Bara en massa frågetecken

De frågetecken jag tänker mest på är om man får hata en man som Sepp Blatter som uppenbarligen skott sig på andra samtidigt som han spelat ett mycket fult maktspel.
Eller ska man förlåta och ha överseende, förklara hans dumhet med att det var just dumhet och gå vidare.
Och de som var tysta...
Får man tycka att Platini är en idiot som låtit sig korrumperas just nu när han är så nära sina drömmars mål, att efterträda sin mentor.
Får man avsky det korrumperade välde som bland annat dessa herrar skapat i sin schweiziska " vi älskar varandra-klubb", eller ska man inse att makt korrumperar och att ansvaret faktiskt ligger på alla de som lät just makten korrumpera, som inte röstade bort Blatter och hans kompani när de hade chansen?
Ja, det är svårt med moral och korruption och slutet på såpan kring Fifa och Blatrer och Platini och alla andra nissar som satte sig i en position över andra människor, närmar sig hastigt. Huvudpersonerna är avstängda i 90 dagar för korruptionsmisstanke.
Vi vill ha ett lyckigt slut
Om Platini ska kunna bli Fifas näste boss, måste det nog ske ett mirakel av den sorten vi vanliga inte vill se, nämligen det mirakel som kallas pengar. Platini är, hoppas jag, fett körd, liksom alla bruntungade män i hans och Blatters närhet. Återstår...ja vilka egentligen? Och bryr vi oss fortfarande? Eller har all vår ilska och frustration över hur några maktfullkomliga män lyckades förstöra världsfotbollen till den milda grad att odemokratiska stater får arrangera världens finaste fotbollstävling, lagt sig?
Orkar vi inte mer? Vill vi bara se slutet på den här eländiga historien, ett slut där den gode kommer in på scenen och ställer allt till rätta?
Egentligen är det nog just ett sådant mirakel vi alla tror och hoppas på. Nja, vi tror kanske inte på det, men vi skulle i alla fall önska att det blev ett lyckligt slut. Bara för att idrotten är värd det, och för att man vill få ett lyckligt slut nånstans i världen, som den ser ut idag.
Vi håller väl tummarna för nästa säsong, helt enkelt.
Mest lästa just nu
Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.
Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda.
Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.
Fotbollens allsvenska klubbar gör för lite för att motverka våld och ordningsstörningar.
-Många vågar inte ta tag i problemet. Vi har försökt motverka det här, och vi hoppas att arrangören tar ett större ansvar.
Per Engström, sektionschef för polisens nationella operativa avdelning var mycket tydlig i en intervju med Sportspegeln på söndagskvällen.
Vem blir Årets Svenska Kvinna 2025? Kommer SWEA Internationals utmärkelse att gå till en av Sveriges mest internationellt framgångsrika affärskvinnor, en läkare och humanitär hjälparbetare, en hyllad skådespelare och regissör, en generalmajor inom Försvarsmakten, en världsrekord-hållande simmare eller en motorsports-legend?
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Alla friidrottsvänner är att gratulera. Sporten får rekordmycket utrymme i TV, i synnerhet i år, men även framåt. Både Discovery och SVT är angelägna om att bjuda på direktsändningar från galor världen över. SVT har säkrat rättigheter till 2030 - och i ett flerårigt avtal med nyaGrand Slam Track har Warner Bros och därmed Discovery kommit över rättigheter i Europa och Asien och nya Superligan.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.