Vilken pang-sensation!
Många kommer som medaljhopp – de flesta tyngs av förväntningarna men några går hem, med besked, konstaterar Åke Stolt efter Sebastian Samuelssons genombrott.
Han kom som lärling, ett nytt skott bara på det svenska skidskytteträdet, skulle som tjugoåring göra sitt första OS, har aldrig varit på pallen i världscupen och om det inte varit för chanserna i stafetten är det tveksamt om SOK på sina vanliga kriterier – chans på de åtta bästa – ens skulle tagit ut honom.
Han tog silvret. Han hade iskyla när alla (utom Martin Fourcade) skakade på sista skyttet och uppträdde i sin olympiska debut som om det är han som skall lära andra.
Måste vara en av de största, svenska OS-sensationerna genom alla tider.
Skidskytte är en djävulsk disciplin där skidåkning i toppklass skall avbrytas (som igår, fyra gånger) för pulssänkning, koncentration, klar blick, stresstålighet, balans och kontroll på både nerver och muskler för att inte darra och missa den där "svarta månen" som skall skjutas all världens väg.
Uppträdde som en veteran
Det är, inbillar man sig, en sport där man inte vinner bara på sällsynt talang utan där taktisk klokhet och erfarenhet måste till för att inte stressa till det vid skjutningarna.
Sebastian Samuelsson – född på Katrineholms BB, kom till Sollefteå som nioåring och bor nu i skidskyttemetropolen Östersund – verkar som tjugoåring ha hela paketet hemma redan. Han gjorde allt rätt.
Han skulle säkert varit belåten med en plats bland de tio bästa men nu låg han större delen av de 12,5 kilometerna och borrade ogenerat blanda världseliten, körde upp sig från 14:e plats efter gårdagen och han ångade på i gruppen med medaljkänning utan blygsel och feghet men som om det var det naturligaste i världen.
Nerverna i styr
Han har en gudagåva i sin skidåkning. Och i sitt tävlingspsyke måste man ju tillägga nu. Han skärpte sig för att hålla nerverna i styr och sköt fullt i sista skjutningen medan veteranerna bommade – så lätt är det inte att stressa iväg skott för att snabbt komma därifrån – och hade bronset klart när han lämnade skjutvallen. Nöjde sig inte med det. Spurtade på perfekta skidor ifrån Benedikt Doll och tog silvret.
Han blev Årets Rookie senaste världscupsäsongen, alla med insyn i branschen har vetat om hans talang och han hade redan guld och silver från Ungdoms-OS men hur många av oss hade noterat hans existens?
Han sköt upp dörren till världstoppen så det small om det, mitt i ett OS med all uppståndelse och medialjus. Det är bara några få som så där som en blixt från en klar himmel dundrar in och presenterar sig när alla hedersgästerna är på plats.
Det tyder på ännu en åtråvärd egenskap; att han njuter av rampljuset, blir bättre när det gäller mycket och alltså är de stora tävlingarnas man.
Enastående och högst anmärkningsvärt av en 20-åring.
Magikern Wolfgang Pichler
Det verkar som att det svenska skidskytteförbundet lyckats mycket bättre än skidförbundet när det gäller att säkra återväxten. På skidfronten gapar det tomt bakom redan nästan förbrukade (?) Marcus Hellner, Daniel Richardsson, Johan Olsson (som slutat) och Calle Halfvarsson (hoppas han piggnar till) men i en härlig skidskyttemiljö i Östersund har man än en gång lyckats bygga ett landslag värt respekt.
Wolfgang Pichler.
Ett namn att lyfta på hatten för. Först skapade han världens främsta skidskytt som landslagschef 1995 -1998, Magdalena Forsberg, blev sedan i några år hennes personlige tränare, i spåren följde Anna-Carin Olofsson-Zidek och Helena Jonsson-Ekholm, Sverige blev en stormakt i skidskytte med också starka namn på herrsidan som Björn Ferry (OS-guld 2010) och Carl Johan Bergman, med flera VM-medaljer, och det är ju någonting magiskt med denne tyske tullpolis; han vet hur ett pass till världseliten skall utfärdas och med alla stämplar rätt.
Ännu en världsstjärna
När Ferry och de andra slutade var det att börja om. Pichler var iväg på annat, bland annat den omdiskuterade sejouren i Ryssland, men nu har han tvättat händerna rena från alla beskyllningar och kommit tillbaka för att tända ännu en världsstjärna. Sebastian Samuelsson, född i strålkastarskenet en mörk OS-kväll i Pyeong – Chang.
En pangsensation, ett medaljfyrverkeri som det sprakade om; nitton av tjugo möjliga träffar i snöyra och besvärande vind.
Det var den största tävlingen av alla, det var svårare än många andra gånger och så går en debutant, som fyller 21 den 28 mars och tar silvret. Jag tror – att om tidernas störste, Martin Fourcade, haft en bom på sista skjutvallen kunde det blivit svenskt guld.
Men det hade kanske varit för bra.
Nej, jag glömmer inte Hanna Öberg (5:a) och Mona Brorssons kanonrace.
Det var lite av svenskt skidskyttes come back i världseliten, kul och oväntat.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.
TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och skidskytte lockade många tittare till TV4.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar