"Det blir helt enkelt enklare med diktaturer.”

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Krönika: Man kan synda och bikta sig och köra på som vanligt. Man kan låta grodor hoppar ur munnen och sedan göra en pudel. Religionen och djurriket står inte långt ifrån varandra. När Internationella skidförbundets president Gian-Franco Kasper tycker att olympiska vinterspel helst bör gå till diktaturer är det säkert det han menar. ”Då slipper man fråga folket.”

Häpnadsväckande men inte så förvånande. Det börjar bli lite panik också i Internationella Olympiska Kommittén (IOK) där 75-årige Kasper är hedersledamot, skriver Åke Stolt.

75-årige Gian-Franco Kasper ångrade snabbt sitt uttalande, men då var skadan redan skedd. Foto: EPA/Christian Bruna, Epa/TT

”Heder” är ju numera en rätt missbrukad beteckning när basarna för de stora tunga internationella idrottsorganisationerna agerar.

Vinter-OS i diktaturer - praktiskt men knappast gångbart.

Sverige är väl så långt ifrån en diktatur man kan komma just nu när ”alla” partier sitter med och fattar besluten, så därför bör vi ju inte göra oss besvär.

Och det är nog ingen risk heller.

Många backar ur

De svenska politikerna lär inte ge några ekonomiska garantier till Stockholm. Det är knappast möjligt eller ens försvarbart i dessa tider. Och lär väl inte ske nu med en miljöpartist som idrottsminister. Stockholm klarar ju inte ens normal snöröjning. Det är en bra kunskap annars för en vinter-OS-ort.

Det är i en intervju med den schweiziska tidningen Tages-Anzeiger som skidpresidenten erkänner, att det blir allt svårare att hitta kandidater som vill arrangera vinter-OS eftersom kostnaderna blivit så stora, anläggningarna (för t ex bob- och rodel och backhoppning) oproportionerligt kostsamma och obehövda i länder där sporterna inte ens utövas. Miljöskäl gör också att den ena tänkbara kandidaten efter den andra drar sig ur. Inte minst inför OS 2026 har inledningsvis intresserade städer (länder) räknat om och konstaterat att det inte är ekonomiskt försvarbart. Och backat ur. Det sker allt oftare. Det finns alltså all anledning att se upp med de glädjekalkyler som Stockholm i vanlig ordning presenterar.

Det dunkelt tänkta

”Diktaturer kan arrangera då de inte behöver fråga folket först. Det blir helt enkelt enklare med diktaturer.” 

Så sa han och så tänkte han naturligtvis.

I twittertider talar folk ofta först och tänker sedan.

Nu har han fått kalla fötter och menar att han bara tänkte rent marknadsmässigt. Att han inte vill tolkas bokstavligt och att han var otydlig. Ja, det dunkelt tänkta är ofta det dunkelt sagda. Men där bak någonstans ligger ändå ursprungstanken och skvalpar. 

”Jag ber om ursäkt och tar fullt ansvar för de missförstånd som blivit och som stjäl uppmärksamhet från våra VM-utövare.”

Överbud och slöseri

Men det skall sägas att han i sitt ursprungsuttalande också sa: ”Jag vill inte åka till ett land och investera i deras skidanläggningar samtidigt som folket svälter. Där drar jag gränsen. Om Qatar skulle söka OS i morgon skulle jag vara emot det.”

Vänta bara, Qatar kan komma på det mest galna. Friidrotts-VM och fotbolls-VM och köpta landslag, länder som kan skaka fram pengar och där inga demokratiska beslut behöver fattas kommer att ta för sig alltmer i framtiden också. 

Så jag förstår om inte minst IOK har bekymmer. De olympiska spelen har svällt till orimliga proportioner, planeten Jorden har fått sin deadline, mängder av bekymmer, ekonomiska, politiska och miljömässiga, hotar på vägen.

Kanske måste de fasta olympiska arenorna, som det alltid funnits folk som efterlyst, till slut byggas för att säkra spelens framtid och sätta stopp för överbuden och slöseriet i kandidatstäderna.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens play off semifinal mot Ukraina den 26 mars kommer allt närmare. Matchen ska avgöras på Estadi Ciutat de Valenica, hemvist för Levante, här har tidigare AIK:s och landslagets Johan Mjällby jagat spanska ligapoäng säsongen 2004-2005.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige. 

Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.  

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen