Dansk vinnarmix av teknik och taktik

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Mina danska kolleger brukade komma till vinter-OS i lågskor. Till för bara några decennier sedan visste de inte vad ishockey var, de avskydde snön och det gäller väl ännu; Danmark vill inte blicka norrut, danskarna tillhör sydeuropa. I varje fall i sinnet. Så vad är mera naturligt än att det är danskarna och inte Sverige som är kvar i EM-fotbollen tillsammans med Italien, Spanien och England. Full rättmätigt. 

hysterisk glädje i Köpenhamn. Här har människorna samlats i Nyhavn för att fira landslagets framgång.

Danmarks lag är mera komplett än det svenska, där finns spelare med större kompetensmässigt omfång och förbundskapten Kasper Hjulmand har lyckats behålla den danska, tekniska fotbollstraditionen och kombinerade den med dagens intensiva ”knegarfotboll”. Danmarks semifinalplats är välförtjänt.

Oundvikligt att jämföra med Sverige. Det har gjorts sedan fotbollens barndom. Och nu får Danmark möta England i semifinal. Svenskarna förmådde inte ge sig själva chansen och när jag tänker efter var det kanske lite stelbent och fantasilöst av Janne Andersson i åttondelen mot Ukraina att ersätta Isak/Kulusevski med Berg/Quaison när han gjorde sitt byte.

Varför inte en chansning med Jordan Larsson. Det var ju en match som skulle vinnas och hade det gått till straffar är jag säker på att Jordan varit beredd.

Spel i världsklass

När jag tänker tillbaka på alla matcher jag sett mellan Sverige och Danmark slår det mig; danskarna spelade alltid roligare och mera kreativ fotboll - men oftast vann svenskarna ändå. Danskarna lite lättjefulla och bohemiska, svenskarna organiserade, kamplystna.

De danska lag som också svenskar lärde sig att älska skapades till EM 1982 i Frankrike. Laget nådde semifinal (bara åtta lag deltog), spelade 1-1 mot Spanien men åkte ut på straffar. Fransmännen tog hem pokalen men danskarna spelade upp en charmerande fotboll och tog ytterligare ett steg mot världsberömmelse två år senare till VM i Mexiko.

Laget med Michael Laudrup som spelgeniet, Preben Elkjaer som striker och mittfältsstjärnor som Frank Arnersen, Jan Mölby, Sören Lerby, Jesper Olsen och en mini-Beckenbauer i mittbacken, Morten Olsen (sedermera förbundskapten 2000-2015). Ett charmfullt, explosivt lag som efter segrar mot Skottland, Uruguay och Västtyskland i gruppspelet oväntat fick storstryk av Spanien i åttondelen.

Det  var under den eran den trogna rödvita supporterkulturen växte fram ur det som tidigare varit ett störande huliganproblem. Jag var på plats i Mexiko och såg Danmarks 6-1 mot Uruguay, en av de mest lysande fotbollsuppvisningar jag skådat. 

Laudrup vägrade spela

Förbundskaptenen var tysk och hette Sepp Piontek, danskarna älskade honom och vad han gjort med deras landslag men överraskande nog; när Danmark fick sin stora, sensationella triumf i Sveriges EM 1992 var det med en fotboll som påminde mera om den engelska stil som haft framgång i Malmö och Göteborg. Rätlinjigt, förenklat, organiserat.

Dödstråkigt tyckte danskarna, förbundskaptenen Richard Möller Nielsen ansågs ha förstört hela Danmarks idé om fotboll och spelgeniet Michael Laudrup vägrade vara med men hans lillebror Brian glänste och fick sensationellt nog höja EM-pokalen.

Då hade Danmark dessutom fått fram en målvakt i världsklass, Peter Schmeichel och nu, när det blir semifinal i denna märkligt utspridda EM-turnering är det hans son, Kasper, till vardags i Leicester, som skall stå i vägen för de engelsmän han så väl känner till från Premier League.

Dagens Danmark har både kraft och frenesi, är lika starkt i försvar som i anfall och har spelare från välrenommerade europeiska lag med större funktionalitet, snabbare omställningar, mera fantasi och rörlighet om man jämför med det svenska.

Det är helt logiskt att det är Danmark och inte Sverige som spelar semifinal, danskarna har behållit sina sydländska influenser men förkovrat sig stort taktiskt.

VAR - en stödfunktion?

Engelsmännen utklassade ett Ukraina som bränt allt sitt krut på att slå ut Sverige, Harry Kane har vaknat till liv och återvänt till det straffområde där han är en av världens bästa avslutare och Sterling - som då och då kör huvudet i väggen i lite egoistiska raider - har blivit lagets effektivaste spelare med både mål och förspel.

Turneringens ettrigaste och mest fantasifulla anfallspel har Italien stått för. Det land som en gång i tiden var världsmästare i försvarsspel och experter på mesta möjliga utdelning på minsta möjliga ansträngning har också, som danskarna, förenat grovarbete med konst och det kan nog hålla hela vägen. Italien och Belgien spelade den bästa kvartsfinalen och matchen ställde oss också frågan: vad skall vi ha VAR till? Belgien fick en straff som Lukaku sköt i mål. Det var ingen straff - det höll till och med den utmärkte domarexperten Jonas Eriksson med om. Hans förklaring låter mer än märklig. ”VAR stöttar domarna i deras beslut.” Men VAR det verkligen avsikten? Skulle inte denna nyskapade granskningsnämnd korrigera när domarna gjort fel så att rättvisa skipas? Nu har de blivit en stödfunktion för att domarna skall känna sig trygga och slippa ta ansvar. Märkligt.

Har vi de bästa matcherna kvar? Inte alls säkert. De stora fotbollsturneringen har många gånger avslutats med en final av tröttkörda spelare. De skickligaste är hårdast belastade efter ligamatcher, inhemskt cupspel, Champions- och Europa League och så sju matcher om de går till final i EM.

Mycket kylspray, bandage, kramp och spelare som haltande tvingas ge upp.

Och så alla de fula (och farliga) tjuvknepen som jag får återkomma till.

Nu behöver vi vila några dagar. Det är jobbigt att bara titta på.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.

TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet  kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och  skidskytte lockade många tittare till TV4.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen