Zlatan – ett magiskt fenomen

Det var ju på 70-talet Sverige blev en stormakt i idrott. Då skedde allt det som vi aldrig trodde var omöjligt. Att världens bäste bordtennisspelare skulle vara svensk (Stellan Bengtsson), världens bäste tennisspelare (Björn Borg), världens bäste utförsåkare (Ingemar Stenmark). Omöjligt, men det skedde. Olympiska guld av Gunnar Larsson och Ulrika Knape (1972), av Bernt Johansson och Anders Gärderud (1976). Sverige vann Davis cup. Så fullkomligt ofattbart. Ett svenskt lag spelade Europacupfinal i fotboll 1979 (Malmö FF). Hade aldrig skett, kommer aldrig mera att ske.
Ralf Edström gjorde tidernas mål (det är väl bara tvåa nu) när han dräpte in 1-0 mot Västtyskland i Düsseldorf (VM 1974) och just då, för några ögonblick, trodde vi faktiskt att Sverige skulle kunna bli världsmästare i fotboll.
70-talet, då det omöjliga blev möjligt.
Stenmark och Borg går inte säkra
Men aldrig trodde vi väl att en svensk skulle nämnas som tänkbar vinnare av titeln Världens bäste fotbollspelare.
Nu har vi Zlatan Ibrahimovic!
Och om det vore en omröstning just idag bland det svenska folket om vem som är Sveriges störste idrottsman genom tiderna är jag inte säker på att Björn Borg och Ingemar Stenmark går säkra.
Zlatan spränger alla väggar och tak. Och konkurrensen; alla, i hela världen prövar någon gång fotboll.
Sveriges starkaste personlighet
Jag har följt svensk och internationell fotboll sedan mitten av 60-talet och idag tvekar jag inte; Zlatan Ibrahimovic är – trots avsaknaden av internationella titlar och i konkurrens av spelare med både VM-silver, VM-brons och Europacupguld – Sveriges främste fotbollspelare genom tiderna.
Som fenomen är han mycket större än så. Han är kanske Sveriges starkaste personlighet alla kategorier.
Just för att han spränger både väggar och tak, bryter gamla mönster, river broar, tar sig in på marker och marknader dit sporten aldrig tidigare nått.
Från sport till konst
David Winner i The Guardian (läser jag hos Maria Schottenius på DN) skrev, alldeles ovetande om Zlatans roll också i matchen om Augustpriset, att han i ett briljant ögonblick - som underverket, målet mot England - fick fotbollen att övergå från sport till konst.
Idag, när konsten flutit ut i det gränslösa havet ”Flummeria” – till och med ett rivningsanbud på Carl Larsson-gården betraktas som konst – är Zlatans numera världsberömda cykelspark mot England på Råsunda mera konst än mycket annat, en installation, om än ett flyktigt genialt ögonblick, svår att överträffa.
Och nu nämns han i samma mening som August Strindberg. Och visst, det finns Strindbergska dramatitlar som passar väl in på Zlatan: Den starkare – Första varningen – Leka med elden – Ett drömspel – Lycko-Pers resa. För att nämna några.
Skapligt månadsfacit
På ett par veckor har han nu plockat hem sin sjunde guldboll, gjort fyra mål på England, två mål och två assist i sin senaste match för PSG och deltagit i matchen om Augustpriset.
Svårslaget!
Nu blev det inget bokpris – det hade väl för övrigt gått till författaren David Lagercrantz, som svarat för den litterära prestationen – men försäljningen (över en halv miljon) har nått himmelska höjder och redan nomineringen var en ny sprängd gräns.
I Paris är Zlatan idag högre än Eiffeltornet. Han bär upp ett helt lag, en hel liga, han bryter sönder gamla gränser mellan idrott, politik och kultur i sitt nya land, tidningen France Football har gjort en tiopunkterslista för att beskriva fenomenet. TV-komiker har gjort en Zlatan-docka, Zlatanera är det nya ordet i det franska språket. I detta land som minsann inte låter sig imponeras i första taget.
Gör intryck på alla
Zlatan. Få svenska människor har gjort sådant intryck på allt från femåriga grabbar till 90-åriga damer.
Jag minns när han var ung och ny i Ajax. Jag kom gående över krogtäta Lilla Torg i Malmö en varm, pulserande kväll, han ropade, jag stannade och han ville prata, beklaga sig över att Hasse Borg sålt honom för billigt, att han bara tjänade 8 miljoner om året, sämst av all utlandsproffsen i landslaget, påstod han.
Jag föreslog att vi skulle spara det till memoarerna.
Några år senare, när han spelade i Juventus och blåste de utsända, svenska reportrarna trots skriftliga intervjulöften från Juventus pressavdelning, skrev jag en krönika om vikten av att tala med sina fans, berätta om sitt liv för dem som stöttar och intresserar sig. Jag menade att det var dem han blåste genom att dra därifrån i sin bil, inte journalisterna. Nästa gång vi möttes vid en landslagssamling gick han rakt förbi utan att hälsa.
Sådan är han också. Långsint, oförsonlig.
Men också det bidrar till att bygga det företagsnamn han lät skydda 2003. Zlatan – Sveriges starkaste varumärke.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
2. en lagidrottare kan ...
en lagidrottare kan aldrig bli större än en individuell idrottare ; detta är min bestämda uppfattning !Mest lästa just nu
Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.
Det innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.
Evald (inte verifierad)
sön, 2012-12-02 16:39
1. Det går inte att mäta vem som är störst
Bäste Åke, det går naturligtvis inte att mäta vem som är den störste inom idrott. Vad är måttstocken(-arna). Och de som kommer till tals i detta sammanhang är de som är inom "underhållningsindustrin Idrott". Kanske är den störste att finna i något helt annat sammanhang. För mig är det meningslöst att mäta och värdera på detta sätt. Hälsningar Evald