Friidrotten har ju en sandlåda...

Ja, jag tänker förstås på oredan kring ordföranden i Friidrottsförbundet.
Hur ska du ha det?
Det här är bakgrunden efter vad jag förstår;
En ordförande deklarerar att han vill sluta på nästa stämma. Valberedningen beklagar, frågar om han kan ändra sig och vid det nekande svaret, så sätter man igång att leta efter andra kandidater, intervjuar dessa och hittar så en kandidat som man tycker passar för uppdraget. Och han accepterar. Allt frid och fröjd.
Men så några veckor före själva valet kommer den avgående ordföranden ut och säger att han vill visst vill stanna kvar. Han har tänkt lite till, och nu tänker han att det skulle vara roligt att vara ordförande igen. " Det finns massor kvar att göra och jag känner mig sugen på att göra det" uppges han säga.
Oj då.
Och nu då?
Valberedningen gnuggar sig i ögonen. Hmm vad gör vi nu? Men efter några dagars fungerande kommer deras svar till den avgående ordföranden "vi vill gärna ha den nya kandidaten som vi arbetat för att hitta, vårt stöd finns bakom honom".
Den tilltänkta ordföranden intervjuas. Vill han ha uppdraget? Ja om valberedningen vill ha honom och det inte skapar oreda är han fortsatt positiv till att ställa upp.
Valberedningen vill ha honom.
Då deklarerar den avgående ordföranden att han ställer upp som motkandidat.
Han ångrade sig
Friidrottsförbundet riskerar att få en ny inre strid, den typ av strider som aldrig gynnar det förbund och den förening som inte ska arbeta för sig själv utan för andra, ex unga aktiva och lite äldre aktiva.
Det är alltså inte bra.
Nästa helg äger valet rum. För lugnet skull och för de aktivas skull, är det bara att hoppas att stämman ställer sig bakom valberedningens förslag och röstar fram den nya kandidaten.
Han är tydlig och kan åstadkomma mirakel, emellanåt.
PS: Mästarnas mästare, hur bra kan det bli??? Fortfarande tycker jag att det är trist att de deltagande måste åka ut, och så skulle jag gärna vad de aktiva sysslar med nuförtiden, men annars är upplägget näst intill perfekt. Fast åh vad man längtar efter det där fina varma vädret som de verkar ha där nere...
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
























































