Tragiskt med ett så uselt Italien

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Proletariatet gör revolt Vad kommer vi att minnas, vad kommer vi att säga sedan när EM är slut och Spanien (hoppas jag) står där med pokalen? Att det var kul med alla smånationerna som stack upp, respektlöst, och gjorde livet svårt för de etablerade favoriterna? Eller kanske ännu mera, ännu högljuddare och tydligare; visst var det väl, om inte en revolution så i alla fall en liten revolt vi fick se. 

En italiensk supporter inser vilket elände han har hamnat i. Hans landslag har aldrig varit så uselt som nu.Foto: Ariel Schalit, AP Foto.

 

Då tänker jag förstås på lag som Slovakien, Georgien, Slovenien och några till, en hel hög av nationer från det gamla östblocket, som inte låtit sig förföras av den alltmera utbredda bollinnehavsfixeringen utan tutade på efter egen mall; välorganiserat, stabilt i försvaret, kontringsskickligt, målinriktat. 

Ett lag att beundra 

Det har ju blivit en trend att alla (nästan) vill spela som Barcelona en gång gjorde, eller som Manchester City på senare år, när de varit som mest obenägna att tappa bort bollen, som hellre spelat till närmaste man, i sidled, börjat om, duttat i försvaret men alltför sällan tagit risker, brutit linjer, letat målchans eller skjutit.
 Klart att de blev förebilder ändå eftersom de bevisligen vann både inhemska och internationella ligor och cuper tack vare att de hade råd (eller tyckte sig ha råd) att köpa till sig de bästa spelarna. 
Det ser vi ju i dagens EM också; de lagen som i förväg förväntades vinna gör det oftast till slut ändå, även när de varit pressade och hårt ansatta. Därför att det till sist oftast är de skickligaste individualisterna som avgör matcher. De som det finns ett smalt urval av, de som kostat mest, de som har de stora förväntningarna på sig. 
Som Bellingham och Kane i Englands 8-delsfinal mot Slovakien. Det går ju inte annat än att beundra. Och visst vill vi ha så många som möjligt av fotbollens konstnärer kvar inför den stora vernissagen. Inte att de sviker och gör tavlor. 
Men man kan också bara älska lag som Slovakien; starkt, modigt, välorganiserat, outtröttlig. Som föste det stolta England allt närmare förnedringen och galgen där tabloidpressens skarprättare stod redo att starta motorsågarna. 
Slovakien är ett utmärkt exempel på lag som tar det lilla de får av smulorna från den rikes bord och lyckas laga något riktigt gott av det. Som tar den enklaste och snabbaste vägen till mål utan att överdriva sicksackandet, småduttandet, bakåtspelet och bollinnehavet, alibifotbollen. 

Den tafsande bollen 

Danmark håller till någonstans i mellanrummet mellan ideologierna. Förr var det lirarnas lag, Laudruparnas anda som rådde. Sedan kom en kort period av svensk träskofotboll (som gav EM-guld i Sverige 1992) och nu senast, EM för tre år sedan tycktes Danmark vara ett fullvärdigt internationellt lag med alla ingredienser på plats. Nu gjorde danskarna ett gruppspel utan att förlora, men också utan att vinna. Så där lite mittemellan. 
Och visst, jag gillar ju VAR eftersom rättvisan alltid skall segra men nog var det väl maximal otur för danskarna som i alla fall störde tyskarna genom regn och åska och läktarorkaner och till och med tog ledningen (Joakim Andersen) tills det visade sig att han hade för stora skor. 
Tekniken visade att han var en centimeter offside. Och då blir det ju plötsligt lite löjligt. Att bolljävlen sedan också nuddade hans hand som gav tyskarna straff var ju bara mera än bedrövligt för danskarna - och honom. 
Visst, teknik för mesta möjliga rättvisa, och VAR är väl en sak, men skall verkligen inte en boll få vara en boll, skall den också få ha censorer och uppträda som en liten tjock gubbe som smyger omkring och viskar om vilka han tafsat på. 
Det var då för väl att den geniale Musiala fixade ett 2-0-mål så att inte den skvallrande bollen fick avgöra allting. 

Den spanska flugan 

Jag kan inte minnas att jag någonsin tidigare sett ett italienskt lag så andefattigt som i årets EM. Alla rosor till Schweiz som imponerar stort och inte gav italienarna en chans. Lilla Schweiz som var en räddningsplanka förr, alla lag som fick Schweiz i sin grupp hade två segrar hemma redan innan kvalet startade, laget som gjorde sitt första internationella mästerskap 1994, VM i USA, tack vare den populäre och smarte förbundskaptenen, Sverigebekantingen Roy Hodgson. 
Nu spelar de som ett blivande finallag. Men italienarna, herregud; helt fantasilösa, utan fart, utan idéer, utan profiler, utan dirigent. Hur kan allt ha rasat på tre år, från Europamästare till en totalt impotent skara spelare. Och dessutom i världens vackraste fotbollströjor. 
Nu är det bara att hoppas att Spanien håller distansen ut. Laget har imponerat mest av alla. Med rörelse, fantasi, med spelare som vågar ta risker, utmana, dribbla, inte bara som rent alibi hållit bollen i rörelse på handbollsvis, som så många andra. Spanien visar också på den nya vägen med mera mod, mera attack och med spelare som både levererar och underhåller. 
Spansk fotboll blir förhoppningsvis den spanska fluga som lever - inte bara en sommar. 

Åke Stolt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.

Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.

Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen