"Från VM-final till skolresor…"

Ja, ni vet, VM-final 1958, Sverige-Brasilien 2-5. Med ett klassiskt lag där Kurt Hamrin var en av de tongivande. Via 5-2 erövrade Brasilien sin första VM-titel och har sedan dess ett världsherravälde.
Med en många gånger oemotståndlig sambafotboll och en lång rad stjärnor vars namn många fotbollsälskare kan rabbla till och med i sömnen.
Allt började på Råsunda.
Ett vobblande landslag
Och som i går, en Erik Hamrén som förbundskapten för ett landslaget som vobblar lite mellan gammalt och nytt.
Det finns de som hoppas på jubileumsmatchen som avspark för en ny generation spelare.
Allt skulle kunna börja på Råsunda.
Blev pengar till skolresor
Och så var det här med skolkassan. Vid Råsundaskolan har lärare tillsammans med elever upplåtit skolgården till parkering vid alla landskamper. Det har gett runt 4 000 kronor per gång, multiplacera det med fem matcher per år och det har inneburit ett välkommet tillskott till skolresor och mellanmål.
Allt det tar nu slut på Råsunda.
Det är ju inte bara en fotbollsarena som försvinner. Hela Solna har levt med anläggningen. Här har man spelat fotboll sedan urminnes tider. 1937 byggde man till och lät skapa en stadion med läktare och med ordnande förhållande. Via ideliga moderniseringar har många miljoner investerats i det som etablerades som Nationalarenen.
Förväntan - på arenan....
Den ska bestå i Solna fast ett par kilometer nordväst bort. Där går byggnadsarbetet in i slutfasen och förväntan blir allt större ju närmare invigningen vi kommer.
Svenska Fotbollförbundet tog lite av miljonerna från försäljningen till att nu bjuda på event i tre dagar. Villkoren var tacksamma med tanke på VM-finalen 1958 och att Brasilien sa ja till en inbjudan.
Svenska och brasilianska lirare från då och nu har varit samlade i Stockholm i tre dagar.
Fotboll borde ingå i det partnerskapet
Från Brasiliens guldlag 1958 deltog Zagallo, Mazzola, Zito, Pepe, Dino Sani och inte minst Pelé och fick träffa sin kamrater och dåvarande motståndare, Kurt Hamrin, Agne Simonsson, Reino Börjesson, Sigge Parling, Bengt ”Julle” Gustavsson, Åke Johansson, Bengt Berndtsson och Owe Ohlsson.
De har hyllats och de har fått se nya nationalarenan. De var hedersgäster när Brasilianska Handelskammaren i Sverige, i samarbete med sina partners, bjöd in till gala på Grand Hotel.
”Brasilien är idag Sveriges största handelspartner i hela Latinamerika och den politiska relationen mellan våra länder är omfattande. 2009 signerades handlingsplanen för ett strategiskt partnerskap mellan Sverige och Brasilien”, sa Leda Camargo, Brasiliens ambassadör i Sverige, i ett uttalande.
En stilla önskan vore att också fotbollen var inkluderad.
Undra vad Zlatan tänkte
Det fanns två givna huvudpersoner i går. Den nya brasilianska stjärnan Neymar som av vissa betraktas som bättre än Messi och så Zlatan Ibrahimovic.
Neymar visade klass bitvis och man förstår att europeiska klubbar jagar honom. Zlatan, ja, det kändes som ett antiklimax att han inte kunde spela. Undrar förresten vad han tänkte där han satt som åskådare på avbytarbänken.
En talande bild var den efter slutsignalen. Zlatan pratade med Thiago Silva och förre klubbkamraten i Milan, Pato, alla skrattade och bakom lommade dystra blågula spelare ut. Något av kontrasternas ögonblick.
Mod kanske kommer med nya arenan
Jubileum och avskedsföreställning i all ära, men ett svenskt B-lag mot världsstjärnor som visade lite briljans när det behagade, nja, de här vänskapsmatcherna är mycket speciella. Man kan tydligen inte begära något alls. Utan kamp och tempo blir det andefattigt, ingen vill anstränga sig mer än nödvändigt.
Synonymt var det något dråpliga i andra halvlek när publiken startade vågen, överdrivet entusiastiskt och därför nästan komiskt. Åskådarna kanske kände att de var på väg att somna och var tvungna att hitta på något.
Nej, var sak har sin tid. Nu gäller nya spektakulära och spännande Friends Arena och låt mod och våghalsighet prägla ett nytt svenskt landslag.
Brasiliens Neymar visade glimtar och det räckte. Han blir riktigt vass så småningom. Foto: Fredrik Sandberg, Scanpix
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår























































