Är det bara tränarnas fel?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Det är tuffa tider för de allsvenska fotbollstränarna. Senast till schavotten; Elfsborgs Magnus Haglund. Skall villigt erkänna att det Elfsborg jag såg i Malmö i måndags var det svagaste och mest viljelösa och förvirrade jag sett - jag tror någonsin.
De allsvenska lagens tränare vid Allsvenskans upptaktsträff 2017. Bakre ledet fr.v. Graham Potter, Magnus Haglund, Rikard Norling, Per Olsson, Alexander Axén, Jörgen Lennartsson, Joel Cedergren, Peter Swärdh, Özcan Melkemichel. Främre ledet fr.v. Stefan Billborn, Jens Gustavsson, Kim Bergstrand, Magnus Pehrsson, Jimmy Thelin, Jan Jönsson, Mikael Stahre -- Foto: Fredrik Sandberg / TT

Malmö FF visade visserligen den styrka och beslutsamhet med stenhård press och tuff attityd som det anstår ett lag som har ett allsvenskt guld inom räckhåll, nåbart med egen kraft, men om bara Elfsborg haft en spelare med inställningen som MFF:s högerback (högermittfältare, högerytter; han var allting, Anton Tinnerholm) hade man i alla fall kunnat hålla stånd ett bra tag.

Hans insats var historisk

Tinnerholm borde stått noterad för fyra mål och en assist - de två första målskotten råkade ta på Elfsborgsben och gå i mål; de hade inte ens en chans att komma undan - och noterades felaktigt som självmål och det han gjorde överträffar nog allt i den allsvenska fotbollens historia, tror jag. En högerback direkt ansvarig för fem mål.

Men Elfsborg hade ingen Tinnerholm, klubben verkar vara kraftigt omskakad just nu - flest insläppta mål i Allsvenskan bl.a. - och det är väl typiskt att tränaren får gå trots att bristerna kan bero på otillräcklig ledning någon annan stans i hackordningen och, inte minst, för att spelare försvunnit från klubben till höger och vänster.

Så många utvecklingsbara spelare

Boråsklubben har ju varit en massexportör av utvecklingsbara spelare på senare år; osäkert hur många som verkligen kommer att utvecklas utanför Sverige.

Så går det ofta med klubbar som spelar en fin fotboll med attraktiva individualister. Som Elfsborg, som varit ett av de lag jag helst tittat på i Allsvenskan under senare år.

Magnus Haglund är alltså bara ett exempel i raden på enkla lösningar på djupare problem och tränarnas utsatta situation i Sverige kan ju förenklat läsas innantill i uppräkningen av dem som fått sparken bara det senaste året.

Alla har de fått sparken

Nanne Bergstrand fick gå från Hammarby, Peter Swärdh från Kalmar, Jörgen Lennartsson från IFK Göteborg, Andreas Alm från AIK, Allan Kuhn från Malmö FF (som tog guld), Roger Franzén från Sundsvall, Pelle Olsson från Djurgården och AFC Eskilstuna, Janne Jönsson från Halmstad och nu senast Magnus Haglund från Elfsborg.

Kanske har tränarnas situation aldrig varit tuffare än nu. Han skall hålla truppen i trim, ta ut det rätta laget, entusiasmera och elda på, göra de rätta bytena, vara ansiktet utåt,

Och leverera resultat i paritet med de uppsatta målen.

Dålig personanalys

Men han lever inte bara på sina egna villkor. Det finns en konflikt inbyggd i hur klubbarna idag är organiserade, chefsordningen och ansvarsfördelningen kan se lite olika ut i olika klubbar.

Men tveklöst har jobbet blivit svårare, tuffare. Situationen på spelarmarknaden gör det nästan omöjligt att själv bestämma om de långsiktiga målen. En trupp kan bli sönderköpt så fort någon öppnar fönstret till butiken. Fotbollen har blivit hetsigare än kvartalsekonomin.

Ingen tror väl att det alltid bara är tränarens fel.

Sportchefen, då. Eller ordföranden?

Men det är alltid han som får gå när skutan kantrar. Aldrig sportchefen, klubbdirektören eller ordföranden. Det finns alltför många dåliga ledare ute i klubbarna som aldrig kliver fram och tar ansvar. De skickar iväg tränarna och tror att alla problem därmed är lösta. Det är kanske (och troligen) i styrelserna och på andra befattningar som det största kvalitetsunderskottet finns.

Det är de som sitter på presskonferenser när en ny tränare presenteras och talar varm om det fynd han gjort; den nya tränaren som är den rätta för klubben.

Ett halvt år senare skiljs deras vägar och om nu tränaren var så dålig att han inte dög - varför straffas då aldrig den som bär ansvaret för dålig faktakontroll, usel människokännedom, otillräcklig personanalys och felrekrytering?

Så många som bestämmer

Tränarna får alltid bära hundhuvudet men idag är de, om inte bakbundna, så ofta kringskurna av många intressegrupper. Spelarna (som nästan alltid vill vara och tror sig om att duga någon annan stans), mer eller mindre aggressiva supportergrupper, ekonomin, sportchefens intentioner och fingertoppskänsla på spelarbörsen, styrelsens policy etc.

Det är många klubbar som bör rannsaka sig och försöka göra begripligt hur den tränare som var ”världens bäste” när säsongen drog gång är oduglig och måste gå bara efter ett halvår.

Får Pehrson stanna?

Nu ser det ut som att MFF vinner Allsvenskan. Utan att laget mer än sporadiskt spelat riktigt bra fotboll. Det är förstås ett underbetyg åt alla andra klubbar. Tycker nog att Djurgården och Östersund spelat den bästa fotbollen i höst, jämtarna är Sveriges ansikte mot Europa just nu och det jag är mest spänd på efter den här säsongen; får MFF-tränaren Magnus Pehrson vara kvar ens vid guld?

Klubben missade ju det stora målet; Europa. Trots förkrossande överlägsna resurser.

Kanske hade det räckt om klubben istället för att slänga ut miljoner på spelare som mest sitter på bänken köpt tillbaka Magnus Eriksson, karaktärsspelaren framför andra under senaste Europacupspelet. Eriksson är Djurgårdens och Allsvenskans nyttigaste spelare och jag begriper inte att MFF ratade honom när han ville komma tillbaka.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.

- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.