”Zlatan, du har mycket att bevisa!”

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Förbundskapten Erik Hamrén fick en tuff start med Zlatan Ibrahimovic. Zlatan var inne på sin andra landslagspaus, VM 2010 spelades utan svenskt deltagande och enligt Zlatans egen bok hade han inga planer på en blågul comeback.

»Jag måste säga direkt, jag har inga planer på att komma tillbaka«, var det första Hamrén fick höra i telefonen. Men förbundskaptenen reste sig efter den första smällen. »Han var en envis jävel«, fortsätter Zlatan.

»Jag gillar envisa jävlar. Han tjatade på: Det kommer att bli grymt. Det kommer bli bra, allt det där, och jag bjöd in honom till vårt hus i Malmö och jag kände direkt, den killen är skön. Vi klaffade. Han var ingen vanlig svensk tränare. Han vågade gå utanför gränserna, och de killarna är alltid de bästa. Jag skulle få kaptensbindel och bli en ledare också i landslaget. Jag gillade det. Jag till och med gillade att det var jag som skulle ta skiten i media om vi förlorade. Jag kickade igång på det.«

Inte samma Superswedes

Gång på gång återkommer Zlatan i boken till att han spelar bäst när han är arg, att han jobbar bäst i motvind, mot mål som omvärlden anser omöjliga. Jag hoppas att förbundskaptenen avlägger en ny visit i Zlatans slott i Malmö under Serie A:s juluppehåll.Jag hoppas att han säger så här:

»Nu är vi i EM, Zlatan. Det är varken du eller jag nöjd med. Nu ska vi göra ett jävla avtryck i EM. Och ärligt talat Zlatan, det hänger på dig.  Men ärligt talat igen Zlatan, du har fortfarande jävligt mycket att bevisa i landslaget. Jag säger inte att det är lätt att bära ett lag genom en hel turnering – det är väl egentligen bara Maradona i VM 1986 som lyckats. Men jag vet att du skulle kunna göra det. Fast då måste du höja dig själv – och de andra – en jävla bit«.

För det är ju så. Zlatan har blixtrat till med oförglömliga och matchavgörande grejer i blågul dräkt, men efter nästan exakt ett decenniums landslagsspel säger både statistiken och magen att han uträttat mindre än 00-talets övriga två »Superswedes«: Henrik Larsson och Fredrik Ljungberg.

Landslaget bara på strösidor

Det är knappast någon tillfällighet att landslaget bara får ett par strösidor här och där i Jag är Zlatan Ibrahimovic. Visst, Zlatan väjer inte för egna misslyckanden och svagheter i boken. Men de är noga utvalda – som ett slags kontrast till alla de titlar och personliga revanscher som alltid följer några sidor senare.

I landslaget har den slutliga triumfen uteblivit.

En snabbresumé av Zlatans syn på sina mästerskap i sjävbiografin:

• VM 2002, Zlatan 20 år. 1 boksida, mest om bråken med jämnårige rumskamraten Andreas Isaksson, som somnade vid niotiden på kvällarna och störde sig på att Zlatans mobil ringde. »Om du öppnar munnen igen slänger jag ut din säng genom fönstret«, kontrade Zlatan och sammanfattar sedan turneringen: »Jag tyckte att Lars och Tommy körde för mycket med samma elva och inte gav oss unga chansen.«

• EM 2004, Zlatan 22 år. 3,5 sidor. »Vi var bra killar, och så en primadonna i och för sig.« Zlatan beskriver den dåliga stämningen med Fredrik Ljungberg, supportrarnas stöd och den fantastiska karateklacken mot Italien. Och så straffläggningen mot Holland i kvartsfinalen. »I dag när jag lägger en straff vet jag precis var den ska hamna och det är i mål. Men då fick jag en så konstig känsla, och den känslan kom precis när jag närmade mig bollen. Det var som om jag bara skulle skjuta och det gjorde jag. Jag bara sköt, som om det skulle bli en överraskning var bollen hamnade och jag missade totalt. Jag sköt åt helvete. Det var katastrof och vi åkte ut ur turneringen.«

• VM 2006, Zlatan 24 år. 2 sidor. Om ljumskproblem, om att Helena Seger var i sjunde månaden med parets första barn, om att Zlatans laddning stördes av att hans familjemedlemmar ständigt var på honom om hotellbokningar, matchbiljetter och pengaproblem.  »Det lossnade aldrig för mig under turneringen.«

• EM 2008, Zlatan 26 år. 5 sidor. Inleder turneringen lysande mot Grekland och i första halvlek mot Spanien. Men skador sätter stopp för Zlatan och Sverige. »Det som börjat så bra blev ingenting. Det var grymt.«

Landslaget bara halvkul hobby

Att landslaget totalt bara får fem procent av utrymmet i Zlatans bok kan ses som att han tar landslaget som en halvkul hobby mellan de verkliga utmaningarna.

Jag tror inte att det är så. För även om han ibland signalerar att landslaget är lite av en andrahandssortering, så berättar han i boken också om hur tilldelningen av Jerringpriset för Sveriges främsta idrottare, med svenska folket som jury, fick honom lipfärdig som inget annat pris. (Att han samtidigt fick knäppa Martin Dahlin på näsan i en intern liten tuppfäktning gjorde bara kvällen ännu mer fulländad.)

Jag vill att Erik Hamrén säger:

»Det där med storstjärnor som bojkottar sina halvsvajiga landslag, det är bara för nobodys som Roy Keane och Michael Laudrup. Att däremot lyfta ett sådant landslag till en stor titel, det har varken Keane, Laudrup, Drogba eller Cristiano Ronaldo lyckats med. Och… vore det inte skönt att täppa till truten på den där Rafael van der Vaart en gång för alla?«

Tobias Regnell

Tobias Regnell jobbar på Offside och har läst "Jag är Zlatan Ibrahimovic", skriven av Zlatan och David Lagercrantz.

Fakta

Artikeln är också publicerad här.  I senaste numret av Offside finns det förresten ett inslag om de allsvenska spelarna – den enda yrkesgruppen med hela ledigheten i november – som berättar om sin semesterångest.

Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.

Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda. 

Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.

- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Ludvig Åberg är tillbaka, och då är också TVtittarna där. I synnerhet när det handlar om en Major på Augusta National, klenoden på touren. The Masters gäller torsdag-söndag med en Ludvig Åberg i stort begär.

Ludvig Åberg är den ende svensken som spelar The Masters. På torsdagen går han ut klockan 19.12, och på fredag slår han ut 15.58. 

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.