Tekniken räddade Sverige

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Det var kanske VM:s oskönaste match. Det var kantigt och knöligt och ideliga frisparkar och avbrott - men skönt ändå till slut. Det koras ingas Världens Vackraste fotbollspelare (Ronaldo äger visst den självpåtagna titeln) och 1-0-segrar ger lika många poäng som utklassningar. 

Andreas Granqvist kramas om av Viktor Claesson efter målet i måndagens VM-premiär mot Sydkorea på Nizjnij Novgorod-stadion. Foto: Björn Larsson Rosvall / TT

Det var kanske VM:s oskönaste match. Det var kantigt och knöligt och ideliga frisparkar och avbrott - men skönt ändå till slut. Det koras ingas Världens Vackraste fotbollspelare (Ronaldo äger visst den självpåtagna titeln) och 1-0-segrar ger lika många poäng som utklassningar. 

Men, om jag måste sia; det här är vad Sverige får - och det kommer inte att räcka.

Jag ryser bara jag tänker på vad Tyskland och Mexiko kan åstadkomma.

En  kämpe i hjälterollen

Andreas Granqvist, som efter sommaren kommer att förgylla Superettan (HIF) med sin personlighet och sin entusiasm, har gått igenom mycket i landslaget. Han har orsakat frisparkar, han har famlat efter sin identitet i Erik Hamréns ständiga plottrande med att få till en verksam backlinje, men nu står han där, i VM-upptakten mot de små, nej, faktiskt inte alls så små, sydkoreanerna, som VM-hjälte.

Var är det svenska anfallsspelet kunde man undra?

Var är Emil Forsbergs genialitet?

Var skall spelskicklige Albin Ekdahl hämta krafter ifrån?

Var, var var?

Just det VAR.

Video Assistent Referee.

Räddat av tekniken

Teknikens framsteg blev Sveriges räddning den här eftermiddagen i Nizjnij Novgorod med stora delar av 42 300 åskådarna färgade i gult och blått.

Fotbollen har tvekat länge med att hoppa på teknikens landvinningar, berättigad oro för att matcher skall hackas sönder av videogranskningar. Det har gått smärtfritt hittills. Inte mycket som sänkt pulsen, inget överutnyttjande av tekniken, en sjuka som annars lätt sprider sig när man har tillgång till exakta mätmetoder.

Det var Viktor Claesson som träffades av en koreansk känga inne i straffområdet i mitten av andra halvleken, en sån är situation där det kan vara både rätt och fel att blåsa. Videodomarna rådde domaren att se på reprisen. Straff. Och därmed skapades det stora ögonblicket för kaptenen Andreas Granqvist.

Han visste att det var han som skulle ta det ansvarsfulla jobbet om domaren återvände i riktning mot straffpunkten, han fick vänta medan Jo i det koreanska målet gjorde allt för att störa och fördröja och skaka Granen. Men det här är ingen vanlig julgran som man skakar barren av vid Tjugondag Knut.

Den svenske kaptenen är en Gran som står rotad i trygghetens mylla och när målvakten valde sitt hörn höll han sig kall och tryckte med en distinkt bredsida in den svenska segerbollen i det andra hörnet.

Starkt av Granqvist

Till synes enkelt. Jo. Men med den nervpress som ligger på en kapten med plikten att gå i spetsen och avgöra när alla andra - bättre skickade - misslyckats är det aldrig lätt att göra 11-metersjobbet perfekt.

Granen växte i det där ögonblicket och under hans väldiga grenar kan nu de andra ta skydd.

Nollan intakt och så fixade tekniken resten.

Det kan låta skört, det var absolut inte särskilt övertygande, det finns mycket som inte alls fungerar särskilt bra och vi får inte glömma att Sydkorea är ett av de svagaste lagen i den här VM-turneringen. Det är väl bara det totalt glädjelösa Saudiarabien som uppträff impotentare hittills i VM.

Sydkorea hade sin lyckoturnering på hemmaplan 2002. Fyra, stryk med 1-0 mot Tyskland i semifinalen, förlust mot Turkiet i bronsmatchen. Det laget var bättre än det här.

Men det svenska laget - alla VM-debutanter - höll i alla fall liv i VM-turneringen och om inte annat kan de glädje sig åt att Tyskland står på noll poäng, Sverige på tre.

Letar efter trollstaven

Nu är inte Janne Andersson någon drömmare som flyger till himlen och tappar besinningen över en svensk VM-seger mot Sydkorea. Han och svenskarna har sett sina kommande motståndare prestera en match vida överlägsen den de själva åstadkom. I kvickhet och fantasi och rörlighet. Det finns alla skäl i världen att känna oro för fortsättningen.

Sverige gör inga spelmål. Saknar ett varierat och skapande anfallsspel. Det fanns ingen offensiv genialitet i Albin Ekdahls fötter den här eftermiddagen, han kämpar på med de krafter han har men det är en bra bit upp till de hundra procenten i formtabellen och vad värre är; spelaren som alla har fruktat, som koreanerna varit mest rädda för, Emil Forsberg, tycks leta efter magin i sin trollstav.

 Det händer ingenting. Bollarna försvinner inte ner i hans fickor utan att någon förstått hur det gått till, det hoppar inga kaniner ur hans hatt. Han letar lite efter sig själv. Vill, försöker men det blev inte mycket.

I nästa match kommer tyskarna att dominera, lägga beslag på bollinnehavet med stora siffror och jag har svårt att se hur Sveriges kontringsmöjligheter skall uppstå ur eventuella bollerövringar. Sverige har inte tillräckligt snabba spelare, laget ser bitvis statiskt ut och tempot är inte överdrivet högt.

Vaknar Forsberg?

Det finns bara segern och den enorma arbetsviljan att glädja sig åt. Viktor Claesson var kanske den bäste svensken för dagen, Pontus Jansson gick på kort varsel in och ersatte Victor Nilsson-Lindelöf fullt acceptabelt men det är ju inte snabbhet han tillför direkt.

Jag tror det blir det som fäller Sverige till slut. Det låga tempot och bristen på kvicka fötter.

Vaknar Forsberg till liv och får med sig Augustinsson till dubbla, pilsnabba attacker på vänsterkanten (precis som mexikanerna gjorde) finns en liten möjlighet att hota tyskarna och jag kommer tusen gånger att be om ursäkt för min misstro om undret sker, men jag väljer att vara kall och skeptisk.

Det var en trasig, släpig, kantig och rätt tråkig match vi fick se, ständigt avbruten av ideliga frisparkar.

Skönt (med segern) men oskönt får bli min slutsummering.

Åke Stolt

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.