Vilka makalösa pajaskonster!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Det är mer än komiskt; ett pressmeddelande anländer från Svenska Fotbollförbundet som gör klart att Zlatan Ibrahimovic inte spelar VM för Sverige i sommar.

Foto: AP Photo/Jae C. Hong

Det är förbundets avgående fotbollschef – eller vad han nu varit – Lasse Richt som meddelar detta.

Varför kan man undra?

Zlatan har tackat nej, förbundskaptenen Janne Andersson – den ende som kan avgöra denna fråga – har aldrig haft för avsikt att ta ut honom.

Vad är det för ett märkligt skuggspel den där Richt egentligen hållit på med?

Janne Andersson har varit föredömligt solklar hela tiden. Ändå har frågorna kommit, spekulationerna pågått och Zlatan lekt sin kommersiella lek med sina duktiga hantlangare i mediebranschen. Och de har spelat med, för glädjen att få hålla sitt mest brukbara rubriknamn levande.

Det var varit en komisk show, knappast hedrande för någon part.

Inte ens när någon kom på att Fifa:s regelverk förbjöd den som är engagerad i spelvärlden att vara med i VM gav sig de mest envetna Zlatan-anhängarna.

Förbundets egen pajas

Och Zlatan lät själv förstå – för att provocera förstås och av kommersiella skäl hjälpa till att hålla sitt namn levande nu när han befinner sig i den ointressanta utkanten av fotbollsgloben – att om han ville spela VM, så var det ingenting som andra kunde bestämma. Inte Fifa, inte den svenske förbundskaptenen heller.

Om Zlatan vill spela VM, så spelar Zlatan VM.

Med ett förakt för den som faktiskt bestämmer i frågan.

I all den här cirkusen framträdde, med alltför stora kläder, röd näsa och gigantiska skor, förbundets egen pajas, Lasse Richt, av mig skändligen kallad Fänrik Oritch (med brett östgötskt uttal) i åtskilliga krönikor genom åren.

”De ringer mig varje dag”, svarade Zlatan på frågan från amerikanska journalister – som vanligtvis inte kan någonting om fotboll – hur det skulle bli med spel i VM.

Så att man kunde tro att det var förbundskaptenen som hörde av sig. Det är nämligen han som tar ut laget. Han som i så fall borde ringt om han varit intresserad. Vet inte om Zlatan var bortskämd med en annan tingens ordning när han samarbetade med Erik Hamrén.

Överårig och ointressant

Den som ringde och höll kontakten med Zlatan var Lasse Richt. Oombedd. Självsvåldigt. Han körde helt enkelt – till stor irritation för många, det vet jag – över sin förbundskapten och försökte hålla igång någon sorts intressedialog med Zlatan. Det var väl egentligen ett utslag av klassisk stalking och ingenting annat.

Att ha numret till Zlatan, att kunna ringa och prata med honom, märkvärdigt som faen. Men det var naturligtvis att desavouera sin egen förbundskapten eftersom det i medierna kom att framstå som att det var fotbollförbundet som officiellt och professionellt höll den här kontakten med en spelare som inte bara tackat nej till landslaget utan också blivit överårig och ointressant.

Även i denna cirkus iakttog Janne Andersson stöööörsta mööööjliga tysssssstnad.

Det gör han ännu.

När Lasse Richt nu går ut med detta märkliga meddelande från Förbundet, att Zlatan vidhåller sitt nej så har Janne den goda smaken att inte kommentera. Klart. Det går ju inte att kommentera en icke-fråga.

Skev uppfattning

Han vet att det är bara han, ingen annan, som bestämmer vilka som skall spela i landslaget.

Janne inser att Zlatan inte har någonting att tillföra det svenska landslaget längre.

Han har aldrig ens funderat på att övertala Zlatan.

Men Richt har tydligen också levt i den skeva uppfattningen att det är Zlatan själv som avgör. Märkligt.

Att ledningen för Svenska Fotbollförbundet stillatigande åser detta apspel visar bara hur svag den är.

Nej, Zlatans epilog i svensk fotboll blir tyvärr av det tramsigaste slaget.

Och att en person med hans möjligheter att välja och vraka vilka företag han vill bli förknippad med och vilka produkter han vill satsa på slutar i den överetablerade och tvivelaktiga spelbranschen är ju lite sorgligt.

På kvällen toppade TV-sporten med denna icke-icke-icke-nyhet att Zlatan åter tackat nej till landslaget trots att de väl borde veta, att man inte kan tacka nej till något man aldrig erbjudits.

Det är inte bara oseriöst.

Det är att skylta med sin egen okunnighet och naivitet.

Åke Stolt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.