Åke Stolt: Varumärket svettas miljoner
I Stockholm överträffar de yviga visionerna varandra, där skissas det på arenaschabrak i sådan mängd, att man kan befara, att det ännu inte gått upp för alla att det aldrig blir vare sig olympiska spel eller fotbolls-VM i Sverige.
Hoppas på en nyckfull utlandssvensk
Malmö har landets kanske finaste arenor för fotboll och ishockey, den ena (fotbollens) har fått namnges av en bank, där spelas Sveriges bästa fotboll men ekonomiskt verkar Swedbank inte ha gjort en bättre affär här än i de baltiska staterna på senare år.
Och klubben som äger ”banken” var blind inför det faktum att arenan läcker som ett såll och åsamkade MFF förluster på 32 miljoner det nyss avverkade räkenskapsåret.
Hockeyarenan, den som kallas Percys Arena men bär staden Malmös namn, drar med sin förträfflighet, sina tekniska möjligheter och goda utbud för mat och dryck, till sig mängder av evenemang, men det väsentliga saknas; ett ishockeylag med resning att bära upp den snygga kostymen. Klubben tycks ha kollapsat och sätter nu sitt hopp till en nyckfull utlandssvensk som leker med hundratals ärvda miljoner. Spåren förskräcker.
Arenafebern, som håller på att utvecklas till en sorts pandemi, har sina förtjänster. För att locka breda massor krävs moderna byggen och tilltalande faciliteter. Men det tycks som om alltför många bara lagt vikt vid det fina skalet men glömt innehållet. I varje fall saknas visionerna, idéer om vad man kan göra med ett så attraktivt bygge.
Allt utanför de idrottsliga aktiviteterna, allt det där som skulle kunna finansiera verksamheten.
Det går bra att samsas i Milano...
Innovationer och nytänkande, utveckling och mångfald, ett effektivt utnyttjande av varumärke och spelare; där finns mycket att önska.
I en fotbollshet stad som Milano – med en stimulerande rivalitet som vi bara kan drömma om – kan Inter och Milan dela på arenan, San Siro.
I Stockholm skall tydligen alla klubbar husera i var sitt skrytbygge. Dessa ekonomiskt ansträngda föreningar, i ett fotbollsland som alltid kommer att tillhöra underleverantörerna och återvinningscentralerna i den internationella fotbollen, borde känna djup oro för hur de skall gå i land med dessa jätteprojekt.
En nio mil lång arena
Den kanske allra märkligaste – och möjligen också den mest utvecklade och framgångsrikaste arenan i Sverige – är nio mil lång, tio meter bred, den sträcker sig från Sälen till Mora i Dalarna, omsätter 85 miljoner och engagerar hela Sverige.
Vasaloppet, den virila svettens långa plåga, har utvecklats från en charmfull, historiskt baserad skidfestival till ett jätteföretag med internationell utbredning. Svenska folkets kärlek till snö och motion, ett naturreservat (sedan 1994) med ett skidspår i barrskog utmed fäbodar, på stigar genom byar och numera klassiska ortsnamn, har omvandlats till en regionalpolitisk attraktion, en lockvara användbar för både politiker och näringslivsidkare.
Vasaloppet har ett av Sveriges starkaste varumärken. Vasaloppet en fruktsam moder som ynglat av sig Tjejvasa, Öppet spår, Ungdomsvasan, Halvvasan, Kortvasan, Barnens vasalopp, Skejtvasan, Stafettvasan och till och med sommarbarn som Cykelvasan och Stavgångsvasan. Vd:n (sedan 2007), Jonas Bauer, säger ännu så länge nej till motorcyklar och snöskoters, av hänsyn till miljö och markägare, men det är nog bara en tidsfråga.
När kommer Golfvasan – slå dig från Sälen till Mora?
Inga huliganer och inga vip-lounger
Utvecklingen tycks ju vara gränslös och om någon klubb i Sverige utvecklat och förädlat sitt varumärke så är det IFK Mora och Vasaloppet.
Här finns varken huliganer eller viplounger. Bara ett och annat drängslagsmål utanför Mora hotell.
Det som en gång var ett söndagskraftprov enbart för skidande män är idag en upplevelseindustri för alla, en mer än veckolång sportmarknad, ett friskvårdsprojekt på årsbasis som berikar en hel bygd.
Det som började med Gustav Vasa (om han nu alls åkte, det vet inte ens historikerna), Mora-Nisse och Sven Jerring vid radiomikrofonen (Sveriges första direktsända evenemang alla kategorier) är idag en motor för skidindustrin, en magnet för näringslivet och en morot och ett turistmål för motionsbenägna i hela Sverige.
Här kan de båda skida och stava
Hoten om klotets uppvärmning känns inte heller överhängande under vintrar som de två senaste.
Vasaloppet borde kunna vara en sporre för innovationer i hela idrotts-Sverige.
Hur får man ett varumärke att glöda, ett rörelse- och friskluftsbehov att bära ekonomisk frukt?
I Mora kan man både skida och stava till svaret.
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































