Det var i grevens tid…
Arvet efter Janne Boklöv - det blev en total utarmning av svensk backhoppning medan norrmän och finländare flög som örnar.
Arvet efter Stenmark - ja, det förvaltade norrmännen vida bättre än Sverige.
Men så äntligen, i grevens tid och på sin alpina höst: guld till André Myhrer. Ett namn med norskt ursprung, visserligen, men det får vi väl stå ut med, sammanfattar Åke Stolt.
Så sagolikt ändå. Som han har drömt sedan han var liten. Tänkt varenda dag när han stigit upp i ottan, att det hade varit bra kul att få avsluta karriären med ett guld.
Och så blev det så. Ibland har sagorna lyckliga slut.
Hade nog trott att Frida Hansdotter, med sin lite tuffare attityd, en dag skulle lyckas men hade lite onda aningar vad gällde Myhrer, att han kanske var lite för mjuk och snäll.
Och så kunde de, båda två, i sina sista OS-starter ta hem guldet.
En makalös succé.
Långa karriärer
Det är ju inte sensationellt, som Hanna Öbergs i skidskytte (ett nytt bragdlopp i stafetten; se längre ner) men heller inte lika väntat tänkbart som Charlotte Kallas och Stina Nilssons.
Myhrer har sannerligen jobbat för det. 35 år fyllda. Respektabel ålder även om idrottskarriärerna tack vare bättre träning och godare försörjningsmöjligheter numera kan sträckas ut till uppemot 40-strecket.
Han debuterade i världscupen för fjorton år sedan och gör i PyeongChang sitt fjärde OS. Så rutin fanns i massor. Om det nu är bra. Inget skall ju gå på rutin, sägs det, och det var nog inte så heller. Den gode André sporrades av Hansdotters bragd och insåg däruppe i starthuset, att det var hans sista chans.
Han hade en fjärdeplats i OS-debuten i Turin 2006, tog bronset i Vancouver 2010, låg tvåa efter första åket men körde ur i Sotji. Så han hade byggt för den stora triumfen. Varit och tassat i markerna där guld vaskas.
Ingen dans på rosor
Karriären har inte varit någon dans på rosor för svensken som, i likhet med många andra, fått känna på hur ett fartfyllt liv, studsande på ett hårt underlag, sliter även på den starkaste kropp. Ryggen har spökat. Han har fått kämpa och lära sig leva med onda dagar och leta vägar för att lotsa kroppen framåt så smärtfritt som möjligt.
Det var en makalös bragd han gjorde Myhrer - han tog en sista chansen att bli historisk, grep tillfället när allt stod på sin spets. Det är få förunnat att få uppleva den känslan. Han var så värd det.
För om vi skall vara ärliga; det blev inte så mycket bevänt med arvet efter Stenmark. Jo, vi har haft Pernilla Wiberg förstås och Anja Pärson och nu har vi Frida Hansdotter bland guldmedaljörerna.
Men faktum är att det var i Norge det stora alpina intresset tändes efter den ofattbart store Ingemar Stenmarks karriär.
Arvet efter Stenmark
Sverige har - i tiden efter Stenmark - tagit tre olympiska medaljer på herrsidan: en bronsmedalj i super-G i Calgary 1988 av Lars Börje Eriksson, ett brons i Vancouver 2010 och guldet i Pyeong-Chang i slalom av André Myhrer. 38 år efter Stenmarks två i Lake Placid 1980.
Men i Norge - där Stenmark var nästan lika stor som i Sverige - kastade sig den ene efter den andra ut i backen med dödsförakt. Det har hittills resulterat i 29 alpina OS-medaljer. Nio av guld. Kjetil André Aamodt har fyra guld, två silver och två brons, han utklassar i olympiska sammanhang vår Stenmark. Och ni minns kanske namn som Finn Christian Jagge, Hans Petter Burås, Kjetil Jansrud, Lasse Kjus och förstås ännu aktive Aksel Lund Svindal. Olympiska guldmedaljörer allihop.
Värt att påpeka ändå mitt i guldyran hur man lär av historien, hur man smittas av förebilder, hur man tillvaratar tradition och tidigare kunskap. I Norge kan man det där. Mycket bättre än i Sverige.
Den underbara skidskyttefamiljen
Är det bara jag som får en tår i ögonvrån och blir fullkomligt förälskad i de här skidskyttetjejerna? De bommar och gräver ner sig och ber om ursäkt men stöttar varandra in i döden och ger kärlek till den som behöver och jag är fullkomligt övertygad om den totala ärligheten i Hanna Öbergs ord, att hon nog var minst lika glad efter silvret i skidskyttestafetten som när hon stod där ensam med guldet.
Vilket genombrott i världseliten, och så kul för hennes barndomskompis från Piteå, Anna Magnusson, som prickade in alla fem på sista ståskyttet och, faktiskt, bäddade för Hanna. Men ändå; att i detta väder, i dessa vindar, i denna konkurrens, i ett hopplöst läge skjuta två fulla hus och köra hem silvret det gör att jag nu kommer med mitt nästa - och troligen slutgiltiga - förslag till bragdmedaljör i höst: ge det till Hanna Öberg.
Två bragder är bättre än en och den sensationella vändningen i den här stafetten blir för alltid ett glittrande blad i svensk vinter-OS historia. Hanna har blivit för skidskyttelaget vad Charlotte Kalla är för längdtjejerna. Räddar hem medaljer ur hopplösa lägen. Vilket osannolikt drama. Och jag tyckte Pichler sa, på sin bräckliga engelska, att det här var den största skidskyttemedaljen han varit delaktig i. Silver större än guld.
Ja, var det några man unnade att få fira tillsammans så var det här glada tjejgänget som skjutit 20 000 skott var och åkt fler än tusen mil för att nå upp till den himmel där drömmar blir verklighet.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.
TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och skidskytte lockade många tittare till TV4.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar