Aldrig har så mycket pengar stått på spel

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
LONDON. En knapp vecka efter den makalösa upplösningen i Premier League riktas fotbollsvärldens blickar mot Allianz Arena i München. Champions League-final. Bayern mot Chelsea. Wow. Men jag vänder blickarna mot West Ham mot Blackpool samma dag. Woooow!
Det gäller att West Hams Matthew Taylor och Ricardo Vaz Te kan stoppa Blackpools forwards i en match där 90 miljoner pund står på spel. Ingen annan match än playoffinalen till Premier League har sådan kommersiell betydelse. Foto: Nick Potts, AP Photo/Scanpix

 

West Ham. Blackpool. Blackpool? Jag vet, det låter lite futtigt med Vaz Te och Stephen Crainey jämfört med Robben och Drogba, men ingen annanstans på planeten än på Wembley kommer mannagrynen att falla i större, lyckligare skaror denna lördag.

15 extra TV-matcher

BSkyB, som betalar drygt en miljard pund för TV-rättigheterna till Premier League 2010-2013, gnuggar sina händer. Upplägget med playoff från alla tre divsionerna under högstaligan ger 15 TV-matcher efter ligornas slut.

Plötsligt hamnar lag som Southend och Crew Alexandra på prime time TV, och den stora knorren är förstås playoffinalen.

Jag har alltid älskar cupmatcher och direkt avgörande matcher. Det finns inget utrymme för misstag. Allting kan hända. Det är nerver och kittlande, alltid med en hjälte, och förmodligen en eller två syndabockar.

90 miljoner pund på spel

Matchen mellan West Ham och Blackpool har flera spännande aspekter i sig. Den stora är att vinnaren kammar hem 90 miljoner pund. 90 miljoner pund, i en enda match. Det gör playoffinalen till Premier League till den största enskilda matchen pengamässigt i fotbollsvärlden.

Den andra är att det handlar om stora, stygga West Ham mot lilla, charmiga Blackpool. I budget och historia är det  nästan ljusår. 

West Ham är en av bara åtta klubbar i England som aldrig har spelat under den näst högsta ligan och 1966 spelade Bobby Moore, Geoff Hurst och Martin Peters hem VM-bucklan till England. Alla West Ham-spelare.

Till synes mediatränad

Blackpool har förvisso också en hyfsad historia med glitter på 50-talet men när laget gick upp i Premier League 2010 var det första gången sedan 1971 som klubben återfanns i högsta ligan.

Ian Holloway var då som nu manager och jag har alltid haft ett gott öga till honom. Holloway liksom bara är, utan mediatränad vokuabulär, och han stal rubrikerna under förra Premier League-säsongen när Blackpool mot alla odds var ytterst nära att klara sig kvar. Blackpool ledde borta mot United med 2-1 med 20 min kvar men förlorade till slut och åkte ur. Holloway vill tillbaka nu.

Som den öppne och karismatiske person han är, har Holloway samma signum på sitt lag: Blackpool spelar frenetiskt offensivt och har toppat formen denna regniga vår. West Ham-ledda Sam Allardyce är mer industriellt och tungt och bakade ihop Blackpool enkelt med 4-0 och 4-1 i ligan.

Men det betyder ingenting. Nu är det playoff. Allting kan hända.

Ett West ham med 80 mijloner pund i skuld

West Ham kunde ha sålt sin kvot om 35 000 biljetter på Wembey tre gånger om och ägarna David Gold och David Sullivan vet vad som står på spel.

De sköt till 35 miljoner pund när West Ham åkte ur Premier League och klubben har fortfarande drygt 80 miljoner pund i skulder.

West Ham är ganska klara favoriter och går inte laget upp vet ingen vad det får för konsekvenser för klubbens framtid. Fallskärmen från Premier League för en andra säsong i näst högsta ligan, 16 miljoner pund, räcker inte långt. The Championship är utan tvekan och på alla sätt världens tuffaste andraliga. Den suger musten ur både spelare och ekonomi om tillvaron där blir för lång.

Lite naivt ser sig West Ham som en riktig storklubb – lite förryckt av en klubb som i modern tid aldrig blivit bättre än sexa i Premier League – och man vill flytta in i OS-stadion efter sommarens spel. Då vill det till att det det bjuds på Premier League-fotboll.

Så här går det

Och, som om man kunde ana det, har blixten slagit ned igen. Jag vet hur det går.

- På Wembley tar Blackpool ledningen, West Ham kvitterar och vinner sedan på straffar. Ja, det blir kittlande. Och en eller två syndabockar.

- I München blir Bayerns sagolika europaresa fulländad när Chelsea besegras med 2-0 i en ganska ensidig final.

Så vet ni det.

Dan Vikman

Mångårig journalist och det senaste decenniet PR-chef i spelbranschen, nu verksam i London som konsult. Han är en av medarbetarna och ägarna till den nya sajten www.gurufans.com tillsammans med Glenn Strömberg

Tiderna förändras. I fortsättningen står barnpassning på programmet när fotbollslandslagen har match. Detta som en konsekvens av diskussioner mellan SvFF och spelarrepresentanter. 

På webben skriver Svenska fotbollförbundet (SvFF) att i samband med att spelaravtalet för A-landslagen i fotboll förlängts över 2025 har stödet vid föräldraskap förbättrats.

 

Kristinebergs idrottsplats, även kallad Krillan, i  Stockholm, invigdes i början av 1930-talet. Här har många friidrottstävlingar och fotbollsmatcher arrangerats sedan dess. 

I dag har gammalt blivit som nytt, sprillans nytt!  

Allt är förändrat och förbättrat. Här är åtgärdslistan som åtskilliga kommuner skulle vilja kopiera med önskan att kunna göra det samma. och, detfinns pengar att hämta

Vem blir Årets Svenska Kvinna 2025? Kommer SWEA Internationals utmärkelse att gå till en av Sveriges mest internationellt framgångsrika affärskvinnor, en läkare och humanitär hjälparbetare, en hyllad skådespelare och regissör, en generalmajor inom Försvarsmakten, en världsrekord-hållande simmare eller en motorsports-legend? 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Alla friidrottsvänner är att gratulera. Sporten får rekordmycket utrymme i TV, i synnerhet i år, men även framåt. Både Discovery och SVT är angelägna om att bjuda på  direktsändningar från galor världen över. SVT har säkrat rättigheter till 2030 - och i ett flerårigt avtal med nyaGrand Slam Track har Warner Bros och därmed Discovery kommit över rättigheter i Europa och Asien och nya Superligan.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.