Ett ekonomiskt dopat lag
Malmö FF:s serieseger är redan klar. Tio raka vinster och 139-0 i målskillnad.I division 4 sydvästra Skåne. Damer.18-0 i serieavslutningen mot stackars Beddinge.
Malmö FF har sol-och-vårat damfotbollen med sin charm, sin snygga kavaj, sin historia som en fotbollens karla-karl, och med pengar på fickan.
Men det är någonting med Malmö FF:s satsning på damfotboll som stinker.

Det är med ett ekonomiskt dopat lag klubben börjat en resa som, enligt klubbdirektören Niclas Karlnén har som slutmål SM-guld och spel i Champions League.
Det var klart på förhand att klubben överlägset skulle vinna serien.
Måste ha varit förnedrande för andra klubbar att få höra MFF-tränarens ambition att man inte tänkte släppa in några mål, högst en offside och några inkast per match.
Jag undrar vad Malmö FF med sin come back på den kvinnliga scenen egentligen betyder för damfotbollen.
Damerna sparkades ut
Det var på legendaren Eric Perssons initiativ som MFF startade damfotboll 1970. 1981 nådde klubben Allsvenskan och det hann bli fem svenska mästerskap innan den dåvarande ledningen med ordförande Bengt Madsen och sportchefen Hasse Borg i spetsen - i övrigt ett par framgångsrika parhästar - kastade ut damfotbollen 2004.
Vet inte om det var färske ordförande Anders Pålsson som ville visa sig som en damernas riddare genom att bidra till att Malmö FF fjol bestämde sig för att åter ta upp damfotboll på programmet. Det har ju blivit en trend att storklubbar (Barcelona, Real Madrid m fl) också utomlands släppt in kvinnorna i sin organisation och erbjudit resurser dessa tidigare bara kunnat drömma om.
Man skulle kunna kalla det lite politiskt korrekt. MFF vill förstås behålla sitt goda renommé som hela Malmös samlande lägereld. Men jag är inte riktigt säker på att damfotbollen är den store vinnaren när MFF bullrar fram som den värste Raskenstam för att erövra allt i sin väg.
Förkrossande marginal
Alla trodde att det skulle bli ett samgående med LB07 (Limhamn/Bunkeflo) för att inte behöva starta i botten på seriepyramiden. Det tycktes som att Limhamnsklubben såg detta som en stor framtidsmöjlighet för både dam och herrfotbollen, och de litade på MFF-ledningens ord. Men det fanns en besvärande omständighet; MFF-medlemmarna ville inte ha något samarbete, förslaget röstades ner med förkrossande marginal och därför beslöt klubben att starta från noll.
Eller rättare sagt; man hämtade både spelare och ett helt lag (nästan) från lilla Dösjebro i Kävlinge, en klubb snubblande nära Elitettan. Många känslor rördes upp. Ett sönderslaget lag på uppåtgående och ett kvalitets-dopat, överkvalificerat divison-4-lag blev resultatet. Vad tjänade det damfotbollen? Också de svikna tjejerna i LB07 var förkrossade. ”Raskenstam” hade gått för hårt fram, en falsk kavaljer som mest älskade sig själv.
Bengt Sager, själv gammal damtränare, skrev i en insändare i Sydsvenskan: ”Det fanns en tid när damlag kunde upplösas i intet därför att tre eller fyra kompisar i laget bara bestämde sig för att sluta. Med MFF:s elefantinhopp i damfotbollens lägre regioner riskerar vi att sådana historier upprepar sig. Och allt detta för att MFF skall kunna glänsa med att gå före i jämställdhetsdebatten.”
Förnedrande överlägsenhet
Om storklubben i Malmö tänker göra allvar av sina planer att bli bäst i Sverige kommer nuvarande spelarmaterial inte att räcka till. Överkvalificerat nu, otillräckligt i elitsammanhang. Lockade med några tusenlappar för att åka runt bland skånska ”ängagäng” och förnedra med sin överlägsenhet. Det smakar inte bra.
Och jag begriper inte varför MFF inte istället återknöt kontakten med resterna av det man en gång släppte ifrån sig; klubben som idag heter FC Rosengård och har ett spelarmaterial som borde räcka för guld men som behöver tjugo givna målchanser för att göra mål och har en målvakt (märkligt nog landslagsmeriterad) som ser livrädd ut så fort det kommer en höjdboll. Malmös kvinnliga fotbollsspelare vill ingenting hellre än att representera Malmö FF, trevare har gjorts men den här gången blev de inte ens uppvaktade. De hade med glädje tackat ja och därmed också förvandlat Raskenstam till en respektabel äkta man. Det hade ju kunnat bli ett fantastiskt äktenskap.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.
Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda.
Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.
Fotbollens allsvenska klubbar gör för lite för att motverka våld och ordningsstörningar.
-Många vågar inte ta tag i problemet. Vi har försökt motverka det här, och vi hoppas att arrangören tar ett större ansvar.
Per Engström, sektionschef för polisens nationella operativa avdelning var mycket tydlig i en intervju med Sportspegeln på söndagskvällen.
Vem blir Årets Svenska Kvinna 2025? Kommer SWEA Internationals utmärkelse att gå till en av Sveriges mest internationellt framgångsrika affärskvinnor, en läkare och humanitär hjälparbetare, en hyllad skådespelare och regissör, en generalmajor inom Försvarsmakten, en världsrekord-hållande simmare eller en motorsports-legend?
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Alla friidrottsvänner är att gratulera. Sporten får rekordmycket utrymme i TV, i synnerhet i år, men även framåt. Både Discovery och SVT är angelägna om att bjuda på direktsändningar från galor världen över. SVT har säkrat rättigheter till 2030 - och i ett flerårigt avtal med nyaGrand Slam Track har Warner Bros och därmed Discovery kommit över rättigheter i Europa och Asien och nya Superligan.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.