Hur mycket stoppade de i egna fickor?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Mycket fotboll i sommar. EM-kval, Nations League, U21-slutspel, damernas fotbolls-VM, cuplottningar och ett jättelyft i division 1 södra för Åtvidabergs FF, min sommarkommuns stolthet, som med nye tränaren och före detta Norrköpingsspelaren, Tor-Arne Fredheim klättrat från botten till femteplatsen på bara fem matcher.

Och så Matchen som nu blivit glödhet: Svensk Fotboll mot Polisen.

Den mest onödiga matchen av dem alla.

Hur mycket fick de? Michel Platini och Sepp Blatter låg bakom det märkkliga beslutet att låta Qatar bli värd för fotboll-VM 2022, när det som är allra varmast där och vinter i Europa

Det borde inte finnas några skilda meningar i fråga om hur elitfotbollens kultur och miljö skall se ut: stor och entusiastisk publik, kärlek mellan fansen och spelarna, inte Hata Göteborg och, framförallt, ordnade och riskfria förhållanden på läktarna.

Det är polisens utvidgade planer på hur fridstörarna skall haffas som fått Svenska Fotbollförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson och Elitfotbollsbasen Lars-Christer Olsson att gå till attack mot polisen och i en skrivelse menar de, att det är horribelt att klubbarna och supporterföreningarna unisont straffas när det handlar om ett fåtal ”terrorister” som skall identifieras, gripas och lagföras.

Jag delar helt uppfattningen att man inte i några som helst sammanhang skall använda sig av ”Guantanamo-metoden” och gripa hundratals för att få fast några få.

Det är olyckligt om metoderna leder till att supporterglädjen och den ofta hänförande tifo-fantasin och uttrycksförmågan hämmas.

Man väljer sina gäster

Det måste gå att hitta en annan väg.

Det vore också önskvärt med en viss självkritik. Även om mycket skett som fått ner våldet på arenorna så har det daltats alldeles för länge med de värsta bengalningarna istället för att några - både i klubbarna och supporterföreningarna - städat i sitt eget hus, framför egen dörr, gjort klart med bestämdhet vilka regler som gäller. När man har fest väljer man sina gäster. De som riskerar att sabba den skall inte ha några inbjudningskort.

Det har alltför länge varit alltför lätt att i skydd av flaggor, maskeringar och gömda i supportermassorna få fortsätta det riskabla och definitivt inte stämningshöjande bengaleldandet.

Man borde för länge sedan krävt mycket hårdare tag, många fler modiga män och kvinnor som avslöjade och anmälde. Klubbarna och deras spelare borde talat med högre röst, sökt upp sina fans där på läktarna, sagt och tydligt visat att man inte är hjälpa av deras stöd. I stället har sabotörerna fått stå där på läktarna och bland den stora massan av skötsamma, fina supportrar och tagit emot tacksamheten och kärleken från spelarna efter matcherna.

Gemensam städning

Alltför många har varit alldeles för rädda för att stöta sig med fansen.

Det låsta läget måste lösas men det hjälper inte framtiden om man inte tittar i backspegeln och förstår att det är bengalbrännarna som är bovarna i dramat.

Därför kan varken klubbarna eller supporterklubbarna fråntas ansvaret för att situationen nu är som den är.

Fridstörarna har fått en fristat i den skötsamma mängden. De borde ha städats bort av sina egna - med polisens hjälp. Ett sofistikerat och ärligt samarbeta dem emellan hade kunnat få bort dem för vilka pyrotekniken uppenbarligen är viktigare än fotbollen.

Det är en trovärdighetsfråga för fotbollen att lösningen blir den enda vettiga och sunda. Att klubbarna, deras fans och polisen tillsammans ser till att pyroteknik av alla tänkbara slag helt försvinner från läktarna och att de som vill förstöra fotbollsmatcher aldrig får en chans att väcka uppseende genom sin helt igenom destruktiva verksamhet.

Så förbannat svårt skall de inte vara om alla går ur skyttegravarna och att också betydelsefulla kulturbärare bland spelarna går ut och kräver ordning och reda. 

Platini bytte fot

  • Efterspelet till den stora Fifa-skandalen med korruption och mutor - där bland annat högdjur som de såta vännerna Sepp Blatter och Michel Platini försvann och bannlystes från fotbollen - kommer att fortsätta länge än. 

Senaste draget kommer från den franska polisen som enligt uppgift gripit (enligt andra bara tagit till förhör) den fd franske ikonen, storstjärnan och UEFA-presidenten Michel Platini för inblandning i det omdiskuterade och, naturligtvis, helt vansinniga valet av Qatar som värd för herrarnas fotbolls-VM 2022.

Det är omvittnat från flera håll att Platini först hade för avsikt att rösta på USA men bytte fot efter flera möten med nyckelpersoner som hade egen vinning av att Qatar fick spelen. Platini blev UEFA-president 2007 efter Lennart Johansson men han fråntogs makten vid den stora Fifa-razzian som drogs igång med hjälp av skarpa amerikanska jurister. Platini stängdes av från fotbollen i först sex år, senare nerkortat till fyra.

Han är nu förd till polisens kontor för motarbetande av korruption. Qatar erbjöd enligt uppgift över 9 miljarder till Fifa för att få arrangemanget och vad skulle egentligen få fotbollens högsta organisation att lägga ett VM i detta land om inte pengar. Hur mycket hamnade i Blatters fickor? Vad fick Platini för att byta fot? Många är inblandade och man kan bara hoppas - nu när Lennart Johansson lämnat scenen för gott - att de som nu styr och håller i klubban gör det med renare händer. Men en sak torde väl vara alldeles klar; vare sig det gäller satsningar på storklubbarna eller för att vinna inträde i den fina familjen och få arrangera de stora idrottsfesterna har oljeländernas intrång i idrottsvärlden inte direkt påverkat demokratin, ärligheten och öppenheten i rätt riktning i idrottsvärlden.

- - -

  • Det har varit fint att se en talang som IFK Göteborgs Benjamin Nygren vid blott 17 års ålder visa sina färdigheter i vårens allsvenska. Nu går han till belgiska Genk. Ännu en talang som riskerar att få att hack i en annars lovande karriär därför att ivriga agenter och en ekonomiskt blödande klubb tvingat fram en alltför tidig flytt. Med tur går det bra. Eller, som för så många andra, så trögt, att han snart nog är tillbaka i Allsvenskan igen. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett  upehåll. Så kunde hon  motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.

Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag.  De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.