Stefan, Sveriges ambassadör i Qatar…
Olympiske mästaren och höjdstjärnan Stefan Holm är ambassadör för VM i friidrott i Qatar.
Det är omdömeslöst. Naivt.
Han säger att han inte är ambassadör för landet utan bara för VM, friidrotten och Internationella Friidrottsförbundet. Och att han inte fått några restriktioner för vad han inte får tala om. Han skall inte propagera för eller skicka vackra turistbilder från Doha, har han lovat.

Snälla, Stefan, det går inte att skilja friidrotten och pågående VM från Qatar. Det pågår där. Nu. Och det är inte av en tillfällighet. Och du gör propaganda för just detta pestsmittade mästerskap som aldrig överhuvudtaget borde förlagts dit.
Allting hänger samman. Qatars heta vilja att göra propaganda för sitt lilla land (stort som Skåne ungefär), för sin olja och naturgas får den bästa tänkbara hjälp av tanklösa förbund som IAAF, av sponsorer som bjuder in till dylikt samarbete och till dem som ställer sig i spetsen och propagerar för mästerskapet.
Att göra det är detsamma som att hylla Qatar.
Det hade funnits rent sportsliga skäl att aldrig ens fundera på att sälja mästerskapet till den totala monarkin på den lilla halvön i Persiska viken som är världens rikaste land - per capita. Det är farligt varmt, till och med på nätterna, luftfuktigheten är så hög att man kan diskutera om det inte lika mycket är ett sim-VM som genomförs.
Skandalöst dålig moral
De farliga, odrägliga förhållandena, direkt opassande för fysiska prestationer på maxnivå, hade varit skäl nog att välja en annan arrangör.
Men Qatar har betalat förstås. Jättelika belopp. I jättestora fickor hos fala ledare. Precis som man gjort till Internationella Fotbollförbundet när man under Sepp Blatters regenttid i världsfotbollen köpte fotbolls-VM 2022.
Det är rent skandalöst att moralen inte är högre, sammanhållningen inte starkare, klokheten inte större i dessa förbund än att man kan göra precis allting för pengar. Även när det strider mot sunt förnuft.
När Stefan Holm är ambassadör för VM i friidrott i Qatar ställer han sig direkt bakom IAAF och valet av arrangörsstad. Det är illa nog.
Hade det inte varit bättre att han, med de kontakter han skaffat sig och den position han har som en respekterad olympiamästare och medlem av Internationella Olympiska Kommittén, hade höjt rösten för länge sedan, med hjälp av alla sina kontakter i den internationella idrottsvärlden och försökt stoppa arrangemanget.
Tar seden dit man kommer
Och även om han nu inte blir turistambassadör för Qatar så kommer han naturligtvis inte heller att göra några utspel i några som helst politiska frågor.
Man gör inte det i sådana sammanhang. Det gör ingen. Man tar seden dit man kommer. Uppför sig artigt. Och självklart kommer inte Internationella Friidrottsförbundet tillåta att, medan VM pågår, tävlingarnas ambassadör talar illa om landet där man är.
Tror någon att Stefan Holm knackar i glaset på någon väloljad bankett och påpekar, att när nu Qatar fått det stora förtroendet att arrangera en världsomspännande tävling så borde man också modernisera sitt land. Tror ni han slår näven i bordet och säger ifrån att det är åt helvete hur man behandlar sina tusentals gästarbetare och låter dem dö för att fina arenor skall byggas för friidrott och fotboll? Tror någon att han påpekar det skrämmande i att deras kvinnor inte får klä sig som de vill utan måste ha en man som sin förmyndare? Vågar han påpeka alla människors lika värde, kvinnors som homosexuellas? Eller tala om yttrandefrihet-
Vet han ens om att våld i nära relationer inte ens betraktas som ett brott i Qatar, där emiren själv utser det lagstiftande rådets medlemmar.
De svaga världsförbunden
Det IOK som Stefan Holm tillhört ett antal år har gjort flera kontroversiella val när det gäller arrangörsskap. Man har på ett flagrant sätt struntat i hur städer och länder förvaltat det förtroende man fått. Ett OS-arrangemang ger stärkt acceptans, reklam för landet totalt. Inkluderande allt som i västvärldens ögon borde vara otänkbart. Om det är någon gång idrotten globalt har möjligheten att spela roll, så är det när de stora arrangemangen, de som väger tyngst, som legitimerar regimer och förstärker landets ställning i den globala ekonomin, skall fördelas. Qatar borde inte ens ha varit en kandidat.
Om idrotten står för det goda så borde man inte sälja sin heder på det sätt som både IOK, Internationella Fotbollförbundet och Internationella Friidrottsförbundet gjort.
Jag har alltid varit emot bojkotter. Har mera trott på öppenhet, kontakt, samtal. Vet inte om jag gör det längre.
När Stefan Holm säger att han är i Qatar - men bara för att vara ambassadör för VM och friidrott - har han inte kommit längre i sin tanke än de gamla stofilerna som alltjämt inte förstår att idrott och politik hör ihop. Intimt. Man kan inte vara i Qatar och göra reklam för deras profilarrangemang utan att göra reklam för landet.
Det hade varit lätt att inte sätta sig i den situationen.
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA är nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att fåu ppleva på måndagen på amerikandk mark.,
På måndagsförmiddagen var spelarna från Norge och Sverige redo att på det första träningspasset väl påplöats i VM. Frågan var bara r i vilket väder tpassen skulle ske.
Den norskatruppen som bor och tränar vid The University of North Carolina Greensboro hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar