"Doktorn kan avgöra matchen"

Efter att ha tillbringat fyra dagar tillsammans med den skandinaviska eliten av idrottsläkare och forskare tror jag mig kunna slå fast två saker:
1/ Elitidrotten är så farlig, skadorna så många, att det om 100 år bara skulle behövas ett olympiskt spel, Paralympics, om inte idrottsmedicinen gjorde sådana framsteg.
2/ Läkarna, om de kan klättra lite högre upp i klubbhierarkierna, kan avgöra Champions League.
Han blev Doktor Boll
Jag träffade å andra sidan en rad elitidrottare också, som de f d fotbollsstjärnorna Hanna Ljungberg och Patrik Andersson, stavhopperskan Maria Rendin, handbollsstjärnan Natalie Hagman, danska landslagspelaren (fotboll) Christina Örntoft, olympiaseglaren Karin Söderström – alla med mer eller mindre goda erfarenheter av idrottsmedicinen – men jag hörde ingen av dem säga, att det inte hade varit värt riskerna.
Jan Ekstrand, professor från Linköping, blev omskriven som Sveriges förste Doktor Boll med en 80-talsstudie i förebyggande åtgärder mot fotbollsskador, han blev sedermera fotbollslandslagets livmedikus under många år.
Sedan 2001 jobbar han åt Europeiska Fotbollförbundet (Uefa) och han sitter på en het och mycket hemlig lista som jag vet att bossarna i många stora europeiska klubbar vill få ta del av. Jag också för den delen.
Tränare med flest skadade spelare
Nu är Ekstrand som de flesta läkare noga med integriteten, listan läcker inte ut, den skulle i så fall avslöja vilka tränare som lämnar flest skadade spelare efter sig. Träningen, matchningen, taktiken, spelsättet, allt gör avtryck i skadebilden.
Det som gör de medicinska teamen så betydelsefulla och Ekstrands tioåriga forskning på europeisk toppfotboll så värdefull är, att den transkriberad i ekonomiska termer avslöjar hur mycket det kostar (5 miljoner i månaden ungefär) att ha en spelare skadad. Han kan också visa, att det är klubbarna med minst skador som vinner de stora turneringarna.
Det finns alltså en direkt koppling mellan skador, medicinsk kompetens och såväl sportsligt som ekonomiskt resultat. I dagens allt tuffare ekonomiska klimat har det gjort den Ekstrandska forskningen ännu viktigare.
Mer aggresiva läkare
Genomgående för det omfattande program som svensk idrottsmedicin och forskning genomförde i Malmö under ledning av mångårige HIF-läkaren Harald Roos, var behovet av att bättre och snabbare kunna implementera de medicinska rönen i coachernas och de aktivas vardag.
Det kändes rätt tydligt att med den kunskap som finns – inte minst framtagen i Norge (en av världens fyra bästa forskningsländer enligt veteranen Ekstrand) – borde framförallt Sanna Kallur men även Christian Ohlsson och Carolina Klüft kunnat tillbringa betydligt mera tid på friidrottsarenan, färre dagar på rehabkliniker.
Ekstrands norska kollega Lars Engebretsen, nu engagerad av Internationella Olympiska Kommittén, tidigare både i norska fotbollslandslaget och hos Rosenborg på den tiden klubben prenumererade på en plats i Champions League-gruppspelet, var noga med att framhålla betydelsen av mera aggressiva idrottsläkare.
Läkarna vill ha sista ordet
På lasarettet är doktorn överst i hierarkin, i de stora klubbarna är det managern och klubbdirektören (ägaren) som avgör hur spelarmaterialet hanteras. Det är från dessa frågan kommer: ”När kan han/hon spela igen?”
Den är i den frågan läkarna vill ha sista ordet – och managers status.
Det är inte mera än något decennium sedan de stora klubbarnas pampar körde över sin medicinska expertis och krävde skadade spelare tillbaka alltför snabbt. Inte sällan med nya skador som följd.
Fakta som bevisar
Ekstrand har i sin undersökning material från klubbar som Arsenal, Chelsea, Manchester United, Ajax, PSV, Inter, Milan, Juventus, Benfica, Porto, Barcelona, Real Madrid, Bayern München; kort sagt hela den europeiska fotbollsadeln. Ett unikt material. Och nu är det andra tongångar.
De som i samarbete med läkaren och hans personal kan hålla 90 procent av truppen oskadad vinner i långa loppet över dem som har 20-30 procent på skadelistan. De som över längre tid behåller sina tränare (Manchester U/Fergusson, Arsenal(Wenger) håller också sina spelare friskare.
Dyrgriparna vårdas mera omsorgsfullt. Och bättre måste det bli.
Förfrågan från en enda svensk klubb
Hos ett storlag som Barcelona – som dessutom minimerar skaderisken genom sitt kvicka sätt att spela fotboll – har Ekstrand varit inviterad som föreläsare sex gånger. Han går som barn i huset i de europeiska storklubbarnas lokaler.
Endast en (1) gång har Ekstrand varit inbjuden till en svensk elitklubb i fotboll!
Vi är duktiga vi.
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. Förlängde spel i uperettan via kval medstraffar mot uppstickaren HammarbyTFF från Norrettan.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Att Ludvig Åberg är en världsspelare på golbanan vet vi. Han kan också vara rolig . Som inför frågan om han längtade efter att få inleda touren.
- Givevetvis. jag nästan klättrar på väggarna och vill att något ska hända. Att vi får börja
Hemma i Sverige är det många tusen golfentusiaster som förväntansfullt räknar ner. Det är inte många dagar kvar nu. Till att följa Ludvigs varjenda slag via TV:n. Om det så sker mitt på natten med tanke på tidsskillnaden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




























































Martin (inte verifierad)
ons, 2012-09-26 21:53
1. Tragiskt
Tragiskt att fler klubbar inte tar kontakt och bjuder in Jan att föreläsa. Det roliga är att, den som bjöd in Jan till elitklubben här i sverige, inte ens hade med laget att göra. Det var en läkare som har intresse i idrottsmedicin och tyckte att klubben i fråga hade stora problem. Var själv på föreläsningen och måste säga att den var mycket mycket givande och intressant. Här har vi en svensk, som har inblick i alla storklubbar, sitter på ovärderlig information.....men ingen vill ta till sig det......SKANDAL!!!! Mitt råd är att bjuda in Jan till klubben, lyssna och ta till er av en av de få i världen som har inblick i samtliga storklubbar vad gäller fotboll. Det behöver inte vara fotbollsklubbar, även andra lagidrotter har extrem stor användning av informationen ha delar med sig av. Kom igen nu Sverige.......Vakna!!!!Mikael Häggström (inte verifierad)
tors, 2012-09-27 09:55
2. Kanske tidig insikt om detta
Har läst Brian Cloughs memoarer och i detta ämne så kommer jag ihåg att bland det svåraste beslut han fattat var att lämna Martin O´Neill och Archie Gemmill utanför starelvan i Europacupfinalen mot Malmö FF 1979. O'Neill sa att han var klar men Clough hade filosofin, kanske inte vetenskapligt bevisad men ändå tänkvärd, att när en spelare säger att han är matchklar så måste man lägga till 14 dagar innan detta är korrekt. Med dagens perspektiv ska man väl tillägga att det kanske inte fanns några Jan Ekstrand som kom med sina yrkeskunskaper i ämnet.Per-Arne Höög (inte verifierad)
sön, 2012-10-07 13:13
3. Doktorna kan avgöra...
Det som Åke Stolt tar upp gällande i första hand fotbollen tror jag även gäller inom vissa individuella idrotter. Detta gäller framför allt idrotter där tränaren kan tjäna pengar, läs bli känd, och bli eftertraktad av andra i kraft av uppvisade snabba resultat. Tränaren tjänar på att adepten visar bra resultat och blir själv efterfrågad av andra. Det är inom de idrotter där media, främst TV, visar tränaren i bild. Jag noterar att kameran ofta fokuserar på tränaren i t.ex. höjdhopp, skidskytte, backhoppning, konståkning mm. Har tränaren det tålamod som krävs eller forceras träningen så att resultat kan uppvisas så fort som möjligt? Adepten blir verktyget för egen försörjning och fame.