Så fortsätter cirkusen...

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Ingen vill egentligen vara med om det, varken den som anser sig tvingad att utlösa katapulten eller den som blir sparkad. Och spelarna tycks känna sig fåniga. Ändå sker det ideligen. Och det hjälper inte att undersökningar påvisar att så mycket bättre blir det inte. Snarare tvärtom.
Quebec 2008, hockey-VM och här syns de tre tränarna, Tre Kronors coacher fr v: Jan Karlsson, Anders Eldebrink och Bengt-Åke Gustafsson. Karlsson och Gustafsson har båda sparkats från sina KHL-klubbar medan Anders Eldebrink gått arbetslös eftersom han inte fick fullfölja sitt kontrakt med Kloten. Men nu ska Eldebrink ta hand om AIK eftersom Per-Åke Johnsson är sparkad. Foto: Claudio Bresciani, Scanpix

 

Per-Erik Johnsson måste lämna sitt jobb som AIK:s tränare i hockeyns elitserie. Ansvaret för måndagsträningen fick någon annan ta. Han själv packade väskan, ja, den kanske var färdigpackad, och åkte hem till Värmland. Egentligen hade han tänkt vinna mot sin gamla klubb Färjestad på tisdagen och göra det på sin egen 54:e födelsedag.

Men när han i söndags kväll på väg från Skellefteå blev uppringd av AIK:s sportchef Anders Gozzi förstod han. "Han kallade mig till ett möte på kvällen. Visst förstod jag vad det gällde", berättar Perra för NWT.

Inte tvärsäkert, bara en förhoppning

Det har ju varit på gång ett tag. AIK har inte fått till det, om det sedan beror på spelarna själva, den som komponerade truppen eller just Per-Erik?

Ingen kan tvärsäkert hävda vare sig det ena eller det andra.

En sak är tvärsäker, tränaren är ju i alla fall inte inne på isen när det är match.

Men en kombiation av alla faktorer låter rimligast. Och då blir enklast att göra sig av med en man.

"Jag gör mitt jobb ändå"

Spelarna visste inget i förväg, AIK valde att gå via media först, säkerligen brända från andra liknande tillfällen.

I Expressen intervjuas en av spelarna, Fredrik Hynning, som inte riktigt ”hade väntat sig att det skulle ske nu.”

Men kanske senare...

Hans kommentar är lite typisk, utan att någon skugga behöver falla på honom, ”Jag antar att de måste göra någonting för att röra runt i grytan och få till en förändring. Det här är väl ett sätt att göra det på.”

Och inte minst Hynnings fortsatta ord, de hedrar honom: ”För mig spelar det ingen roll att få reda på det så här, det är inget att bry sig om. Det spelar ingen roll vem som står i båset. Jag gör mitt jobb ändå.”

"Få ut det mesta av laget"

Anders Eldebrink ersätter Per-Erik Johnsson i båset.

”Vi känner att vi behöver göra den här förändringen för att få ut mesta möjliga av laget. Anders har rutinen och erfarenheten”, förklarar AIK:s ledning.

Den återkommande kommentaren. Så säger de alltid. Nu har det gnisslat, men faktum är att AIK var nära att besegra HV71 i Jönköping och fortsatte med seger i Skellefteå. Något var på gång, men då hade tydligen AIK:s ledning redan tagit beslutet.

Befogat eller ej, men styrelsen och sportchef vill visa handlingskraft inför publik, sponsorer och media. I vilken ordning, kan man fråga sig ibland.

Dessutom, flera journalister skrev och tyckte att beslutet var rätt. Jaha, och varför det? Det fick vi inte veta. Har ni något att döja?

Alldeles för vanligt

Lagsporterna dräller av sparkade tränare.

Det är mer än en fråga om när och inte vem eller hur och sällan blir någon förvånad. Ledsna och oförstående tränare syns sällan. Antingen döljer de sin reaktion eller annars kände de  på förhand att nu skulle det ske.

”Det hör till”, säger de själva som redan när de signerar kontraktet vet vad som kan vänta.

En dag kommer beskedet om att vederbörande inte passar in, kontraktet på kanske tre år fullföljs aldrig, arbetsuppgifterna upphör  men inte löneutbetalningarna. 

Dubbelt så dyrt

Det blir dubbelt så dyrt för klubben.

Tänk om ändå någon tränare kunde ställa sig upp och säga ”att det var ett märkligt gäng att träna, och jag förstår inte hur ledningen värvade och satte samman truppen. Jag försökte så gott det gick, men det var ett omöjligt uppdrag”.

Det vore befriande att höra.

Följde upp sparkade tränare i tio år

Leif Arnesson, Khalik Salman och Ghazi Shukur har studerat fenomenet.

Salman är docent i nationalekonomi vid Mittuniversitetet och specialist på ekonometri (ekonomiska samband av vissa beslut), Shukur är professor i statistik och Arnesson universitetslektor i företagsekonomi med chefsrörlighet som specialitet.

De har en del på fötterna.

Deras slutresultat av forskningen:
• Det är vanligt att svenska elitserielag i ishockey byter tränare.
• Tränarerfarenheten i sig har ingen egentlig betydelse.
• Tränarbyten under säsong inverkar negativt på lagets prestationsfömåga.
• Tränarbyten när laget ligger dåligt till i serien inverkar särskilt negativt.

Det blir inte bra, helt enkelt

Som de konstaterar i tidningen Svensk Idrottsforskning efter att ha gjort en s k empirisk/statistisk undersökning där de har undersökt alla matchresultat och alla tränarbyten i elitserien under perioden 1975/76-2005/06 – resultaten pekar tydligt på att det var fel att byta tränare i samtliga fall.

De pekar på fyra argument:
• Byt aldrig ut en duktig tränare!
• Byte av tränare löser sällan problemet, oavsett när det sker!
• Låt åtminstone bli att byta tränare under pågående säsong!
• Byt absolut inte tränare under en period när det går riktigt dåligt för laget!

Där gjorde AIK rätt

Där har AIK åtminstone gjort rätt. Johnsson får gå efter två lyckosamma matcher, med fler poäng mot HV och Skellefteå än någon hade räknat eller till med hoppats på.

Forskarna vill i sin förklaring hålla isär duglighet och erfarenhet hos en tränare. Deras studie visar nämligen att det är viktigt att tränaren är en duktig tränare, medan erfarenheten i sig inte har någon egentlig betydelse.

Forskartrion påvisar också hur tidpunkten för ett skifte är en viktig faktor. Ett byte under säsong innebär störningar i laget, eftersom det tar tid för den nye tränaren att komma in i det nya uppdraget.

”Den nye tränaren och spelarna måste ägna kraft åt att anpassa sig till varandra samtidigt som säsongen pågår för fullt. Även om det kommer in en duktig ny tränare, så sker inte utvecklingen över en natt, utan det tar tid innan det är realistiskt att förvänta sig förbättringar”, skriver trion.

Gör situationen bara värre

Det kan alltså vara hur motiverat som helst att byta tränare, men tidpunkten är fel och ett skifte gör bara situationen värre.

Forskarna pekar på betydelsen av “situationsfaktorer”. Som den nye tränarens personlighet och tränarförmåga i jämförelse med företrädaren. Likaså lagets struktur i ålder och erfarenhet och dessutom vad truppen har presterat fram till skiftet och framför allt, bedömningen av hur mycket bättre truppen kan prestera.

Där uppstår ett visst tvivel, hur mycket energi lägger klubbarna på att utreda de olika villkoren?

- Kan vi få ut mer av det här gänget? Är verkligen den tilltänkte efterträdaren bättre?

Men då är processen redan igång och sällan bromsar någon. En ny tränare står beredd, som inte sällan har blivit sparkad själv.

Så cirkusen fortsätter.

Thomas Ejderhov

Idrottens Affärers chefredaktör

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen