”Våra avtal är inte ifrågasatta”

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
"När vi väljer att inte uttala oss om Riksidrottsförbundets uteblivna avtal med AB Svenska Spel – ett avtal som inte har några likheter med fotbollens avtal med samma bolag - så beror detta uteslutande på att vi inte uttalar oss om avtal som vi inte är part i", skriver Lars-Åke Lagrell, Svenska Fotbollförbundets ordförande, här på www.idrottensaffarer.se

Slutsatsen, som TV 4 drar, att fotbollens avtal med vårt spelbolag är i farozonen är felaktig. Våra avtal är inte på något sätt ifrågasatta. Tvärtom faktiskt!

Vi har ett ansvar

Våra (Svenska Fotbollförbundets, SEF:s och EFD:s) avtal med AB Svenska Spel är inte några ”good will-avtal”, utan avtal för att vi garanterar säkerheten i fotbollstipset.

Vi garanterar det nödvändiga antalet matcher på respektive speldagar, våra föreningar spelar på utsatta tider och dagar och SvFF håller ett vakande öga på det internationellt ökande problemet med uppgjorda matcher.

Förutom dessa ”produktionsavtal” har vi avtal som bl.a. ger AB Svenska Spel huvudsponsor-skapet för våra landslag (Damlandslaget och vårt herrlandslag).

Diskuterar nya avtal

AB Svenska Spel vill i avtalen med idrottens organisationer ha motprestationer. Ja, bolaget har inte rätt att syssla med bidragsgivning så de kommersiella prestationskraven är helt i sin ordning.

Just nu diskuterar vi f.ö. i mycket positiv anda vad vi ytterligare kan göra för vårt spelbolag. Om vi är duktiga i detta skapande arbete finns goda utsikter att öka avtalsbeloppen.

Sedan bör det vara dags för oss idrottsledare att slå vakt om vårt statliga spelbolag! Skälet är enkelt…

Glöm alla avreglingerar!

Det spelansvar som AB Svenska Spel (med regeringens gillande) tar kommer inga vinstmaximerande bolag att ta på en framtida eventuellt avreglerad marknad.

En avreglerad spelmarknad (även en spelmarknad med licenser), som vissa beslutsfattare talar om, skulle dessutom ta död på den sista resten av de lokala föreningarnas lotterier.

Lägg alla tankar på en avreglering av spelmarknaden på hyllan. För evigt.

Lars-Åke Lagrell

Svenska Fotbollförbundets ordförande

Tony Tiger (inte verifierad)

fre, 2012-02-17 17:38

1. Offside

Herregud Lars-Åke du har ju varit styrelsemedlem i Svenska Spel men framstår i ditt inlägg som totalt oinsatt i frågan. Vad lärde du Dig genom styrelsearbetet?

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna.. 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda. I synnerhet när intäkterna  från spelarförsälningar har minskat. 

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.  

OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen