"Så tar du dig an utmaningarna"

För sponsring och event har trenden varit positiv under många år med en tillfällig dipp för investeringar i event under 2009. Sponsring och event klarar uppenbarligen konjunktursvängningar relativt väl.
Passar sponsring och event
Delvis beror det förstås på att sponsring ofta är ett mer långsiktigt engagemang med bindande avtal. Men det som framförallt driver på utvecklingen är mer djupgående trender, i form av kraftigt ökat reklambrus och svårigheter att engagera målgrupper.
Annonsörer behöver helt enkelt nya metoder för att nå fram och skapa engagemang – ett jobb som sponsring och event klarar av utmärkt.
Det här är inga nyheter för de flesta, men det känns som att intensiteten på rättighetsmarknaden har ökat väsentligt den senaste tiden, och kommer att tillta ytterligare under 2013. Branschen har vind i seglen helt enkelt.
I storstädernas kärnor skapas nya tävlingar och evenemang. Nya arenor tas i bruk med ökat utrymme för nya evenemang.
Det händer lika mycket utanför storstadsregionerna. Samtidigt gör ålderstigna affärsmodeller i ett antal rättighetsbranscher som musik, film, spel och media att det öppnas dörrar för nya lösningar kring associationer som kommer annonsörer tillgodo.
Tekniken ger möjligheter
Men den viktigaste faktorn för framtidens sponsring och event är den snabba tekniska utvecklingen: framväxten av nya plattformar, kanaler och tjänster som ger annonsörer möjlighet att skapa engagemang och sprida content till låg kostnad och hög med räckvidd.
Vi är fortfarande i början av en era med tilltagande nytta från webb-TV, mobilt Internet och sociala medier. Tjänsteutvecklingen går snabbt och det är redan nu relativt komplext att hänga med om man vill ligga i framkant.
Det är otroligt stimulerande att få vara mitt i denna förändring och forma nya strategier för sponsring och event.
Ifrågasätt din strategi
Vad är då det viktigaste man som annonsör bör göra under 2013 inom sponsring och event?
Börja med att se över att strategin både är solid och att den på allvar tar in de nya möjligheterna den tekniska utvecklingen bidrar med.
Sponsring och event är content och sociala medier behöver content. Med spridning i sociala medier sänker vi kontaktkostnaden och skapar hög räckvidd för våra associationer och koncept. Fokusera på koncept som verkligen engagerar målgruppen och hänger ihop med din affär och ditt varumärke.
Du måste ställa krav
Har du en byrå som inte kan omsätta det som händer till strategi och aktiviteter, så byt ut den omgående. Det finns ingen tid att spilla.
Sätt upp som mål att få ut maximalt ur dina rättigheter när det gäller sociala medier och glöm inte att verkligen begära av rättighetsinnehavarna att de skall göra sitt. Det är ändå de som står målgruppen närmast och ska hylla dig inför den.
Alltför mycket av jobbet läggs idag på annonsören och dess byråer.
De nya förutsättningarna för marknadsföring gör att vi måste experimentera mera – och hellre. Men gör det med stil och eftertanke. Med en klar strategi är det lätt att ta ut svängarna och ändå hamna rätt. Med snabbare skiften är det ännu viktigare att lägga timmar på strategi och inte bara på aktivering.
Sök samarbeten
Det gör det också enklare att välja rätt mix av rättigheter i det allt mer komplexa utbudet.
Kom dock ihåg att spridning inte kommer utav sig själv. Den tid när viral spridning skedde utan påverkan är för de flesta förbi. Content Marketing och gedigen integration i övrig kommunikation, framförallt den digitala, säkerställer att vi är effektiva.
Om vi även lyckas krydda anrättningen med smarta mediesamarbeten och samarbeten kring associationer så kan vi tränga genom bruset ännu bättre.
Ha ett framgångsrikt sponsring- och event-år!
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Hockey-Sverige skakades om rejält på onsdagskvällen.
Efter 25 års ökenvandring i Hockeyallsvenskan, ja till och med tre säsonger i Hockeyettan norra, är 1987:s års mästarlag, Björklöven, tillbaka i SHL. En bedrift som väcker starka känslor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




























































