För sena förändringar i Formel 1?
Tidigare ekonomiska kriser har bara marginellt berört Formel 1. Inte ens förbud mot tobaksreklam med intäktsbortfall på flera miljarder kronor berörde. In kom bilfabrikerna i stället. Men nu är bilfabrikerna skakade och Formel 1 tar fram rödpennan.
De stora McLaren (Mercedes), Ferrari, Renault, BMW, Toyota överlever nog, även om det gick en rysning genom depån när Honda hoppade av inför årets säsong. Bekymret är småteamen och nu läggs all fokus på att skydda dem. Än om det sker på bekostnad av storteamens stolthet.
Toppteamen lägger idag uppemot 1,5 miljarder kronor om året i utvecklingskostnader för motor och växellåda. Samma material ska nu erbjudas småteamen för cirka 80 miljoner kronor. Det blir fler standarddelar och målet är en driftkostnad kring 600 miljoner kronor per säsong och stall.
Allting skall börja gälla från 2010 men intäkterna sjunker radikalt och snabbt. Frågan är om förändringarna kommer för sent? Redan har den holländske bank- och försäkringsjätten ING annonserat att de hoppar av när deras nuvarande kontrakt med Renault går ut efter årets säsong. Med en årlig insats på 800 miljoner kronor har ING varit en av de största sponsorerna i Formel 1.
Men det finns positiva tongångar också. Valutaförändringen dollar jämfört med Euro innebär 25 procent mer pengar för teamen. Det är ersättning för tv-rättigheter som utbetalas i dollar.
Årets säsong startar i Australien den 27-29 mars. Nytt för året är KERS, ett system som lagrar kraften vid inbromsningen och kan senare utnyttjas och ge 80 extra hästkrafter. Slicks (omönstrade däck) är tillbaks, vingarna fram och bak har ändrats. Två av de klassiska Grand Prix-loppen – Frankrike och Kanada – är borta, in kommer i stället ett nytt race i Abu Dhabi (Bahrain finns redan i kalendern).
Vem som vinner? Kanske en upprepning av fjolåret - Lewis Hamilton, regerande världsmästare mot Ferrari, Kimi Räikkönen och Felipe Massa. Men gardera med BMW och Robert Kubica!
För första gången tvingas svensk TV-publik betala extra för att följa Formel 1 live. Det krävs Viasats Sportpaket för 3145 kr första året och 4482 kr andra året.
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Den ekonomiska bilden av Dam-EM 2025 klarnar allt mera.
Via flera fans och besökare vid arenorna har omsättningen ökat avsevärt. Nu avslöjas att 600 000 biljetter är sålda och att de förväntade intäkterna väntas uppgå till inte mindre än 128 miljoner euro och därmed budgeteras prispengarna till 41 miljoner euro. Det står också klart att Dam 2025 redan överträffar alla tidigare arrangemang.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Svensk Hockey-TV har haft sitt mest framgångsrika år hittills under säsongen 2024/2025. Plattformen, som sänder hockey från hela Sverige – från cuper och ungdomsserier till elitnivå – har vuxit kraftigt i både räckvidd och användning. Med över 300 ishallar utrustade med automatiserade och AI-styrda kamerasystem, 2,5 miljoner unika tittare och mer än 7 miljoner strömstarter, har Svensk Hockey-TV blivit en del av den svenska hockeypublikens vardag.
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.
Anders Holmström (inte verifierad)
tis, 2009-04-28 21:46
1. Tv-sändningar Formel 1 2009
Spiken i kistan, kan kanske bli kostnaderna för Viasat-motor. Jag är född 1943 och nybliven pensionär, som hjälper sonen med Tigor i Sport 2000. Jag brinner för sporten men tänker ALDRIG lägga ut dom pengarna, Bernie får ursäkta. Motorsporthälsningar Från Anders "kardantjuven" Holmström