Aldrig har så mycket pengar stått på spel

West Ham. Blackpool. Blackpool? Jag vet, det låter lite futtigt med Vaz Te och Stephen Crainey jämfört med Robben och Drogba, men ingen annanstans på planeten än på Wembley kommer mannagrynen att falla i större, lyckligare skaror denna lördag.
15 extra TV-matcher
BSkyB, som betalar drygt en miljard pund för TV-rättigheterna till Premier League 2010-2013, gnuggar sina händer. Upplägget med playoff från alla tre divsionerna under högstaligan ger 15 TV-matcher efter ligornas slut.
Plötsligt hamnar lag som Southend och Crew Alexandra på prime time TV, och den stora knorren är förstås playoffinalen.
Jag har alltid älskar cupmatcher och direkt avgörande matcher. Det finns inget utrymme för misstag. Allting kan hända. Det är nerver och kittlande, alltid med en hjälte, och förmodligen en eller två syndabockar.
90 miljoner pund på spel
Matchen mellan West Ham och Blackpool har flera spännande aspekter i sig. Den stora är att vinnaren kammar hem 90 miljoner pund. 90 miljoner pund, i en enda match. Det gör playoffinalen till Premier League till den största enskilda matchen pengamässigt i fotbollsvärlden.
Den andra är att det handlar om stora, stygga West Ham mot lilla, charmiga Blackpool. I budget och historia är det nästan ljusår.
West Ham är en av bara åtta klubbar i England som aldrig har spelat under den näst högsta ligan och 1966 spelade Bobby Moore, Geoff Hurst och Martin Peters hem VM-bucklan till England. Alla West Ham-spelare.
Till synes mediatränad
Blackpool har förvisso också en hyfsad historia med glitter på 50-talet men när laget gick upp i Premier League 2010 var det första gången sedan 1971 som klubben återfanns i högsta ligan.
Ian Holloway var då som nu manager och jag har alltid haft ett gott öga till honom. Holloway liksom bara är, utan mediatränad vokuabulär, och han stal rubrikerna under förra Premier League-säsongen när Blackpool mot alla odds var ytterst nära att klara sig kvar. Blackpool ledde borta mot United med 2-1 med 20 min kvar men förlorade till slut och åkte ur. Holloway vill tillbaka nu.
Som den öppne och karismatiske person han är, har Holloway samma signum på sitt lag: Blackpool spelar frenetiskt offensivt och har toppat formen denna regniga vår. West Ham-ledda Sam Allardyce är mer industriellt och tungt och bakade ihop Blackpool enkelt med 4-0 och 4-1 i ligan.
Men det betyder ingenting. Nu är det playoff. Allting kan hända.
Ett West ham med 80 mijloner pund i skuld
West Ham kunde ha sålt sin kvot om 35 000 biljetter på Wembey tre gånger om och ägarna David Gold och David Sullivan vet vad som står på spel.
De sköt till 35 miljoner pund när West Ham åkte ur Premier League och klubben har fortfarande drygt 80 miljoner pund i skulder.
West Ham är ganska klara favoriter och går inte laget upp vet ingen vad det får för konsekvenser för klubbens framtid. Fallskärmen från Premier League för en andra säsong i näst högsta ligan, 16 miljoner pund, räcker inte långt. The Championship är utan tvekan och på alla sätt världens tuffaste andraliga. Den suger musten ur både spelare och ekonomi om tillvaron där blir för lång.
Lite naivt ser sig West Ham som en riktig storklubb – lite förryckt av en klubb som i modern tid aldrig blivit bättre än sexa i Premier League – och man vill flytta in i OS-stadion efter sommarens spel. Då vill det till att det det bjuds på Premier League-fotboll.
Så här går det
Och, som om man kunde ana det, har blixten slagit ned igen. Jag vet hur det går.
- På Wembley tar Blackpool ledningen, West Ham kvitterar och vinner sedan på straffar. Ja, det blir kittlande. Och en eller två syndabockar.
- I München blir Bayerns sagolika europaresa fulländad när Chelsea besegras med 2-0 i en ganska ensidig final.
Så vet ni det.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.
Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.
Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































