Som en ledsen tiggare
Det känns som jag har suttit en hel vinter, dag ut och dag in, och lidit med Calle Halfvarsson. Han ser ut som en ledsen tiggare i regnet utanför en matvarubutik. Han säger hej, hej och sträcker fram sin platsmugg men alla går förbi. Han vädjar och ber – men ingen… Kan ingen slänga en ynkans bronsmedalj i den där platsmuggen så att vi får se honom le.
Tänkte så och precis då vräkte stora snöflingor ner utanför mitt arbetsrum i centrala Malmö och vad hade varit mera passande och välkommet än ett soligt leende från stackars "Halvar". Det finns inget värre, knappast något mera deprimerande än att se (och höra) svenska skidåkare som skall försöka förklara sina tillkortakommanden.
Det är något urdjävligt sorgesamt över hela deras uppenbarelse, de är som motvilligt framsläpade i medialjuset för att vi skall få vältra oss i deras olycka och få höra deras ursäkter och jag tycker så himla illa om det där. Jag mår fysiskt dåligt av det.
Stafetter är värst
Och det är som att de är allra mest ledsna när det är stafetter som skiter sig. När de mitt i den egna förtvivlan också måste gräma sig över att ha förstört för sina kamrater.
Jag har sett ett och annat förtvivlat stafettfiasko i mina dagar (och för all del en himla massa succéer också både med Magnuson och Lundbäck, Wassberg och Svan, Hellner och Johan Olsson med flera) och det är klart – det kände jag på mig – att springduon Hellner/Halfvarsson skulle ta den sämsta placeringen som finns. Fyra. Ingen vill bli fyra. De körde rätt så bra, det var inget fiasko, men så gjorde stackars Halfvarsson ett felval på väg in mot upploppet och allt var förstört.
Men vad hade vi rätt att vänta efter de svenska längdåkarnas OS-vinter. Det här var egentligen bara bekräftelsen på det vi måste rubricera – ett fiasko för svensk herrskidåkning.
Först arg – sedan glad
Medan Charlotte Kalla (ett guld och tre silver) och Stina Nilsson (ett guld och två silver) hänger den ena berlocken efter den andra runt halsen – en ny kanoninsats idag – och befäster ännu ett framgångsrikt år för tjejerna fruktar jag att svenskarna får åka tomhänta härifrån.
Vi har hela vintern sett stagnationen, hur Norge och flera andra dragit ifrån och vem som skall ge oss en liten ljusglimt i den avslutande femmilen begriper jag inte. Visst, Marcus Hellner såg stark ut i sprintstafetten men har han krafter till fem mil när han inte har känts riktigt fulltankad under hela vintern.
Som jag hade önskat att han och "Halvar" i alla fall fått göra ett litet snabbt besök i utkanten av prispallen igår men icke… bara dessa tomma, ledsna ansikten.
Jag tyckte mig se att Charlotte Kalla svor till lite för sig själv när hon såg att Stina Nilsson inte räckte till i sprintspurten mot amerikanskan Jessica Diggins som tillsammans med Kikkan Randall tog ett historiskt guld.
Men raskt spred sig det där leendet som man skulle vilja att hon lånade ut till Halfvarsson någon gång, möjligen i glädjen över att ha besegrat Norge. Det är ändå vad svensk skidåkning i grunden går ut på. Slå Norge. Svenskorna spelade definitivt huvudroller i ett oerhört raffinerat drama.
Norge gör sitt bästa OS någonsin och Sverige är ändå bra. Fyra guld, fyra silver.
Vad gör flummarna där?
- Ungefär som Halfvarsson; det var plågsamt att se Mona Brorsson fippla med sina skott och skjuta i blindo på förstasträckan i mixstafetten. Man vill bara vända bort blicken. Det gör ont att se någon misslyckas så kapitalt inför öppen ridå.
- I skicross gick det åt skogen och någon kommenterade att "det är skönt att det är över."
- I något som heter slopestyle far en massa flummare omkring och är lika glada när de förlorar. OS är inte viktigt för dem. De har sitt X-games och de är glada bara de får marknadsföra sin sport på en olympiska arena. Det är därför de är med.
Livsstilen och flashiga filmer som ger pengar är målet. Ingen gick till final men de blev hyllade av sin förbundskapten ändå. Praktfiasko. De pekar finger åt hela idrotten. Borde de alls vara där? - En rysk curlare dopad. Hur dopar man sig för curling? Gnider in stenen med Johaugs läppsalva, eller vad?
- Anita Östlund misslyckades i konståkningen. Jag begrep aldrig varför hon fick åka (17:e plats på EM – man brukar ju tala om topp åtta) medan Alexander Majorov (sjua på EM) fick stanna hemma. Logiken, SOK?
- Ut i kvartsfinalen; det har blivit en ful ovana för Tre kronor i OS-sammanhang. Stryk mot Tyskland. Inte ett fiasko på ”vitrysk” nivå (Salt Lake 2002) men likväl ett fiasko.
- Leif Boork och damhockey; var det verkligen någon som trodde på ett lyckligt äktenskap?
- När Källström åkte till PyeongChang för att kommentera fotboll (i Östersund) tänkte jag; behövs det verkligen en Kim till på den koreanska halvön?
- Ut i kvartsfinalen; det har blivit en ful ovana för Tre kronor i OS-sammanhang. Stryk mot Tyskland. Inte ett fiasko på ”vitrysk” nivå (Salt Lake 2002) men likväl ett fiasko.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar