Från ungdomligt mod till Zlatans begär

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Det var länge sedan man såg en så talangfull svensk landslagstrupp i fotboll.

Och det bästa av allt: lite här och var i TV-utbudet ser man svenskar i bra lag och internationellt viktiga matcher.

Det borde på sikt ge Janne Andersson möjligheten att utveckla och skapa ett synnerligen intressant och sevärt lag. Här finns teknik, spelförståelse och ungdomligt mod i massor.

Men en annan verklighet är också alldeles uppenbar; i detta Nations League, som jag inte vet riktigt hur vi skall förhålla oss till, ligger Sverige sist i sin grupp, efter Frankrike, Portugal och Kroatien. Fyra matcher spelade, inte en enda poäng, ett enda inspelat mål.

Det har stundtals varit en klasskillnad vi inte brukar se - och till Sveriges nackdel.

Nu skall Sverige mjuka upp och testa lite nytt mot Danmark den 11 november och sedan kommer den allra viktigaste matchen mot Kroatien hemma den 14:e och landslagssäsongen avslutas den 17 november mot Frankrike i Paris. 

En gyllene generation

Det som hänt sedan det oväntat goda utfallet under VM i Ryssland för två år sedan är att ett antal spelskickliga talanger presenterat sig men att det som då varit ramverket - det stabila försvarsspelet - dessvärre blivit sämre. 

Vi har sett några rätt vemodiga insatser i backlinjen på senare tid.

Det är kanske så en generationsväxling idag ser ut. Det vimlar, i vanlig ordning, om begåvade och fräscha mittfältare, svårare att få fram en riktig skarpskytt (som norske Haaland t ex) och innerbackar som pallar att ta loven av internationella toppforwards.

Janne Anderssons sista trupp för året innehåller en rad spännande spelare, inte minst tre från den gyllene generationen födda 1999. Den senaste i raden: danska Midtjyllands Jens Cajuste. En välväxt, pådrivande, modern mittfältare som i höst också fått känna på spel i Champions League, världens bästa klubbtävling med toppspelare från alla världsdelar. Han kunde valt USA, han valde Sverige. Vem gör inte det i dessa trumpna tider. 

Ingen kan skylla den nuvarande förbundskapten för att hålla tillbaka talangerna som vuxit till sig i bra ligor. De andra två 99-orna, Alexander Isak i spanska Real Sociedad (Europa League) och Mattias Svanberg i italienska Bologna tycks redan vuxit sig fast i den blågula myllan.

Dejan Kulusevski (f. 2000)  har tagit imponerande kliv på kort tid från Parma till Juventus, där han borde utnyttjas bättre och kommer att bli en drivande kraft i landslaget för lång tid.

Dags för Jesper

Jordan Larsson, som en gång i pojkåren ”tvingade” pappa Henrik att göra come back i landslaget därför att han ville se honom i den blågula tröjan (jag älskar den historien), har etablerat sig i Spartak Moskva och ”överlevde” sin första nominering till landslaget och finns kvar i truppen. Född 1997. 

Kristoffer Olsson (f. 1995) , har gått från en stursk tonåring med obegränsat självförtroende och stort risktagande i sitt spel, till en omdömesgill spelmotor på mittfältet. 

Jag hade gärna sett att Allsvenskans mest uppmärksammade spelare i våras, Jesper Karlsson (f. 1998), nu i nederländska AZ Alkmaar, också fått chansen den här gången. I varje fall i uppmjukningsmatchen mot Danmark. Han har egenskaper i sitt sätt att nosa upp måltillfällen och vara konsekvent i straffområdet, som skulle krydda den här landslagsupplagan. Hans tid kommer men är nog redan här. Nu spelar han också i Europa League och får internationell skolning. Det är många svenska talanger just nu som får möjlighet att nosa på spel utanför (ovanför) det nationella ligaspelet.

Glädjande nog ser Emil Forsberg i Leipzig åter hungrig och fräck ut. Han gjorde en fin match när hans Bundesligalag slog ett lite desarmerat PSG i Champions League och fick förtroendet att avgöra på straff.

Visst, Sverige har en hel mängd fotbollstalanger ute i ligor som inte utvecklar dem nämnvärt, många hade säkert mått bättre med några allsvenska år till i ryggen, men det är flera än vanligt som syns och märks, som utmärker sig i bra lag.

Zlatan hävdar sig

Vi får se vad det i förlängningen betyder för Janne Anderssons landslag och i det Europamästerskap för landslag som, om det nu blir möjligt, skall avgöras nästa år. Det blir en märklig turnering - ett vansinnesprojekt om ni frågar mig - med spel i elva länder. UEFA tycks hålla fast vid denna spelform ännu så länge men det är inga fotbollspampar som styr längre, det är en envis jävla virus som möjligen kan tvinga till EM-spel i ett inte alltför nedsmittat land eller inte spelas alls. Inget kan idag säkert veta.

Nej, vi skall inte glömma att det finns en svensk till som utmärker sig i den internationella fotbollen. Det Zlatan Ibrahimovic som 39-åring gör i AC Milan, nu ett topplag igen i italienska ligan, är högst anmärkningsvärt. Vi är väl inte förvånade - Zlatan har alltid gjort det oväntade och alltid älskat att förbluffa med sitt omättbara hävdelsebehov. Han är fortfarande rapp i sitt löpsteg, spelsinnet är ungt, han är urstark i straffområdet. 

Det är inga magiska nummer längre, han tappar bollen till lite kvickare motståndare lite oftare men han lyfter Milan med hela sin person och det är beundransvärt.

En påhittad relation

En rubrik på Aftonbladets hemsida häromdagen: ”Sprickan mellan Janne och Zlatan.”

Klickjournalistik utan någon som helst relevans.

Det har aldrig funnits, kommer aldrig att finnas någon spricka mellan Janne och Zlatan. Det har aldrig funnits något förhållande över huvudtaget. Det är fyra och ett halvt år sedan Zlatan förklarade på direkt fråga från Janne att det var slutspelat i landslaget för hans del. 

Det enda (enkelriktade) förhållande som därefter funnits är rena oförskämdheterna från Zlatans sida, beskyllningar med rasistiska undertoner, att Janne inte skulle välja spelare med utländsk bakgrund, som var falska redan när de uttalades.

Jag ser (och hör) med förtjusning hur lätt Janne avvärjer varje försök från dagens hysteriskt klicksökande jägare ur presskåren, att få honom att kommentera Zlatans utspel och försåtliga tweets. Det är en icke-fråga för honom, död materia som desperat försöker livnära sig själv. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen