Återvändare sätter färg på SHL-matcherna

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Ishockey 2: i dag är det start för elithockey igen. SHL startar - med publik på läktarna. Åtskilliga tusen fans gör vågen! Idrottens Affärers sakkunnige skribent, Kjell Nilsson har koll på hockeyn och guidar läsarna med början i går. 2021/09/har-ar-fakta-runt-shl-klubbarna I dag granskar han  ytterligare några lag  och konstaterar att det är många om budet. Men sluligen bestämmer han sig för Luleå som största guldfavorit. Åter, här får du fakta som du inte hittar någon annanstans. Här handlar det om ekonomi och organisation - de bakomvarande förklaringarna till lagens förmåga och styrka på isen. .

Brynäs, som gick segrande ur våren kvalstrid med HV 71, har byggt om helt på ledarsidan och hoppas att finske Mikko Manner ska vara den injektion som laget behöver. Manner har assisterat Jukka Jalonen i två raka VM-finaler och har gott renommé i Finland.  Lagets stomme finns kvar från säsongen, det kan vara en fördel. Ekonomin är skakig, minus 23 miljoner och en uppskrivning av värdet på  hemmaarenan Monitor Erp Arena var nödvändigt för att säkra säsongen.

Frölunda, med ett publiksnitt på över 11 000, kan efter FHM:s besked gå in i säsongen med ett större lugn. Bokslutet våren 2021 lämnade ett minus på 70 miljoner. Ordförande Mats Gauers, 75 år, har omvalts för 11:e året i rad. Under hans era har laget vunnit två SM-guld och fyra Champions Hockey League-titlar.  Amerikanen Ryan Lasch, 34 år, tillbaka för en tredje sejour i laget, är närmast en garanti för fortsatta framgångar.

Många förändringar i spelartrupperna

Vårens finalpar, Växjö och uppstickaren Rögle, har båda förlorat flera tongivande spelare. Växjö har ett helt nytt målvaktspar, där Lettlands Janis Kalminis, 24 år, är tänkt som ”etta” I Rögle har tre toppbackar försvunnit, Niklas Hansson, Eric Gélinas och Mortiz Seider.  I Ängelholm är ombyggda Catena Arena invigningsklar den 9 oktober, passande nog mot Malmö, det höjer hockeytempen ytterligare i Ängelholm.

Skellefteå som pressade Rögle i vårens semifinal, förlust 2-3, har ny tränare i Robert Olsson, tidigare Djurgården. Sportchefen Erik Forsell har tvingats se att flera tongivande har lämnat, bl.a. hela succékedjan Jesper Frödén, Jonatan Berggren och Anderas Wingerli.  Två tyska VM-spelare i Riga i våras, Stefan Loibl och Toni Kühnhackl, ersätter. De senaste årens duo, Joakim Lindström, 37 år och Oscar Möller, 35 år,  får leda laget ännu en säsong.

Leksand och Örebro nämns båda som topp 6- kandidater efter stora framsteg förra säsongen 2020-2021. Ja Örebro är till och med Radiosportens expert, förre Modoiten Per Svartvadet, favorit till seger i grundserien.

Jag är mer tveksam, den finska kolonin i laget omfattar hela sju spelare, ett rekord i sitt slag, men var finns Örebros identitet och själ?  Leksands tunga uppgift är att fylla hålen efter den slovakiska duon Peter Céhlarik/Marek Hrivik och toppmålvakten Janne Juvonen. En blivande stjärna är 18-årige Isak Rosén, egen produkt och enligt tränaren Björn Hellqvist en av de största talanger ”jag har haft förmånen att träna”.

I en egen ekonomisk division

Linköping, IK Oskarshamn och nykomlingen Timrå spelar i en egen ekonomisk division och grundtipset blir kamp om att undvika negativt kval, det vill säga rädda sig från placering 13 och 14.

De har ligans lägsta spelarbudgetar och får hoppas på fyndmarknaden när övriga gjort sina spelarval.

 I Oskarshamn är en ny arena högt prioriterad men kommunalrådet Anders Erlandsson (s) har andra bekymmer efter regeringens sena besked om hur kärnkraftsavfallet ska förvaras och lagras.

En ny arena får stå på väntelista, till stort förtret för IK Oskarshamns klubbchef, Martin Åkerberg.

Och hur går det, då?

Var hamnar Le Mat pokalen, ishockeys mästartrofé?

 Jag säger Luleå efter finalseger mot Färjestad. Tränaren Thomas ”Bulan” Berglund har bästa målvaktsparet Joel Lassinatti/Jesper Wallstedt, elakingen Brendan Shinnimin, ännu en återvändare, och så Linus Omark som grädde på moset.

Svagt av klubbarna!

I god tid före SHL-starten skickade Idrottens Affärer fyra centrala ekonomiska frågor till SHL-lagen. Endast tre klubbar svarade, av dessa hänvisade Färjestad till 2021 år bokslut med kommentar ”att budget/inklusive spelarkostnader är inget vi kommenterar eller redovisar denna tid på året”. Avsändare var klubbdirektör Stefan Larsson.

Rögle, klubbdirektör Daniel Koch och Malmö, ordförande Mats Larsson har däremot svarat utförligt och precist. Av svaren framgår att Rögle hoppas öka omsättningen från förra säsongens 122 miljoner till 125-135 kommande säsong, att det egna kapitalet har minskat från 21,7 miljoner till 10,6 miljoner, vidare att föreningen fick 16,9 miljoner i krisstöd av regeringen, fördelat av RF.

Malmö hoppas gå från 97,5 miljoner till 117,5 miljoner i omsättning kommande säsong,  lönekostnader, inklusive spelarlöner, beräknas öka från 61,9 till 68 miljoner. Det egna kapitalet är nu 2,9 miljoner mot 8,2 säsongen 2021-2022. Krisstödet uppgick till 13,7 miljoner.

Idrottens Affärer ger tre stjärnor av tre möjliga till Rögle och Malmö, Färjestad erhåller en. Övriga lag hör hemma i skamvrån.

Sista grundserieomgången, av 52, avgörs tisdagen den 15 mars 2022. 

Kjell Nilsson

Fakta

Del 1 ac Kjell Nilssons granskning av SHL hittar du här.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja