Råttet är mågat, slagord i enad motion
Under ett antal år har utvecklingen inom svensk idrottsrörelse gått mot ökad administration och ökad centralisering. Många är vi som de senaste åren ansett att vi måste tillbaka till ett fokus på att bedriva idrott, inte lösa samhällsproblem. Genom att göra det vi är bra på, idrott, bidrar vi ändå till folkhälsa, välbefinnande, integration och andra samhällsutmaningar.

Till RF/SISU-stämman 2019 motionerade mer än en handfull medlemsförbund på̊ temat RF/SISU:s arbetssätt och roll samt hur den gemensamma organisationen kan effektiviseras och på̊ så sätt kunna tillföra mer resurser till specialidrottsförbunden där idrotten bedrivs.
Det kunde då bland annat noteras att kostnaderna för löner, ersättningar och sociala avgifter inom RF centralt näst intill fördubblats mellan åren 2008 och 2018. I tillägg har antalet anställda i RF-delen inom RF/SISU-distrikten under den senaste femårsperioden ökat med hela 68 procent.
Förslaget från RF/SISU- styrelsen var att inte parkera denna angelägna fråga i en långdragen utredning utan istället för att inleda arbetet omgående och vidta åtgärder i den uttalade inriktningen. Tyvärr kan vi konstatera att vid sidan av en sent igångsatt utredning kring distriktens uppdrag har inget hänt i frågan. I den preliminära fördelningen av bidrag för 2022-23, är bidragen till Specialidrottsförbunden (SF) åter oförändrade, och den administrativa bördan på SF ökar.
Motion om ny färdriktning
Kraven på minskad central administration, på en smalare och mer tydlig distriktsorganisation och en återgång till ett starkt fokus på idrott har föranlett ett antal förbund att till Riksidrottsmötet 2021 skicka in en motion om att kraftigt öka bidragen till SF, på bekostnad av den del av bidragen som idag går till RF och distrikten. Avsikten är givetvis att mer pengar ska gå till idrotten och föreningarna, men också att ”tvinga fram” en smalare och mer anpassad central organisation.
För oss i Svemo är det dessutom en viktig principfråga att det är specialidrottsförbunden som kan sin egen idrott och alltså är bäst lämpade att avgöra vilka prioriteringar och satsningar som ska göras för att idrotten fortfarande ska vara attraktiv och kunna utvecklas.
Även om en av idrottsrörelsens styrkor är att vi talar med en enad röst, så måste vi bejaka de olika förutsättningar och möjligheter som varje enskild idrott har. Denna inställning vet jag delas av många andra förbund, vilket inte minst antalet förbund som skrivit under motionen visar.
RF har en kärnverksamhet
Under den pågående pandemin, har RF med hjälp av sina distrikt verkligen visat att man på ett förtjänstfullt sätt företrätt idrottsrörelsen, och man har med gott resultat fått gehör för idrottens svåra situation. Det är enligt oss på Svemo precis det här som RF ska arbeta med. Att företräda idrotten mot myndigheter och politiken är för oss RF och distriktens kärnverksamhet.
Med Per Ledins bevingade ord om att ”råttet är mågat” menar vi att idrottsrörelsen måste återgå till ett fokus på att bedriva idrott och inte lägga fokus och tid på andra uppgifter, att specialidrottsförbunden får större frihet och resurser att göra egna avgöranden kring den egna idrotten och att RF och dess distrikt fokuserar mer på att företräda och samordna, än att leda.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.