Det hade varit bättre i TV-soffan

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Tillhörde de lyckliga som satt och såg Sverige-Portugal på plats på Friends. Eller lyckliga och lyckliga. Jag tror att jag njutit mer av att få lyssna på Hasse Backe och Anna Brolin i pausen i TV-soffan, istället för att sitta på raden framför fem extremt skräniga och otrevliga så kallade fotbollsvetare på rad 11 på Friends.
Allt flera kanaler gör sig gällande. Expressens TV bjöd på inte mindre än 14 timmars direktsändning i samband med avgörande i play off - och de gjorde de bra, skriver Cecilia Giertta.

 

Fotboll ska vara trevligt att gå på. Man ska diskutera situationer med sina bänkgrannar, tycka illa om motståndarna, bua ut motståndarnas maskningförsök och kanske ibland till och med ha åsikter om hur domaren sköter sig. Men först och främst ska man heja fram sitt lag.

Vi ska väl ändå uppmuntra spelarna

Och igår borde de ha varit ganska enkelt, det var VM-playoff, det var Sverige som mötte Portugal; hur svårt kan det vara att uppmuntra sina landsmän? Vi fick ju till och med se Zlatan!!

Men det var tydligen väldigt svårt för herrarna på rad 11. För det de såg och kommenterade och skränande var allt annat än positiv uppmuntran till sitt lag.

”Din jävla sopa, du måste vara den sämsta förbannade fotbollsspelaren som finns” var ett mycket vanligt använt uttryck, som drabbade i princip varje spelare som inte gjorde exakt det förväntade. ”Horunge” var ett annat uttryck, kanske inte särskilt adekvat, men ändå vrålat, när det inte förstärktes med ett ”satans”. 

Fått biljetter av förbundet

Anekdoter om vilka totala missfoster de svenska spelarna var drabbade de omkringsittandes öron mellan vrålen och stånkanden, och den lilla kille jag satt bredvid, var ganska förskrämd, trots att detta var platser som tydligen tillhörde någon klubb som fått biljetter från förbundet, och därmed borde ha varit fyllda av fotbollsälskare.

I pausen försökte jag och mina fotbollsälskande kompisar  byta platser med dessa skränfockar, så vi skulle slippa deras oljud direkt i våra öron, men det gick absolut inte för sig. Vadå, skrika, det är väl därför man är på fotboll. Ja, att vara positiv mot sitt lag är en sak, försökte jag säga, men att bara låta en massa skit flöda ur munnen är väl inte direkt det man längtar efter, försökte jag förklara, men det var kört.

För att vara ärlig hade jag helst velat köra ner tre nävar popcornen i halsen på dem. Men det gör man ju inte, man är en positiv supporter.

Bra Expressen, bra Hedman!

Så jag gick hem och kollade avslutningen på TV4 istället. Det var mycket trevligare, och varmare, även om Sverige inte vann. Och även om det var sjukt mycket reklam.

Jag måste också få beundra Expressens suveräna uppladdning inför matchen, på webben. 14 timmars direktsändning, det är värt all respekt. Härligt att få se Magnus Hedman igen, och se att den buse han ibland varit och framförallt framställts som, är en väl verserad kille med en enorm erfarenhet. Så synd att han sabbat sin karriär efter fotbollen, men tyvärr, så himla vanligt. Hoppas få se honom igen, på den goda sidan. 

14 timmar uppladdning, det fixar varken TV eller radiosporten heller för den delen. Och ändå gick det att fylla alla dessa timmar med bra intervjuer och berättelser och intresserade frågor till gästerna.

Som sagt, respekt.

Cecilia Giertta

Med ett förflutet som både sportjournalist och ekonomijournalist på bl a Dagens Nyheter har hon en stor erfarenhet av ämnet idrott och finanser

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen