Fotbollens logik är smärtsam

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Sverige spelar inget EM i fotboll nästa år. Janne Andersson tror visserligen att tomten skall komma med ett frikort till jul, men så god är inte världen.

Fotbollens logik är ofta brutalt enkel. Misstag i straffområdet straffar sig. Sker de i båda dubblas straffet.

Spelarna, som här Alexander Isak, fick stå till svars, men hade också svårt att förklara vad som hände. Foto:Fredrik Sandberg, TT

Det behövs inga långa utläggningar av tre experter. Dataanalytikerna på bänken kan logga ut. Det krävs inga djupanalyser. Människor gör misstag i livet. Ibland startar de krig, ibland bara något så trivialt som att träffa snett på en boll, eller glömma bort sig i ett bevakningsuppdrag.

En tuff snyting

Det svenska landslaget modell/23 har olyckats flerfaldigt under senare tid. Skärpan har saknats i avsluten, beslutsamheten har inte funnits i det egna straffområdet, de destruktiva krafterna har inte rätt balanserats mot de offensiva. Janne Andersson hade en klar linje när han tillträdde. Det blev VM-slutspel i Ryssland och en kvartsfinal (0-2 mot England) 2018, en åttondelsfinal i EM 2020 men när en del veteraner tog farväl av landslaget uppstod det brist på främst fysiska och försvarsmässiga resurser, Janne fick tillgång till nya, yngre spelare men mera offensiva talanger, individuell skicklighet. Taktiska experiment misslyckades. 

Sverige missade VM 2022, rasade ner i C-gruppen i Nations League och kommer nu inte heller att spela EM nästa år. 100-tals miljoner går förlorade. Janne Andersson kommer att vara kvar som förbundskapten året ut, det är tre matcher kvar i kvalserien men åt Österrike och Belgien finns inte längre någonting att göra.

3-1 till österrikarna på Friends var kanske den tuffaste snytingen som Janne Andersson fått med sitt landslag. VM kan man missa utan att helt tappa byxorna men till EM i en stor grupp med inte helt övermänskligt motstånd måste man ta sig för ett godkänt betyg. Fotbollförbundet måste nu börja fundera på vad det här landslaget behöver.

Lysande och olycklig

Det känns lite sorgligt ändå att sitta här dagen efter och fundera över varför det var wienersnitzel och apfelstrudel och inte köttbullar och ostkaka som kittlade smaklökarna igår. Nu när det tycks som att mycket av det där som Janne Andersson letade efter när han skulle koka ihop sin grundläggande trygghetsfotboll med lite mera offensiva extravaganser hade fallit på plats. Först  en strålande match borta mot Estland och så en överraskande stark uppföljning med en lysande första halvlek mot Österrike. Plötsligt ett lag som hängde ihop, hade eget eget hotande anfallsspel, tillräckligt med frenesi på mitten för att förhindra wienervalsarna att komma igång, lugnt och städat försvarsspel. Sverige hade ett lag med kontroll, med ett eget, fruktbart spel, Sverige hade chanser men får inte till den sista snitsen. Österrikarna mera obevekliga. Slängde på en ansjovis och en citronskiva och snitseln var klar. 

De svenska kockarna missade både saltet och pepparn. Det gjordes så mycket bra. Albin Ekdahl tillförde det han alltid gjort; ett ettrigt försvarsspel, Jens Cajuste har växt, minimerat sina yviga misstag, Ken Sema gjorde en ny fin match, Gyökeres har kommit för att stanna, Dejan Kulusevski var planens bäste spelare; aggressiv, snabb, påhittig, hotfull; det kändes på något vis så orättvis att det var han som skulle göra en dribbling för mycket, tappa bort bollen och öppna för Österrikes kontring till 2-0.

Inte Jannes fel

Vi kan säkert kritisera Janne Andersson för vissa beslut och uttagningar genom åren men det går knappast att lasta förbundskaptenen för bakslaget på Friends. Det var enskilda spelares misstag. Försvaret sprack upp i lösa bitar efter ett ofarligt inkast, Isak Hien nådde inte upp för att förhindra Gregoritsch att nicka in 1-0 i den 53 minuten och när 2-0 kom bara tre minuter senare efter Kulusevskis bolltapp var kvällen förstörd. 

Visst, det var i desperation i jakten på en snabb kvittering som Sveriges mest företagsamme spelare gick bort sig och det passade det kontringsskickliga österrikiska laget som hand i handske. Att sedan Hien orsakade en straff till 0-3 var bara en logisk följd av det energiläckage som de tidigare misstagen orsakat.

Det var länge sedan Sverige, trots kniven på strupen, spelade en så bra fotbollsmatch - om vi nu håller oss till spelet, intentionerna, förmågan att faktiskt tygla ett lite bättre lag. Så smällen blev desto tyngre när så mycket fungerade men att ändå allt gick förlorat.

Så det är lite av ödets ironi att nu, när det ser ut som att vi har ett fotbollslandslag att tro på igen - så får det inte chansen att visa det. En förvandling till det bättre har skett, spelmässigt skulle det här laget inte behöva skämmas för sig i ett EM-slutspel. 

Men så grym är, som sagt, fotbollens logik; allt väl planerat, rätt spelare på planen, skickligt genomförda aktioner - men individuella misstag och oförmåga i några korta avgörande moment förstör allt.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.