Fotbollslandslagets turné utan värde

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Det svenska herrlandslaget i fotboll har inlett det spännande spelåret 2020 med två matcher i Qatar. Motståndet kom från Moldavien och Kosovo, matcherna vanns med 1-0 (Jordan Larsson) och 1-0 (Simon Hedlund). Dessa unga herrar och deras kamrater från svensk fotbolls tredjesortering (med något undantag) noteras i statistiken för spelade landskamper. Det är en mycket generös tolkning av eländet vi fick se. Jag ställer mig ytterst tveksam till att matcherna spelas överhuvudtaget. Och framför allt att det sker i detta omänskliga Qatar.

Två spelare, Marcus Danielsson och Darijan Bojanic som har övertygat under lägret . Foto: Jonas Ekströmer / TT

En turné utan värde

Om vi tar det sportsliga först; förbundskaptenen Janne Andersson vet ingenting idag som han inte visste innan avresan till emiratet på Arabiska halvöns nordöstkust. Ingen av de över tjugo spelare som fick visa upp sig presterade någonting som kunde uppfattas som en utveckling, en prestationshöjning en audition inför EM. Tvärtom verkade de flesta vara mera nergångna än vad som kan anses hälsosamt för en toppidrottsman. Somliga rent usla.

Danielsson given till EM

Är detta som visades mot Kosovo och Moldavien i Doha det som finns att tillgå för en svensk förbundskapten i fotboll i januari månad så - lägg ner januariturnén! 

Den tillför ingenting. Bättre i så fall att åka med ännu yngre spelare som behöver komma samman för fortsatt matchning i ungdomslandslagen.

Jag har svårt att tro att någon mer än Marcus Danielsson (Djurgårdens och Allsvenskan bäste spelare 2019) och möjligen Jordan Larsson har en chans på en plats i EM-truppen. 

Danielsson är enligt min mening helt given, kanske rent av i en startuppställning tillsammans med Victor Nilsson-Lindelöf, Jordan kan möjligen vara en inhoppare om han kommer in i det flyt han hade i innan flytten till Moskva. Men det visste vi också innan matcherna i Qatar.

Talanger, som Häckens Irandust och Hammarbys Bojanic, spelare som i någon mån bröt mönstret har vi (och Janne förstås) haft full koll på länge. De gjorde varken mer eller mindre än vad de brukar och motståndet nu var varken bättre eller sämre än i en mellanmatch i Allsvenskan.

Fyller ingen funktion

Sverige har idag uppemot två hundra manliga personer som spelare fotboll mot betalning utomlands. Många i föga glamorösa ligor, sämre än allsvenskan, men tillräckligt många i länder som England, Danmark, Tyskland, Italien, Nederländerna, Grekland, Ryssland, Frankrike, Spanien för att de skall ge underlag till minst två, kanske tre landslag bättre än det som nu fick glassa i blågult, noteras i den meriterande landslagsstatistiken. 

Det skall sägas att några få några, en och en, kanske kan fogas in i ett ordinarie landslag och klara sig hyggligt med stöd av bättre omgivning, men i princip är den här januariturnén bortkastade pengar för Svenska Fotbollförbundet. Det visste vi också innan.

Det var skillnad när Sverige endast hade ett begränsat antal mer eller mindre landslagskvalificerade spelare utomlands, resten av underlaget hemma i Allsvenskan. Då fyllde vårturnén en stor funktion och kunde rent av öppna biljettluckan till landslaget inför det fortsatta årets mästerskapsmatcher.

Numera kan jag inte namnen på mer än 10-15 procent av ”utvandrarna”, många som spelar därute flydde landet i konfirmationskostymen och utan rakgrejer i bagaget. 

De spelare som gjorde sällskap med Janne Andersson på vinterturné den här gången ligger långt från ett svenskt A-landslag. Längre än någonsin.

Enda undantaget; Marcus Danielsson. Det förvånar att Djurgården fått behålla honom. I landslaget tycker jag han borde vara given.

Varför åka till Qatar?

Det finns förstås ett annat, betydligt tyngre och mera principiellt skäl till varför Sverige bör lägga ner januariturnén - om det inte sker under andra premisser och med annat resmål. Qatar, varför?

Det är tredje gången på de fyra senaste åren som Svenska Fotbollförbundet valt att lägga sin camp på detta motbjudande ställe. VM 2022 skall det spelas fotbolls-VM här. Det borde heller aldrig ha fått hända. 

Här jobbar och sliter tiotusentals gästarbetare under delvis slavliknande förhållande, ett tusental har dött i samband med upprustningen och byggnationen inför världens största idrottsmästerskap. Det är ett hejdlöst och omotiverat byggande om man betänker det ringa behovet efter VM.

Qatar saknar demokrati, förbjuder homosexualitet, pressfrihet existerar knappast, spö- och dödsstraff är tillåtet. Emiren är diktatoriskt verkställande, lagstiftande och dömande.

En fullkomlig utopi

Det är naivt och beklämmande när man hör Svenska Fotbollförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson motivera beslutet att dra ner ett C-landslag till Qatar med att dialog och påtryckningar är rätt väg att gå.

Jo,jo, vi har hört det förut. Hur många dialoger med de högst beslutande i landet - d v s den enväldige emiren - har Nilsson suttit i den senaste veckan? Hur starka påtryckningar har han framfört? Det är en fullkomlig utopi att en svensk fotbollsledare skulle kunna förändra tusenåra traditioner och normer. ”Det är alldeles för få landslag som åker dit”, har Nilsson sagt. 

Han tror tydligen på fullt allvar att en svensk fotbollstrupp på en veckas resa till landet kan åstadkomma demokrati och få bort dödsstraffet.

Ibland - och inte så värst sällan, dessvärre - är idrottsledares naiva tro på sin egen och Sveriges förmåga att korrigera världen till och med större än politikernas och man tror knappt sina öron.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svenska Fotbollsförbundet bygger om och gör det med besked.

Planerna på en ny organisation presenterades på onsdagen och då framkom att förre landslagsmannnen  Kim Källstöm blir Fotbollschef och smålänningen  Henrik Landén stabschef i en ny central roll.. Därtill blir det en sammanslagning av Marknad och Kommunikation.

Miljardären Patrik Stymne, medgrundare till spelföretaget King, dataspelet Candy Crush Saga, blir tillsammans med Allan Adolfsson, golftränare, huvudägare till golfklubben Haninge GK på Södertörn utanför Stockholm.

De tar över som ägare via sitt gemensamma bolag, Golfverket AB, som grundades 2021. Vid en föreningsstämma hade stämman två förslag att ta ställning till. Golfverket AB ställdes mot GK 2060, initierat av två klubbmedlemmar och med företaget Gordon Service AB som ekonomisk bas.

Golfamore Group avslutar 2023 med att köpa First Open, en rikstäckande matchspelstävling för tvåmannalag. Genom förvärvet och senare sammanslagningen mellan First Open och det redan existerande portföljsbolaget Matchplay kan nu Golfamore Group erbjuda Sveriges största matchspelstävling för tvåmannalag - Matchplay.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ola Serneke och IFK Göteborg har varit synonymt. 

Han har sagt ja vid flera tillfällen.Han underlätttade bygget av Kamratgården, han har varit en partner i olika perioder, han tog initiativ till Kvibergs  Arena och han har varit huvudsponsor sedan 2019. Men nu upphör ett fem-årsavtal och parterna har inte kommit fram till en ny lösning, utan att Serneke  sagt konsekvent nej

Tillsammans med VM-organisationen för VM 2024 har Svensk

Innebandy och Folkspel tagit fram en specialgjord Sverigelott, där hela

överskottet går tillbaka till föreningarna i Svensk Innebandy.

Arbetet mot VM 2024 pågår för fullt och nu kan Svensk Innebandy som ett

led i detta presentera Folkspel som en ny partner.

Engelsk fotboll – till vilket pris som helst...- Åtminstone nästan. Dana Strong, vd på Sky Sports går ut i ett  i ett pressmeddelande och berättar att notan för  att sända Premier League över säsongen 2025– uppgår till hisnande 88 miljarder kr!

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen