Trenderna i sponsring och event

Anordnade ett seminarium för några veckor sedan med Sponsrings och eventföreningen. Flera av föreläsarna insjuknade i influensan, 120 i publiken och beskedet kom kvällen före. Vi fick ihop det bra ändå och på min lott hamnade ämnet trender inom sponsring. Det blev fyra stycken.
Första trenden
Det enkla och det ytterst mänskliga i att ”det är lättare att gilla någon som gillar det jag gillar” ger sponsorer möjlighet att tränga igenom det allt tätare reklambruset.
Men för det så behövs en trovärdig koppling till passionen och framförallt ett gillande från målgruppen.
Koppling och engagemang kan man som sponsor lösa med strategi och koncept, men när det gäller ökat gillande måste rättighetsinnehavaren bidra väsentligt eftersom de har trovärdigheten och får målgruppen att lyssna.
Med sociala medier har rättigheterna fått genväg till framgång. Fans och passioner har en gjuten plats i sociala medier och rättigheter är bäst på att hantera dessa.
Må trenden med rättigheter som på allvar hylla sina sponsorer via sociala medier blomma fullt ut under 2013.
Andra trenden
Det har väl inte undgått någon att spridning i sociala medier blivit något av en sport som många företag vill tävla i. Flest delningar, likes och views har blivit ett mått på framgång.
Högst upp på listan över globala företag ligger förstås eventmästarna Red Bull. De toppar GoVirals lista följt av varumärken som Coca-Cola, Adidas, Old Spice, Mercedes-Benz och många fler.
Knepen är många, Old Spice har hittat ett spår med galen humor som tema, Coca-Cola jobbar med köpta associationer till Skyfall och använder sina vending machines som eventkommunikation.
Emotionellt blir det när Adidas låter Beckham kramas och fotas med fans inför EM 2012.
Experimentella reklamfilmer blandas med mer eller mindre verklighetsbaserade events, men sprids det gör de. Det växer fram en ny disciplin i form av Content Marketing som ger spridningen en rejäl skjuts. Teknisk manipulation med robotar och andra tveksamma metoder förekommer också. Den virala delen adderar till räckvidd, oftast inte så stor som vi tror, men det finns förstås lysande undantag. .
Tredje trenden
Om det händer i år eller nästa år återstår att se. Men en trend där effekt står i fokus är definitivt nästa fas efter spridningsfasen. Att sätta upp mål som är baserade på effekter istället för räckvidd och spridning, vilka bara är förutsättningar för effekt, är mer långsiktigt och strategiskt.
Tydliga effekter på attityd till varumärket och på beteende till att bli/vara kund är högst möjliga om man gör allt på rätt sätt.
Sponsring och event är komplex till sin natur och det krävs både strategi och mod att lyckas, men metoden är effektiv i dagens medieklimat.
Må den effekttrenden blomma fullt ut under 2013.
Fjärde trenden
Om man som rättighetsinnehavare lyckas få koll på den tekniska utvecklingen i samtiden så är det också lättare att förstå framtiden. Då kan man vända den nya teknologin till en fördel och leverera verklig nytta till sina sponsorer och samarbetspartner.
I dag läser 93 procent av alla flickorna 12 och 15 år bloggar och 50 procent av alla 4-åringar är uppkopplad. Det och mycket andra fakta får givetvis stora effekter på vår och våra sponsorers vardag både idag och imorgon.
Den tekniska utvecklingen är också synlig på prylar, företeelser och företag. Först handlade internet om att samla allt på ett ställe, portaler och de stora aktörerna hette Passagen och Spray. Google slog ut affärsmodellen genom att göra hela internet sökbart. Facebook öppnade upp sociala medier och slog undan benen på slutna communitys som Lunarstorm.
Förra året gick vi och undrade vem som skulle ersätta Facebook och det blev istället en pryl, den smarta mobilen. Att hänga med och utvecklas med samtiden och förstå de stora sammanhangen räcker långt för att förstå hur man som rättighetsinnehavare ska agera.
Nu är det dags att agera kring sociala medier.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































