Det stjärnstarkaste VM vi sett

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Så gjorde de sorti på samma dag, Trollkarlen och Matadoren. 

Det kommer att dröja decennier innan fotbollens VM-scener får se dem samtidigt, två av världens genom tiderna bästa fotbollspelare.

nästa stora Värlsstjärna, fransmannen Mbappe.

Lionel Messi, den katalanskt anpassade lille argentinaren med trollspöet i sin hand och Cristiano Ronaldo (snyggast, bäst och rikast som han brukar presentera sig), med toreadorens utstrålning och kroppsspråk.

Men inte ens ett fotbollsfenomen i världsklass räcker längre till i dagens allt bättre organiserade fotboll. Och i landslagen har varken Messi eller Ronaldo den omgivning som krävs för att de också skall nå sina optimala nivåer. En stjärna behöver sitt entourage. 

Pelé lyser ur sin samtid, Maradona tog fotbollens ekvilibristik ännu ett steg men nu har vi samtidigt (och en viss Ibrahimovic gjorde dem sällskap ibland) följt Messi och Ronaldo som rivaler i de spanska storklubbarna och om troféerna som världens bäste får bära hem.

Samtida fenomen

Messi den lite tystare och inåtvände som bedrägligt ser ut som om han ville låna ut bollen innan han bara vänder ryggen till, med boll och allt och försvinner, in i minerade straffområden och med en närmast övermänsklig bollkontroll och teknik tar sig dit han vill för att avgöra matcher.

Ronaldo, tuff och självsäker, löpstark, skjutstark och med ett briljant huvudspel, han viftar med muletan och sticker med sitt svärd och visar med sina gester vem som äger arenan. Tjuren tillintetgjord.

Två samtida fotbollsfenomen som förgyllde sin (troligen) sista VM-turnering. De är 35 och 37 år nästa gång.

Och ändå får de inte vara med längre och glänsa och för första gången sörjer jag inte stjärnfallet. Jag brukar annars alltid hålla tummarna för att de största skall hållas hela och skadefria och vinna så att VM verkligen avgörs av de bästa.

Det är annat nu.

Det bästa som spelats

Jag sticker ut hakan och säger; VM i Ryssland - på väg att bli en dundersuccé med fantastiska arenor, underbar publiken, jättefina matcher, sagolika mål - är nog det bästa som spelats - sett till rekordmånga, högklassiska spelare.

Vi kan tappa bort Messi och Ronaldo utan att gråta och i vetskapen om att det vimlar av världsstjärnor i flera lag än någonsin tidigare.

Så hög klass på spelare i så många jag har jag aldrig sett i ett och samma VM.

Frankrike och Argentina spelade en åttondelsfinal på högsta nivå, Messi hann visa sin genialitet innan han drog sig tillbaka samtidigt som framtidens stora stjärna, Kylian Mbappe (PSG), 19 år ung, fick sitt stora internationell genombrott. En straff, två fantastiska mål. Med en speluppfattning och en kvickhet och fantasi som utmanar den moderna taktiska fotbollen. Vilken stjärna!

Just detta, att medan så många av fotbollens världsstjärnor finns med samtidigt som en ny, fräck generation visar sin mognad, bekräftar för mig att det nog aldrig i en VM-turnering funnits så många högklassiga spelare från flera länder och generationer som just nu i Ryssland.

Många gör sällskap

Man kan misstänka att många av dem gör Messi och Ronaldo sällskap ut ur VM-historien men med tydliga avtryck i böckerna. Andres Iniesta, ett av de största genierna, länge världens bäste bakom Trollkarlen och Matadoren, Sergio Ramos, försvarsgeneralen, David Silva, Pique, Busquets i Spanien, alla över 30.

Pepé, elak men bra, i Portugal, 33, förmodligen sista VM-resan.

Kroatiens Luca Modric (som jag tycker varit VM:s bäste spelare hittills), hans kumpan på VM:s bästa (?) mittfält, Ivan Raketic och tuffe forwarden Mario Mandzukic är alla över trettio, så kanske är det här sista gången på länge som de kan ge Kroatien (en av turneringen bästa lag så här långt) en stor framgång.

Brasiliens följsamme innerback Thiago Silva, den bedårade virvelvinden Marcelo gör nog sina sista turneringar.

Oförklarad gåta

Tyskland har ett antal lite överåriga att göra upp med men harockså tt lag som höjer den här VM-turneringen. De klantade bara till det. VM:s största och oförklarade gåta: Hur kunde Tyskland missa åttondelen med den truppen?

Mexiko, ännu en av de trevliga överraskningarna (uppvisningen mot just Tyskland makalös).

Men innan veteranerna lämnar scenen gör de det i sällskap med spelare i sin fulla blomning, andra med en lysande framtid som Salah i Egypten, Neymar och Coutinho i Brasilien, Harry Kane i England, Christian Eriksen i Danmark, James Rodriguez i Colombia, Belgiens de Bruyne, Hazard, Mertens, Lukaku, Mexikos Lozano, Frankrikes Mbappe, Griezmann, Varane, Umtiti, Kanté, Argentinas Dybala (Juventus) som inte fick spela, Rushford i England, Isco i Spanien.

Finalerna sällan bäst

Vi känner dem alla från de europeiska ligorna och Champions League. De kommer från hela värken, samlas i de rikaste klubbarna, utvecklas i de mest kreativa miljöerna där konkurrensen är hård, villkoren tuffa och lönerna därefter.

Mycket återstår i VM men jag väljer att värdera en nu, medan åttondelsfinalerna pågår, när de allra flesta stjärnspelarna finns kvar, när inte varningar och skador hunnit släcka stjärnorna. Det är inte sällan så här dags i VM-turneringarna de bästa matcherna spelas. VM-finaler är sällan de mest underhållande. Trötthet, skador, avstängningar, sätter sina spår.

Sverige och Danmark tog sig alltså helskinnade ur sina grupper i en VM-turnering lika glimrade som en stjärnbeströdd himmel i augustimörker.

Och jag har inte ändrat mitt tips. Frankrike har det bästa och mest spännande laget i Ryssland.

- - -

PS. Med allt detta positiva sagt; Spanien åkte ut på straffar mot Ryssland. Nej, Spanien - det klart bättre laget, med spelare som jag räknar in bland de största i detta VM -. åkte ut på nonchalans, på andefattig fotboll, på fegt sidleds - och bakåtspel; de offrade inget, vågade ingenting, gav sig inte ens en chans att visa sin klass. Berömligt att se. Nästan ett hån mot fotbollen som konst att överbetalda fotbollsmästare i världens bästa klubbar beter sig så. Spanien grävde sin egen grav. Adios!

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja