"Det blir helt enkelt enklare med diktaturer.”

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Krönika: Man kan synda och bikta sig och köra på som vanligt. Man kan låta grodor hoppar ur munnen och sedan göra en pudel. Religionen och djurriket står inte långt ifrån varandra. När Internationella skidförbundets president Gian-Franco Kasper tycker att olympiska vinterspel helst bör gå till diktaturer är det säkert det han menar. ”Då slipper man fråga folket.”

Häpnadsväckande men inte så förvånande. Det börjar bli lite panik också i Internationella Olympiska Kommittén (IOK) där 75-årige Kasper är hedersledamot, skriver Åke Stolt.

75-årige Gian-Franco Kasper ångrade snabbt sitt uttalande, men då var skadan redan skedd. Foto: EPA/Christian Bruna, Epa/TT

”Heder” är ju numera en rätt missbrukad beteckning när basarna för de stora tunga internationella idrottsorganisationerna agerar.

Vinter-OS i diktaturer - praktiskt men knappast gångbart.

Sverige är väl så långt ifrån en diktatur man kan komma just nu när ”alla” partier sitter med och fattar besluten, så därför bör vi ju inte göra oss besvär.

Och det är nog ingen risk heller.

Många backar ur

De svenska politikerna lär inte ge några ekonomiska garantier till Stockholm. Det är knappast möjligt eller ens försvarbart i dessa tider. Och lär väl inte ske nu med en miljöpartist som idrottsminister. Stockholm klarar ju inte ens normal snöröjning. Det är en bra kunskap annars för en vinter-OS-ort.

Det är i en intervju med den schweiziska tidningen Tages-Anzeiger som skidpresidenten erkänner, att det blir allt svårare att hitta kandidater som vill arrangera vinter-OS eftersom kostnaderna blivit så stora, anläggningarna (för t ex bob- och rodel och backhoppning) oproportionerligt kostsamma och obehövda i länder där sporterna inte ens utövas. Miljöskäl gör också att den ena tänkbara kandidaten efter den andra drar sig ur. Inte minst inför OS 2026 har inledningsvis intresserade städer (länder) räknat om och konstaterat att det inte är ekonomiskt försvarbart. Och backat ur. Det sker allt oftare. Det finns alltså all anledning att se upp med de glädjekalkyler som Stockholm i vanlig ordning presenterar.

Det dunkelt tänkta

”Diktaturer kan arrangera då de inte behöver fråga folket först. Det blir helt enkelt enklare med diktaturer.” 

Så sa han och så tänkte han naturligtvis.

I twittertider talar folk ofta först och tänker sedan.

Nu har han fått kalla fötter och menar att han bara tänkte rent marknadsmässigt. Att han inte vill tolkas bokstavligt och att han var otydlig. Ja, det dunkelt tänkta är ofta det dunkelt sagda. Men där bak någonstans ligger ändå ursprungstanken och skvalpar. 

”Jag ber om ursäkt och tar fullt ansvar för de missförstånd som blivit och som stjäl uppmärksamhet från våra VM-utövare.”

Överbud och slöseri

Men det skall sägas att han i sitt ursprungsuttalande också sa: ”Jag vill inte åka till ett land och investera i deras skidanläggningar samtidigt som folket svälter. Där drar jag gränsen. Om Qatar skulle söka OS i morgon skulle jag vara emot det.”

Vänta bara, Qatar kan komma på det mest galna. Friidrotts-VM och fotbolls-VM och köpta landslag, länder som kan skaka fram pengar och där inga demokratiska beslut behöver fattas kommer att ta för sig alltmer i framtiden också. 

Så jag förstår om inte minst IOK har bekymmer. De olympiska spelen har svällt till orimliga proportioner, planeten Jorden har fått sin deadline, mängder av bekymmer, ekonomiska, politiska och miljömässiga, hotar på vägen.

Kanske måste de fasta olympiska arenorna, som det alltid funnits folk som efterlyst, till slut byggas för att säkra spelens framtid och sätta stopp för överbuden och slöseriet i kandidatstäderna.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Frågor om hållbarhet och i synnerhet långsiktig finansiering växer allt starkare inom idrotten.  Då kom Erik Johnsson med ett helt nytt påhitt.

-MyLoppis visar vägen mot värdebaserad finansiering i svenskt föreningsliv, påpekar han med glöd.

Det svenska föreningslivet utvecklas. Engagemanget består – men utmaningar som tid, resurser och villkor finns fortfarande kvar. 

Visionerna i Göteborg är storslagna. Samma dag som IFK Göteborg tillsammans med byggentreprenören Ola Serneke presenterar planerna på en ny hemmaarena med plats för 30 000 åskådare introduceras det jättelika projektet ”möta Göteborg” där vinnaren i en arkitekttävling, White arkitekter,  föreslår ett en fullständig förvandling av hela evenemangsområdet inklusive Scandinavium 

Byggkranar skulle dominera bilden i  åratal av Göteborg för dessa jättelika investeringar.

Redan i våras skrev statsminister Ulf Kristersson (M) och idrottsminister Jakob Forssmed under ett stödjebrev för ansökan om fotbolls-EM för damer i Sverige och Danmark 2029.

– Vi har inte fattat beslut om en exakt siffra men en fingervisning är att det är i nivå med danskarna har kommunicerat, säger idrottsminister Jakob Forssmed.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Det ska bli straffbart för privatpersoner att använda den typ av illegala IPTV-tjänster som i dag är vanliga på marknaden  Lagändringen föreslås träda i kraft 1 juli 2026.

”Utredningen åtgärder mot illegal ip-tv” överlämnades på tisdagen till kulturminister Parisa Liljestrand (m).

Över en halv miljon svenskar, eller närmare 15 procent av alla hushåll använder olovliga tjänster för att strömma bland annat sportsändningar, främst fotboll och ishockey.

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.