Hur fläckfria kan de vara?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Sen då, finns det upp ett stort antal klanderfria herrar och damer som tar ansvar för Fifa. Vad kan vi hoppas?
FIFA:s högkvarter i Zürich, stort och pampigt med en tjusig fasad. Men nu rämnar allt och frågan är vad som kan uppstå ur ruinerna. Foto: Michael Probst, AP Photo/TT

 

Det mest tragiska med att åklagaren och polis nu hittar bevis mot Blatter och Platini i jakten på korruption är inte att dessa patetiska män personligen drabbas. 

Fotbollens mygelcentrum

Nä, det mest tragiska är att två diktaturer fortfarande får organisera kommande två VM och att ingen hänsyn tagits till att tusentals människor dött i byggandet av fotbollsarenor i ökenlandet där utländska människors liv inte är värda ett dugg.

Att Qatar och Ryssland fortfarande står som arrangörer av VM är inte bara en skam utan djupt sorgligt för fotbollen som sådan. Här är de två tydligaste exemplen på hur hårt och djupt korruptionen gått i organisationen Fifa, och hos dess ordförande, ledning och alla andra som har en anknytning till detta fotbollens mygelcentrum.

Länder utan yttrandefrihet, utan fria val, utan fri press är det som arrangerar VM. Jag har faktiskt svårt att tro att Blatter och Platini verkligen vill att sådana länder ska få VM eller EM. 

När pengarna styr

Men när pengarna talar, när delegater pladdrar och övertalar om hur "bra det är för fotbollen" med VM i länder som Qatar och Ryssland, och då motståndet från vissa delegater också behandlas med pengar, då glömde herrar Blatter och Platini bort de där fina orden som stå för de demokratiska grunderna. 

Ni vet, det där att man får säga vad man vill utan att riskera att fängslas och torteras, det där fina som handlar om att man ska ha ledigt ibland när man jobbar och framförallt ska man kunna sluta och åka hem och få sin lön när man vill utan hugg och slag, och det där suveräna som handlar om alla människors lika värde. 

Det glömdes bort mitt bland alla lyxhotellen eftersom det ännu en gång bevisats att makt korrumperar, uppifrån och ner.

När huggsexan går efter Blatter, när ny ordförande ska utses, när ny ledning ska utses och Fifa som organisation ska leva vidare - vad räknas då med i förutsättningarna för de nya ledarna?

Hur fläckfria kan de vara?

Ska de vara demokratiskt tadelfria?. Ska de aktivt verka för yttrandefrihet och åsiktsfrihet? Ska de vara modiga och operativa och inte låta sig mutas till varken pengar eller beslut som innebär lyxigt boende och resande och gratis damer när så önskas?

Jag hoppas det. Jag gör verkligen det. Men när våra egna fotbollsrepresentanter redan sagt att de stöder Platini i någon slags skitfeg svensk hållning, så tvivlar jag. Jag tror faktiskt att Fifa som organisation är fett kört.  

I mina bästa stunder hoppas jag att jag har fel, och att det, som genom ett mirakel, kommer dyka upp ett stort antal klanderfria herrar och damer som tar ansvar för Fifa, för världsfotbollen och för att VM alltid ska förläggas i länder där de demokratiska grundläggande principerna alltid hyllas. Jag hoppas, hoppas, hoppas...

Cecilia Giertta

Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa. 

Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats. 

Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.

8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!

Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV.  Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.

 Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats. 

Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.