Det handlar om två urstarka tjejer

Att se hur inte bara lagidrottaren Jesper Blomqvist blir glad över sitt lilla lag med simhopparen Anna Lindbergh, utan också skidskytten Magdalena Forsberg och cyklisten Bernt Johansson få en lagkänsla, det är faktiskt bra.
Urstarja tjejer
Alla behöver vi någon för att må bättre, sen må man vara hur individuell som helst.
Att det är två urstarka tjejer som nu är med i Mästarnas Mästare-finalen är bra. Magdalena Forsberg och Anna Lindbergh är inte bara starka, de är extremt tävlingsfokuserade, uthålliga och snabba. Därtill verkar de vara både intelligenta och roliga.
Som tittare är det synnerligen kul att få den här chansen att lära känna dem, jag tror att varken Magda eller Anna tidigare varit så folkkära som de nu blir genom programmet. Herregud, de slog ju Ingmar Stenmarks rekord båda två i "stå-mot-väggen-övningen", den där mjölksyran börjar pumpa efter nån minut, hur vältränad man än är.
Jesper sympatisk
Nästan 13 minuter stod de, Magda två sekunder längre än Anna. Vansinne. Men vilka tävlingshjärnor.
Jesper Blomqvist visade sig också vara väldigt trevlig och sympatisk, och när han valde att försöka plocka ut Bernt Johansson för att damerna inte skulle riskera att missa finalen; då var han stor.
Synd att han missade att slå ut "Kobra-Bernt" som ju håller sig kvar i tävlingen tack vare sina nattdueller. Vilket förstås blir lite konstigt.
Som jag tyckt tidigare; det är verkligen synd att dessa idrottare måste åka ut ur Mästarnas Mästare, det hade varit så trevligt att kunna njuta av diskussionerna och porträtten flera veckor, varje år.
Då står vi ut
Tolv timmar ishockey i sträck i TV4, det är nästan mer än jag ens orkar tänka på. Jag vet inte om det beror på att reklamköparna kräver detta, eller för att svenskarna verkligen är så intresserade.
Å andra sidan, med den dramatiken och i synnerhet när det blir seger, då klarar vi alla fall en match. Och på lördag är det dags igen.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.
TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och skidskytte lockade många tittare till TV4.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































