Småduttande triangelspel ger inget

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Malmö FF vann den första matchen av två mot Sparta Prag i Play Off till Champions League.

Siffrorna skrevs till 69-31.

Ett aber bara; siffrorna räknas inte.

Det kom kanske som en överraskning. Småduttande triangelspel  i eget försvarsområde för att vinna bollinnehavet öppnar inga dörrar till fotbollens festsalar.

Tveksamt uttryck. MFF:s tränare Henrik, Rydström, insåg svårigheternas omfattning när han sammanfattade allintryck efter förlusten mot Sparta Prag Foto: Andreas Hillergren / TT

Det dystra sanningen, den som räknas, som möjligen ger ett uppvaknande och det faktum som gör att det inte går att tro på någon chans i returen nere i Prag för MFF är statistikraden för gjorda mål. Två (2) för tjeckerna, inget för skåningarna. Vi kan kalla det två skitmål men de kom - det första efter en snedstuds på backen Jens Stryger-Larsens vänstra ben, det andra en markkrypare från distans strax innan slutsignalen - efter att två Sparta-spelare kommit till skott. MFF-arna kom aldrig till skott.

 Egentligen ett självskadebeteende

 Men, som sagt; de vann matchen om bollen med klara siffror och det har ju blivit lite av ett självändamål bland vissa svenska tränare att man till varje pris aldrig skall dra iväg en lång och lite chansartad spark bort mot fiendens linjer utan hellre - med stor risk för bolltapp och snabb motståndarattack - smådutta mellan varandra för att skapa…ja, vad då?

Tiden går, motståndarförsvaret kan ta semester, metoden snuddar vid begreppet självskadebeteende och är framför allt oklokt att praktisera in absurdum mot motståndare som man kan befara är bättre, individuellt skarpare att åstadkomma en bollstöld och en dödlig dolkstöt mitt inne i fiendens linjer. 

MFF-tränaren Henrik Rydström hade ingenting annat att komma med än sitt allsvenska koncept, det som (hyggligt) biter på Hammarby, Gais, Norrköping och Värnamo, som räckte till mot det betydligt sämre grekiska Paok i förra rundan men som inte håller nu när  Champions League väntar på den som tar sig levande ur det här dubbelmötet. Jag klandrar inte direkt målvakten Johan Dahlin för målen, men det finns målvakter med snabbare reflexer som tagit båda de tjeckiska skotten.

 Stressat och ofokuserat

 Problemet för Malmö, som ändå är Sveriges bästa och rikaste lag, är att man - mätt med den internationella måttstocken - har ett försvar som släpper in för många mål, forwards som inte hinner komma till skott. I ett lag organiserat för allvarliga försök att överraska på den europeiska marknaden krävs listigt gillrade försvarsfällor, otroligt hårt arbete för att skydda det egna målet samt snabba omställningar, precisa, längre bollar som skär genom motståndarnas linjer och forwards med ben kvicka nog att löpa ifrån sina motståndare. Detta saknas tyvärr.

 Kiese-Thelin må toppa den allsvenska skytteligan men gör inga mål efter löpdueller, han hinner helt inte med längre. Det är tio år sedan han gjorde mål för MFF mot Prag i ett Champions League-kval (då tog sig laget in i turneringen). Sett över hela linjen är MFF inte ett så mycket sämre lag än Sparta Prag. 

Efter en stressig, ofokuserad och slarvig inledning och en osynlig Sebastian Nanasi fick laget ändå lite fason på sina attacker, Nanasi tycktes ha insett att han alltjämt var kvar i Malmö, möjligen för sista gången på ett tag, och blev åter organisatören och den som visade sig kunna hota med sin oförutsägbara spelstil. Men det fanns ingen som kunde slutföra konstverken han börjat skissa på. ”Målare” utan färg. Och möjligen var det här det tydliga beskedet: 

Champions League är ingenting att sträva efter (ja, bortsett från den dubbla ersättningen då ens för Sveriges bästa lag; där står ju bara oöverstigliga hinder och väntar på att få dansa elefanternas dans med svenska statister omkring sig.

Europa League - gott så!

MFF har redan en plats i Europa League klar. Gott så. Det är väl - med dagens klassindelning i Europa (Champions-, Europa- och Conference League) - gott så. Motståndet där kommer att vara nog så spännande, publikdragande, intressant och - svårt. Man skall inte låta mellanviktare möta tungviktare; det slutar aldrig bra. 

Sparta Prag ägs till 60 procent av miljardären Daniel Kretinsky, också delägare i West Ham, men mest känd för att han äger det brittiska postväsendet. Hur engelsmännen gillar sin postgång vet jag inte men ett guldkuvert tycks i alla fall anlända också till Pragborna som troligen får uppleva Champions League-spel för första gången sedan 2006. Då hade det skett åtta år i följd och nu tycks det blir en efterlängtad återkomst. 

MFF har ingen miljardär att luta sig mot och från PostNord är som bekant ingen pålitlig utdelning att vänta men när  klubben nu tycks missa de 214 miljonerna som spel i Champions ger (ca hälften för Europa-League) så blir det i alla fall en ekonomisk tröst att lagets bäste spelare de senaste två åren, Sebastian Nanasi, tycks bli såld till franska Strasbourg för rekordsumman 125 miljoner. Sportligt - ja, för hela Allsvenskan - är det förstås en stor förlust. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Norge har deltagit i tre fotbolls-VM: 1938, 1994 och 1998, samt ett EM: 2000 Nu väntar ett fjärde VM och förväntningarna växer. Spelartruppen har många toppnamn och Bodö/Glimts framgångar har ökat den norska optimismen – och både sponsorers och mediebolagens välvilja. Det allmänna  intreset skruvas upp hela tiden.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen