I värsta fall rök VM-chansen här

Vi började tro att Janne Andersson i Tiden efter Z. kanske var på väg att ta oss fram till oasen efter en lång ökenvandring, skapa något varaktigt att tro på. Och ge Svenska Fotbollförbundet det där ekonomiska lyftet som ett VM-deltagande alltid gett. Hoppet finns kvar men det kan ha varit VM-biljetten som flög sin kos på ett halvtomt Levski-stadion i Sofia mot ett Bulgarien som Sverige inte hade förlorat mot sedan EM-kvalet 1967. Det hade inte behövt ske nu heller.
Det heter ju att det inte finns några lätta matcher - till och med Luxemburg kan skaka fram målchanser i dessa tider - men det var som om den självsäkerhet som den ene experten efter den andra gav uttryck för - Kim Källström, Anders Svensson (något försiktigare), Hasse Backe; alla var de tvärsäkra på svensk seger - också smittade av sig på spelarna.
Olycklige Forsberg
För lite rörlighet och energi, för dåligt försvarsjobb, inte mycket kvar av det flyktiga, frifräsiga spel som svenska landslaget bjudit på i de viktiga kvalmatcherna sedan Janne Andersson tog över.
Det var ju ett så tydligt systemskifte, en så uppfriskande förnyelse som skedde när Andersson kom och Hamrén lämnade arenan.
Två mål på bortaplan skall räcka för minst en poäng mot nästan vilket lag som helst. Men flacka inlägg och två nästan identiska nickmål drog ner hela försvarets betyg till underkänt. Målvakten Robin Olsen borde nog gått ut och viftat undan någon av inläggsbollarna, yttermittfältarna borde hjälpt backarna bättre, slarvfelen hade behövt raderas ut.
Emil Forsberg var inte samma friska fläkt som vanligt, ändå kunde han stått där som matchhjälte. Istället slog han en svag straff, den och tre vinande skott styrdes undan av Bulgariens verkliga matchhjälte, målvakten Iliev.
Mittfält sprack
Kanske måste vi också ge Janne Andersson en släng av kritiken den här gången. Det var på det centrala mittfältet, denna vitala del av ett fotbollstaktiskt bygge, som det sprack totalt. Albin Ekdahl hade inte kraften som behövdes (ryggskadan som spökade?) och borde inte spelat. Han hade inte orken och energin och slarvade - precis som sin mittfältskollega Jakob Johansson - bort alldeles för många bollar, förmådde inte ge energi varken framåt eller bakåt.
Det var slarv och otillräcklig aggressivitet som banade öppen väg för bulgarerna att ställa om och skapa de nödvändiga chanserna för att vinna. Tillräckligt många svenska lägen för tre poäng, men försvarsspelet tillbaka på Hamrén-nivå. Svenskarna såg överraskade och illa förberedda ut när bulgarerna stötvis kom ångande. Olikt denna nya svenska landslagsupplaga.
Sett så här i efterhand valde Janne Andersson fel innermittfältare den här gången.
Misslyckat spionage?
Vet inte heller om Jonas Therns spionage på det bulgariska laget gav så mycket. Då verkade bulgarernas kontraspionage ha fungerat bättre, för de visste exakt hur de skulle hacka sig igenom den svenska brandväggen. De svenska spelarna tycktes skrämmande oförberedda på hur hemmalaget anföll och när Janne Andersson och de intervjuade svenskarna talade om tillräckligt många chanser för att vinna matchen, skall man inte glömma att bulgarerna också sumpade några fina möjligheter.
Det hade krävts en seger för att (nästan) säkra en andraplats i gruppen. Frankrike krossade ju Holland och vinner gruppen. Som matchen utvecklade sig hade det ändå varit godtagbart med oavgjort. Men så gjorde Jakob Johansson sitt stora misstag på mitten och det går inte att ge bort en välkyld fördrink till ett så törstigt lag. Slurp - och så var den kvällen förstörd.
Ola Toivonen - hjälten efter det magiska målet mot Frankrike i våras - var fanns han?
Mot Vitryssland finns han inte alls. Avstängd.
Mycket gick förlorat
Det är lättare att ta förluster när man känner otillräcklighet. Betydligt värre när man måste ta på sig skulden för att ha slarvat bort en så extremt god möjlighet att kliva på tåget till Moskva.
En stor missräkning. Ett svårt hack i motorn. Tappad rytm. Förlorade poäng. Lite stukat självförtroende.
Det var en hel del som gick förlorat den här kvällen i Sofia. I värsta fall en biljett till VM i Ryssland nästa år och kanske hundra miljoner för Svenska Fotbollförbundet. Kanske flerfaldigt mera om man räknar förbättrat förhandlingsläge för TV-avtalen. Om vi nu överhuvudtaget skall få se det svenska landslaget mera som distributörerna och tramskanalerna håller och spelar poker med TV-tittarna i potten.
Nåväl; allt elände den här kvällen kan ju inte ha berott på att Janne Andersson tvingades tillbringa uppladdningen på muggen.
Likväl; det sket sig i Sofia.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.
- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.