Tankar i farstun till det nya sportåret

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Räcker pengarna? Överlever de dyra arenorna? Dör den ideella idrotten? Orkar Zlatan hålla Hamrén under armarna? Ställer Pia Sundhage upp i Melodifestivalen? Får vi någon gång en idrottsminister värd namnet? Idrottens Affärers krönikör Åke Stolt funderar i farstun till det nya Idrottsåret 2013.
Lena Adelsohn Liljeroth får en förklaring av SOK:s och förre skridskostjärnan Tomas Gustafsson. Åke Stolt tycker att det är på tiden att Sverige får en idrotts (-och kultur) minister värd namnet. Foto: Anders Wiklund, Scanpix


I drömmen skriver jag romanen Den siste huliganen.

Det blir en gång för alla självklart att polisen måste skydda medborgarna, med samhällets pengar, oavsett om våldet sker på en första majdemonstration, på en tågstation eller under en allsvensk fotbollsmatch.

Saknar Lars-Åke

Det borde vara en självklarhet för ett land som Sverige att ha en idrotts (-och kultur) minister värd namnet.

Jag saknar redan Lars-Åke.

Vad skulle hända i det Sverige där Arenorna ersatt kyrkan mitt i byn, om allsvenskan drabbades av en publikkris som den i början av 90-talet?

New York Rangers-målvakten Henrik Lundqvist har inte bara stjärnstatus och karisma; han står också sansat med skridskorna i isen i väntan på NHL-starten. Han inser att de flesta i USA inte ens vet vem han  är och att han deltagit i en lyxstrejk. Som de flesta amerikaner inte heller haft en aning om. Därför att ishockeyn är en mycket liten sport i USA.

Hade Eric Hamrén något nyårslöfte?

Undrar just vad Eric Hamrén gav för nyårslöfte? Förhoppningsvis att lyssna på sina intetsägande uttalanden, sluta hålla patetiska försvarstal på presskonferenser och inse att när Patrik Ekwall på TV4 – efter matchen mot England (4-1) – ber honom hylla Zlatan inte gå i taket och tala om kollektivet.

Det är Zlatan som håller honom under armarna, det är inte ett förminskande av kollektivet att hylla den största fotbollsstjärna vi haft…

I mardrömmen ser jag ett landslag utan Zlatan. Alla är nakna.

…men Zlatan vinner inte Champions League. Hans enda chans till en titel var nog att hålla sams med Filosofen och inse att Messi är världens bäste fotbollspelare.

Får vi se Sundhage i Lets Dance?

Vilka klubbar går i konkurs i år?

Kommer Pia Sundhage att orka säga nej till Melodifestivalen, Lets Dance och Så skall det låta? Erbjudandena får hon säkert.

Och kommer dam-EM att gå åt h-e så blir det i alla fall med musik.

På önskelistan: Sveriges Television startar en sportkanal som får näringslivsfinansieras och blir konkurrenskraftig nog att slåss om sändningsrätten till godbitarna.

Och hur kommer den nya TV4-reklamen att se ut? ”TV4 – den f d fotbollskanalen”.

Värst var inte vad Hansson sa...

Efterhäng från 2012: Det värsta var inte vad Bosse Hansson sa i radiohytten, det värsta var hans jämnåriga kolleger som tonade ner det med hänsyn till hans ålder och att ”så sa man när vi var unga”. Jovisst, man fick slå barn också när vi var små. Betyder det att jag kan spöa mina barnbarn och skylla på min ålder?

Har någon vågat tänka tanken på vad som händer med alla klubbar som redan handlar för pengar de inte har, ifall finanskrisen skulle bli bråddjup och EU-ekonomin klappa ihop?

Jag skall under 2013 göra en kraftansträngning och försöka förstå hur Svenska Dagbladet (som inte ens har en sportredaktion) kunde toppa sin första sida med en förhandsartikel om en juniorfinal i ishockey?

Drömmer om kritisk sportjournalistik

Jag drömmer antagligen förgäves om en kritisk sportjournalistik i etermedia och färre hejaklacksledare och PR-män av typen Chris Härenstam.

Vad kul och innovativt om Pia Sundhage och Eric Hamrén bytte landslag med varann.

Lasse Granqvist väljer TV framför radiosporten i fortsättningen. Jag förstår honom. Det har märkts att han inte varit spontan utan tillkämpat medveten om att han måste skapa radiohistoria av varje landslagsmål. När han var omedveten och utan denna börda var han i särklass den bäste som funnits.

En landslagsmässig back i rättssalen, en tvist mellan sportchefen och tränaren sopad under mattan – och en alltför kostsam arena; kan Malmö FF verkligen resa sig ur det och ta guld?

Fria marknadskraft, nej, nej, nej

Jag delar de flesta av Dan Perssons åsikter i hans krönika om Riksidrottsförbundet. Men i undertexten till flera av hans artiklar finns en övertro på att hela idrotten mår bättre av att avregleras till förmån för de fria marknadskrafterna.

Är inte elmarknaden, äldrevården och järnvägen nog varnande exempel? För i så fall; behövs det överhuvudtaget politiker som kan ställas till svars?

När Sverige en gång hade fyra tennisspelare bland de tio bästa i världen var det tack vare en idrott organiserad och öppen för alla; det blir magert med konkurrensen om idrotten förvandlas till en marknad där bara de bättre bemedlade kan handla.

På tal om storhetstider: det är lika svårt att förstå att Björn Borg och Ingemar Stenmark fyller 57 i år som att Rolling Stones medlemmar alltjämt är i livet. Och spelar. Idrottare åldras mycket fortare än musiker – trots dramatiskt skilda livsstilar.

God fortsättning!

Åke Stolt

Författare och föreläsare, f d sportchef och krönikör på Sydsvenska Dagbladet.

Martin (inte verifierad)

fre, 2013-01-11 12:46

1. utmärkt krönika!

Många kloka ord! Inte minst om avregleringen. Det är inte gammalmodigt och konservativt att inse att svensk idrott har en värdefull kärna att vårda, en bas vars värderingar verkar krackelera om man ser till vad media rapporterar (inget fel i det, men det är inte hela bilden) men som trots allt står stark ute i föreningslivet.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.