Havererad spelsituation ett hot

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
I Almedalen samtalade Svensk Travsports ordförande Hans Ljungkvist och Unibets VD Henrik Tjärnström om vikten att införa lika villkor på spelmarknaden.
"Nu måste regeringen låta spelbolagen verka i både en nationell och internationell miljö", säger Hans Ljungkvist, styrelseordförande Svensk Travsport.

 

Idrottens Affärer menar i en artikel att den svenska travsporten nu driver en sensationell och hård linje där spelbolaget ATG går samman med Unibet och provocerar regeringen.

Den beskrivningen haltar betänkligt i våra ögon och det är därför viktigt för Svensk Travsport att slå fast att det inte finns några kommersiella samarbeten eller planer på kompanjonskap med Unibet. 

Samsyn om spelpolitik

Hans Ljungkvist poängterade också flera gånger under mötet med Tjärnström att vi och Unibets samsyn rör spelpolitiska frågor och att vi välkomnar att de delar vår uppfattning om Lika Villkor. Därutöver finns alltså inte några samarbeten med Unibet. Operativa frågor om spelsamarbete ligger hos ATG och inte hos Svensk Travsport.

Självklart uppmärksammas det när vi samtalar med ett spelbolag som inte har tillstånd att verka i Sverige. Det är så vitt jag vet första gången det sker. 

Travet och galoppen vill med alla medel sätta ökat tryck i spelfrågan och lansera vår lösning där spelbolagen konkurrerar på Lika Villkor med samma skatt och samma regler och på ett ansvarsfullt sätt. Det är bra om så många som möjligt delar den uppfattningen. Samma mål med spelpolitiken har för övrigt en mycket bred majoritet i riksdagen (M, Fp, C, Kd, S och Mp).

Vill med alla medel öka trycket

På en framtida licensmarknad med Lika Villkor kan samarbeten med andra spelbolag inte uteslutas om det gynnar hästsporten. ATG är och förblir trav- och galoppsportens eget spelbolag. 

Det är vårt starka varumärke med sport och spel i symbios som är grunden i vår övertygelse om att en fortsatt positiv utveckling för trav- och galoppsporten tar sin utgångspunkt i en spelmarknad som anpassats till dagens globala verklighet och inte i den monopolmodell som skapades på 70-talet. 

Dagens havererade spelsituation utgör ett allvarligt hot mot ATG och därmed trav- och galoppsportens finansiering.

Mats Fransson

Författad av Mats Fransson, publicerad av Thomas Ejderhov

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen