Tele2 påbörjades var vi just i Brighton på studiebesök 2012. Vi imponerades av nya Falmer Stadium, publikkapacitet på 30 750 och invigd 2011. Tele2 påminner i många avseenden om Brightons arena, säger Göran Rickmer, evenemangsansvarig i Hammarby.

Publikrekordet för fotboll på Tele2 är 31756 åskådare i Hammarbys möte med Östersund 4/4 2016. För övriga publika evenemang är rekordet 40 557 vid Madonnas konsert 14/11 2015. Ägare är Stockholms stad via SGA Fastigheter AB.

I 43 av 63 hemmamatcher har Hammarbys publiksiffra överstigit 20 000 åskådare. I 62 av 63 matcher har det varit mer än 10 000 åskådare.  Den lägsta publiksiffran är 7 886 mot Östersund 2013.

Tittar framåt

– Även om publiken är med oss i dag får vi absolut inte slå oss till ro. Vi tittar ständigt framåt för att fortsätta att bygga publik och i förlängningen bygga en framgångsrik förening, säger Göran Rickmer till föreningens hemsida.

Ägare till Hammarby Fotboll AB är Hammarby IF Fotbollförening med 50,4 procent av rösterna i  föreningen och med 29,6 av kapitalet. Resterande ägare, röster och kapital, är Anschutz Entertainment Group Sweden AB samt fem investerare.

Kjell Nilsson

Fakta

Hammarby med ett SM-guld i fotboll, 2001, är för närvarande på 10:e plats i den allsvenska tabellen.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Den ekonomiska bilden av Dam-EM 2025 klarnar allt mera.

Via flera fans och besökare vid arenorna har omsättningen ökat avsevärt. Nu avslöjas att 600 000 biljetter är sålda och att de förväntade intäkterna väntas uppgå till inte mindre än 128 miljoner euro och därmed budgeteras prispengarna till 41 miljoner euro. Det står också klart att Dam 2025 redan överträffar alla tidigare arrangemang.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Svensk Hockey-TV har haft sitt mest framgångsrika år hittills under säsongen 2024/2025. Plattformen, som sänder hockey från hela Sverige – från cuper och ungdomsserier till elitnivå – har vuxit kraftigt i både räckvidd och användning. Med över 300 ishallar utrustade med automatiserade och AI-styrda kamerasystem, 2,5 miljoner unika tittare och mer än 7 miljoner strömstarter, har Svensk Hockey-TV blivit en del av den svenska hockeypublikens vardag.

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.