Barnkonventionen berör idrotten

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Den 1 januari år 2020 blir FN:s konvention om barnets rättigheter (”barnkonventionen”) lag i Sverige. Detta har väckt många frågor bland landets idrottsföreningar och kommuner. Vad innebär det för idrotten? Hur ska en förening agera för att leva upp till den nya lagstiftningen? Kan man bestraffas?

Frågan har dessutom fått ökad aktualitet efter att medierna rapporterat om missförhållanden i svensk konståkning i form av kränkningar, vikthets och osunt träningsklimat.

Ett kritiserat initiativ

I dagarna kunde vi även läsa i Dagens Nyheter om att 

Solna kommun utreder möjligheten att skärpa reglerna för kommunens idrottsföreningar i fråga om anmälningsplikt av kränkningar. Initiativet har kritiserats av Riksidrottsförbundet med argumentet att bestraffningsärenden inom idrotten ska hanteras i enlighet med RF:s stadgar och inte bli föremål för kommunala bestämmelser. 

På Riksidrottsförbundets hemsida finns information om barnkonventionen och länkar till policies och utbildningsmaterial. Det är bra. På den direkta frågan hur idrottsrörelsen påverkas av att barnkonventionen blir lag blir svaret emellertid följande: ”Det korta svaret är att idrottsrörelsen inte omfattas av den nya lagen, då den gäller offentlig verksamhet. En förening kan alltså inte bli dömd för brott med enbart barnkonventionen som grund.” 

Tanken att idrottsrörelsen inte omfattas av den nya lagstiftningen må vara juridiskt korrekt – men den är samtidigt politiskt ohållbar. 

Idrotten omfattas inte – men... 

Ett första och självklart motargument är att idrottsrörelsen – om än indirekt – mycket väl omfattas av den nya lagstiftningen. Efter årsskiftet kommer Sveriges kommuner ha ökade krav på sig att leva upp till barnkonventionen. I detta ingår deras ekonomiska stöd till idrotts- och föreningslivet. 

De föreningar som mot förmodan bryter mot barnkonventionen kommer kanske inte att kunna bli dömda för brott, men de riskerar definitivt att gå miste om offentliga bidrag. I det avseendet så påverkas idrottsrörelsen påtagligt av den nya lagstiftningen. 

Idrottsrörelsens föreningar måste således göras medvetna om konsekvenserna av den nya lagstiftningen. De behöver hjälp och stöd att se över sina barn- och ungdomsaktiviteter, snarare än budskapet att lagstiftningen inte rör dem. 

En orimlig verklighetsbild 

Min andra invändning är att själva synsättet bygger på orimlig verklighetsbild. Inom idrottsrörelsen finns en närmast klassisk tanke om att kunna göra åtskillnad mellan idrottens egna angelägenheter och sådant som rör det omgivande samhället. Det är i sådana sammanhang man hör påståenden som att politiker inte får styra över idrottsrörelsen eller att varje idrottsförbund och förening ytterst är ägare av sin egen verksamhet. 

Det är även från denna utgångspunkt som Riksidrottsförbundet nu hävdar att kommuner inte ska lägga sig i idrottens egna bestraffningssystem. Problemet är bara att denna åtskillnad mellan idrott och samhälle är omöjlig att upprätthålla. Barnkonventionen måste följas. Detta krav gäller redan idag och det kommer att bli än tydligare framöver. 

Ett idrottsförening som vill behålla sina offentliga bidrag kan därmed inte hävda föreningsdemokratiska argument för att för att få sköta sig själv. Konflikten med Solna kommun visar dessutom att politiker är otåliga och fullt beredda att föreslå egna lösningar om idrottsrörelsen inte själv visar handlingskraft. 

Självbestämmandet ska motiveras 

Jag är övertygad om idrottsrörelsen även framöver kommer att vara en stark och självständig kraft i det svenska samhället. Men jag vill varna för synsättet att idrotten har en sorts principiell eller juridisk rätt att få sköta sina angelägenheter själv.

 Idrottens självbestämmande kan inte motiveras med hänvisning till att idrotten står skild från samhället. Självbestämmandet måste istället bygga på att idrottsrörelsen konkret och påtagligt visar att man har de bästa svaren på idrottens många utmaningar – och den bästa förmågan att leda idrotten i en positiv riktning. 

Min förhoppning är därför att Riksidrottsförbundet tar tillfället i akt och utnyttjar barnkonventionens kommande rättsliga status till att utveckla, stödja och kvalitetssäkra barn- och ungdomsidrotten i svensk idrott. Detta skulle säkert mötas med både uppskattning och beröm från föreningarna själva och de många politiker i landets kommuner som har till uppgift att verkställa den nya lagstiftningen. Att hävda att idrottsrörelsen inte omfattas av den nya lagstiftningen riskerar att få rakt motsatt effekt.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen