Trenderna i sponsring och event

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Spridning i sociala medier har blivit något av en sport att tävla i för många företag. Flest delningar, likes och views är ett mått på framgång. Det enkla och det ytterst mänskliga i att ”det är lättare att gilla någon som gillar det jag gillar” ger sponsorer möjlighet att tränga igenom reklambruset.
”Det enkla och det ytterst mänskliga i att ”det är lättare att gilla någon som gillar det jag gillar” ger sponsorer möjlighet att träng igenom det allt tätare reklambruset”, skriver Ricky Strandberg. Foto: Scanpix


Anordnade ett seminarium för några veckor sedan med Sponsrings och eventföreningen. Flera av föreläsarna insjuknade i influensan, 120 i publiken och beskedet kom kvällen före. Vi fick ihop det bra ändå och på min lott hamnade ämnet trender inom sponsring. Det blev fyra  stycken. 

Första trenden

Det enkla och det ytterst mänskliga i att ”det är lättare att gilla någon som gillar det jag gillar” ger sponsorer möjlighet att tränga igenom det allt tätare reklambruset.

Men för det så behövs en trovärdig koppling till passionen och framförallt ett gillande från målgruppen.

Koppling och engagemang kan man som sponsor lösa med strategi och koncept, men när det gäller ökat gillande måste rättighetsinnehavaren bidra väsentligt eftersom de har trovärdigheten och får målgruppen att lyssna.

Med sociala medier har rättigheterna fått genväg till framgång. Fans och passioner har en gjuten plats i sociala medier och rättigheter är bäst på att hantera dessa.

Må trenden med rättigheter som på allvar hylla sina sponsorer via sociala medier blomma fullt ut under 2013.

Andra trenden

Det har väl inte undgått någon att spridning i sociala medier blivit något av en sport som många företag vill tävla i. Flest delningar, likes och views har blivit ett mått på framgång.

Högst upp på listan över globala företag ligger förstås eventmästarna Red Bull. De toppar GoVirals lista följt av varumärken som Coca-Cola, Adidas, Old Spice, Mercedes-Benz och många fler.

Knepen är många, Old Spice har hittat ett spår med galen humor som tema, Coca-Cola jobbar med köpta associationer till Skyfall och använder sina vending machines som eventkommunikation.

Emotionellt blir det när Adidas låter Beckham kramas och fotas med fans inför EM 2012.

Experimentella reklamfilmer blandas med mer eller mindre verklighetsbaserade events, men sprids det gör de. Det växer fram en ny disciplin i form av Content Marketing som ger spridningen en rejäl skjuts. Teknisk manipulation med robotar och andra tveksamma metoder förekommer också. Den virala delen adderar till räckvidd, oftast inte så stor som vi tror, men det finns förstås lysande undantag.      .

Tredje trenden

Om det händer i år eller nästa år återstår att se. Men en trend där effekt står i fokus är definitivt nästa fas efter spridningsfasen. Att sätta upp mål som är baserade på effekter istället för räckvidd och spridning, vilka bara är förutsättningar för effekt, är mer långsiktigt och strategiskt.

Tydliga effekter på attityd till varumärket och på beteende till att bli/vara kund är högst möjliga om man gör allt på rätt sätt.
Sponsring och event är komplex till sin natur och det krävs både strategi och mod att lyckas, men metoden är effektiv i dagens medieklimat.

Må den effekttrenden blomma fullt ut under 2013.

Fjärde trenden

Om man som rättighetsinnehavare lyckas få koll på den tekniska utvecklingen i samtiden så är det också lättare att förstå framtiden. Då kan man vända den nya teknologin till en fördel och leverera verklig nytta till sina sponsorer och samarbetspartner.

I dag läser 93 procent av alla flickorna 12 och 15 år bloggar och 50 procent av alla 4-åringar är uppkopplad. Det och mycket andra fakta får givetvis stora effekter på vår och våra sponsorers vardag både idag och imorgon.

Den tekniska utvecklingen är också synlig på prylar, företeelser och företag. Först handlade internet om att samla allt på ett ställe, portaler och de stora aktörerna hette Passagen och Spray. Google slog ut affärsmodellen genom att göra hela internet sökbart. Facebook öppnade upp sociala medier och slog undan benen på slutna communitys som Lunarstorm.

Förra året gick vi och undrade vem som skulle ersätta Facebook och det blev istället en pryl, den smarta mobilen. Att hänga med och utvecklas med samtiden och förstå de stora sammanhangen räcker långt för att förstå hur man som rättighetsinnehavare ska agera.

Nu är det dags att agera kring sociala medier.

Ricky Strandberg

Han är engagerad i Sveriges Annonsörer där han är ordförande i Kommittén för Sponsring och Event som arbetar med att sprida och fördjupa kompetensen kring sponsring som metod bland landets annonsörer och rättighetsinnehavare. Till vardags jobbar han som Client Director på event- och sponsringsbyrån MEC Access

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år  tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.   

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.