Legitimt att smutskasta idrotten

Läs också om ordföranden som protesterar
Kritiken mot idrotten kan vi tacka herrarna runt Blatter och Blatter själv för.
Att den forne fotbollshjälten tillika Uefa-basen Michel Platini nu dras in i skandalerna på allvar, skadar bara idrotten ännu mer.
Englands fotbollsförbund gör det enda raka förstås, till skillnad mot sina 53 kolleger inom Uefa, och drar tills vidare bort sitt stöd för Platini. Sverige gör det inte, som vanligt för fegt och politiskt korrekt för att våga ta ett initiativ som möjligen skulle kunna väcka anstöt hos nån, någon gång i framtiden.
Säg ifrån, Karl-Erik!
Varför gör inte Karl-Erik Nilsson och fotbollförbundet likadant?
Det är just den fegheten som skadar idrotten, som skadar alla ideellt arbetande, alla som brinner för sin klubb, alla som pressar sin kropp för att den ska hålla för satsningen man vill göra.
Alla dessa miljoner människor drabbas, för att herrar drabbats av kung Midas-sjukan. Och för att herrar inte vågar vara raka och modiga, utan bara gör som alla andra. Fegar sig ur för att slippa ta ansvar.
Det enda rejäla är förstås att ta avstånd och säga "nej det här är inte okej, vi måste kunna lita på dem vi valt att företräda oss. Misstankar och brottsmålsundersökningar som de som nu riktas mot Blatter och Platini räcker för att vi ska ta bort vårt stöd".
Vi är så fega
Men det händer inte. Vi svenskar är så fega. Så korrekta. Så avvaktande. Om vi skulle våga ta avstånd från Platini, med ganska tydliga bevis om mutor på 17 miljoner, så som England nu gör, så skulle vi som nation växa och vi skulle våga se oss i spegeln och säga att vi vågade, att vi var modiga.
Men det gör vi inte.
Och det drabbar idrotten. All idrott, inte bara fotbollen. Utan nu riktas åter fokus på alla dopade friidrottare, pillerknaprande cyklister och andra fuskare.
Och plötsligt är all idrott fusk och båg.
Och alla vi som älskar sport, som gärna tillbringar lördagar framför tv för att se SHL, fotbollsallsvenskan eller vad det nu är, vi har plötsligt blivit en del av en fuskkultur, med mutor herrar emellan, en kultur som vi ju inte alls vill förknippas med.
Därför måste vi ta avstånd. Nu.
Och sluta vara så förbaskat korrekta.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.